Barové stolky: stolujte na vyšší úrovni

S nedostatkem místa v kuchyni se potýká většina z těch, kteří bydlí v bytech. O velkém jídelním stole si můžete většinou jen nechat zdát. Ale nic není tak zlé, jak se na první pohled zdá. Řešení není drahé a je navíc velmi elegantní. Útulné zákoutí pro snídani a rychlý oběd si v kuchyni můžete vytvořit pomocí barového stolku. Navíc u něho můžete posedět jen tak, když zrovna ostatní členové rodiny připravují jídlo. Neuteče vám žádná novinka a pomocník v kuchyni se vždycky hodí. Jaký stolek ale vybrat? Vše potřebné najdete u nás v sekci Nábytek.

Barové stolky: stolujte na vyšší úrovni

Pevný nebo výškově stavitelný?

Běžná výška barových stolků se pohybuje v rozmezí od 100 do 135 cm. Pokud máte už zakoupené barové židle, změřte jejich výšku a výběr stolku tomu přizpůsobte. Pokud ne, máte více prostoru k vybírání. Pevné stolky se vyrábí v celé řadě provedení, od těch na čtyřech nohách přes trojnožky i stolky s jednou nohou. U výškově stavitelných se budete muset zaměřit jen na ty poslední – s jednou centrální nohou. A k čemu je to vlastně dobré? Každý má jiné návyky i výšku, proto se hodí možnost upravit si sezení přesně podle sebe. Jednou páčkou výšku desky posunete tak, jak je vám pohodlné.

Tip: Pokud se vám nechce montáží koupeného stolku trávit čas, hledejte stolky, které jsou doručovány již sestavené.

Aby byl stůl stabilní

I když na první pohled mohou výškově stavitelné stolky vypadat nestabilně, určitě není důvod k obavám. Podstavec bývá velmi pevný a těžký. Jen je potřeba dodržet základní pravidlo. Čím větší je stolová deska, tím větší by měl být i samotný podstavec. A čím vyšší stolek je, tím větší stabilitu potřebuje, takže by měl opět mít větší podstavec než nižší stolek.

Jak je to s materiály?

Materiál určitě přizpůsobte tak, aby ladil ke zbytku kuchyně. Pokud máte rustikální kuchyni, zvolte dřevo v odstínu zbylého nábytku. Pokud máte v kuchyni dost kovových prvků, bude k nim pasovat i chromovaný stolek nebo stolek se skleněnou deskou. Dále jsou pak na výběr i stoly v různých kombinacích s deskou z MDF, což je odolný materiál, který nabízí celou škálu dekorů.

Rozhodovat se můžete mezi lesklým a matným provedením. U lesklých materiálů se stává, že na nich jde vidět každý otisk prstu, zase jdou ale vyčistit velmi snadno a nevadí, když na ně něco vylijete. Sami se musíte rozhodnout, co vám vyhovuje.

Odložte si nohy

Delší sezení u vyššího stolu může být nepohodlné. V takovém případě pro vás bude neocenitelné místo k odložení nohou. Jedná se o chromovaný kruh připevněný k centrální noze. Tuto vychytávku má i mnoho stolků na třech nohách. U stolků, které mají čtyři nohy se pak jedná o tyče kolmo zasazené mezi dvě nohy.


Mohlo by vás zajímat

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Sršni jsou známy jako nežádoucí sousedé, kteří mohou způsobit problémy, zejména pokud se rozhodnou postavit své hnízdo blízko lidských obydlí. Je třeba být opatrný při manipulaci se sršním hnízdem, protože sršni mohou být agresivní, pokud cítí, že je jejich hnízdo ohroženo. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat.