Čaj s právníkem – zodpovězení otázek, které zajímají každé SVJ/BD

Minulý čtvrtek, 25. ledna 2018, v předvečer druhého kola prezidentských voleb, dalo několik z vás, našich uživatelů, přednost před sledováním televizní debaty kandidátů posezení v příjemném prostředí kavárny Café Kolíbka v Řeznické ulici v centru Prahy. Co tak významného se zde událo? Uspořádali jsme první ze série „čajových dýchánků“ pro členy výborů společenství vlastníků a představenstev bytových družstev a nejen pro ně.

Čaj s právníkem – zodpovězení otázek, které zajímají každé SVJ/BD

Sešla se nás necelá dvacítka, což dalo skvělý prostor pro diskuzi, otázky a odpovědi. Naše pozvání přijal jako hlavní host JUDr. Ondřej Preuss z advokátní kanceláře www.dostupnyadvokat.cz, který měl pro přítomné připravené odpovědi na předem zaslané dotazy týkající se problematiky SVJ či BD, ale dokázal pohotově odpovídat i na dotazy, které účastníky napadly v průběhu posezení.

A jakáže témata nejvíce pálí členy výborů SVJ a představenstev BD? Otázky účastníků jsme shrnuli do celkem čtyř okruhů.

Prvním z nich je obecné fungování SVJ. Problémy: Jak motivovat lidi pro práci ve výboru? Jaké jsou obvyklé odměny členů výboru? Jak postupovat, rozhodnou-li se vlastníci zvolit cestu profesionalizace a pro výkon funkce statutárního orgánu si chtějí zvolit profi předsedu? Dalším problémem mnoho SVJ je pasivita členů, která často vede k malé účasti na shromáždění a tím k situaci, že není možné důležité věci odhlasovat. Tomu by mohla pomoci možnost hlasování online. I proto známe řešení. Velkým tématem zůstává problém s neplatiči a obecně odpovědnost členů statutárních orgánů.

K tématu profesionální předseda a možnost hlasování v SVJ online se nám sešlo tolik dotazů, že jsme toto téma zvolili jako téma dalšího posezení s odborníky na SVJ/BD, které bude tentokrát s partnerem RAK, a. s. a bude se konat v dubnu. Sledujte naše stránky a facebook, zapojte se do skupiny Předsedové SVJ/BD a buďte mezi prvními registrovanými!

Druhý okruh dotazů tvořily dotazy týkající se pronájmů společných částí domu, případně nákup****u pozemku přiléhajícího k domu. Dotazy nám ukazují, že zdaleka ne všechna SVJ mají jasno v tom, co patří a co nepaří do společných částí domu a jak správně postupovat při údržbě a opravách společných částí. A také co s kutily, kteří si instalují vlastní okenní roletové mříže, předokenní rolety nebo zasklívají lodžie či ověšují domy stále většími a většími parabolami či klimatizačními jednotkami?

Třetí typ otázek se týkal soužití lidí v domě, rušení nočního klidu, kouření na balkonech, problematiky „booking“ a „airbnb“ a jak se s ní vypořádat.

A co zajímalo účastníky úplně nejvíc? Tajemná zkratka GDPR! Co se za ní skrývá? Jedná se o nové nařízení Evropské unie, které se týká ochrany osobních údajů a které vejde v platnost již v květnu. Pro velký zájem o tuto problematiku jsme se rozhodli uspořádat ve spolupráci s www.dostupnyadvokat.cz samostatný seminář ve druhé půlce března. Sledujte naše stránky a facebook, zapojte se do skupiny Předsedové SVJ/BD a buďte mezi prvními registrovanými!

Víme, že každý by chtěl znát odpovědi na otázky zmíněné výše a mít jasno v právní problematice vedení bytových domů. Proto jsme se rozhodli, že zveřejníme postupně odpovědi na jednotlivé okruhy otázek vás uživatelů v právním miniseriálu. Sledujte proto náš odborný magazín a newsletter. Již příští měsíc startujeme!


Mohlo by vás zajímat

Právní poradna pro SVJ

Právní poradna pro SVJ

Věděli jste, že statutární orgán společenství vlastníků (výbor/předseda) při výkonu správy domu ručí celým svým majetkem? Za každé rozhodnutí nesete rovněž plnou právní odpovědnost!

Sousedé nabízí novou klientskou zónu pro správce

Sousedé nabízí novou klientskou zónu pro správce

Portál sousede.cz rozšiřuje své portfolio služeb a vsází na spolupráci se správními firmami. Cílem je vytvořit jedno společné místo pro všechny lidi kolem bytového domu, tak aby správa domu byla co nejpohodlnější.