Chytré vytápění: EIM upravuje dodávky tepla podle předpovědi počasí

Možná už jste tu situaci zažili: Venku mrzne, až praští, a v bytě je chladno, protože radiátory jsou jen vlažné. Nebo naopak: Venku už je jaro v plném proudu, ale v domě se topí a topí a topí… A náklady na vytápění zbytečně rostou a rostou. Přitom dnes už můžete topit chytře – podle krátkodobé i dlouhodobé předpovědi počasí – a díky tomu výrazně ušetřit.

Chytré vytápění: EIM upravuje dodávky tepla podle předpovědi počasí

Většina bytových domů v Česku teplo, které proudí z centrálního zdroje, nereguluje na své patě vůbec. Do domu tak neustále proudí nadměrné množství tepla – bez ohledu na to, zda je venku 15 stupňů nad nulou, nebo 15stupňový mráz. Což se pak logicky odráží i na konečném vyúčtování.

Přitopit, až když začne mrznout, je pozdě

Část domů pak vytápění reguluje podle momentální teploty. Nicméně to také není ideální řešení. Proč? Na vině je velká setrvačnost vytápění zejména v zateplených domech. Častým problémem jsou například podzimní a zimní dny, kdy teplota brzy nad ránem prudce klesne. Reakce systému na výrazné ochlazení je rychlá a na první pohled logická: Okamžitě začne přitápět.

Jenže otopné soustavy v domech jsou obrovské a obrovský je i objem vody v nich. Než se změna nastavení projeví, ranní mrazík je pryč, dopolední slunce září a vy máte doma nepříjemně přetopeno. Kromě toho u vás v domě vznikla výkonová špička, která se odrazí na výši účtu, který zaplatíte.

Topte podle předpovědi počasí

Se subregulační jednotkou EIM je to jiné. Jednotka má přístup ke krátkodobým i dlouhodobým předpovědím počasí a podle nich dodávku tepla do domu aktivně řídí a optimalizuje. Blíží-li se silný mráz, začne dům „nahřívat“ pozvolna a s předstihem. Takže v okamžiku, kdy je venku zima jako na Sibiři, máte v bytě tak akorát. Navíc se vyhnete výkonovým špičkám.

Pokud se naopak blíží obleva, subregulační jednotka vytápění pozvolna utlumí a vy zbytečně neplýtváte energií. V přechodném období (tedy na podzim a na jaře) navíc jednotka s ohledem na předpověď počasí dokáže regulovat také teplotní útlumy, nebo zcela omezit vytápění, pokud venkovní teploty přes den přesáhnou například 20 °C.

Je vám příjemně a ještě šetříte

Výsledek? Díky této i dalším chytrým funkcím můžete na vytápění ročně ušetřit i více než 20 % nákladů. Kromě toho vám doma bude vždycky příjemně – bez ohledu na to, zda mrzne, nebo je naopak nadprůměrné teplo.

Kromě inteligentního řízení dodávek tepla podle krátkodobé i dlouhodobé předpovědi počasí má subregulační jednotka EIM i další chytré funkce:

  • Aktivně řídí topný výkon a hlídá, aby nedocházelo k překračování čtvrthodinových maxim. Tato funkce je nezbytná, pokud přecházíte z množstevní na výkonovou sazbu.
  • Díky takzvaným dynamickým nájezdům reguluje a odbourává nepříjemné bouchání a klepání v radiátorech a stoupačkách.
  • Optimalizuje tlak v otopné soustavě.
  • Podívejte se i na další chytré funkce.

Aktuální výdaje za teplo navíc můžete sledovat prostřednictvím přehledného portálu EIM. Chcete vědět víc? Spočítejte si návratnost nebo nás rovnou kontaktujte a společně vše probereme.


Mohlo by vás zajímat

Prevence a řešení ucpaných odpadů v bytových domech

Prevence a řešení ucpaných odpadů v bytových domech

V bytových domech mohou závady na kanalizaci způsobit problém nejen majitelům jednoho bytu, ale hned několika. V bytových domech je tak extrémně důležitá prevence ucpaných odpadů. Jak na ni a jak postupovat v případě, že dojde k ucpání odpadu?

7 tipů, jak zařídit malý byt

7 tipů, jak zařídit malý byt

Vybavit dobře a pohodlně malý byt nebo garsonku je výzva! Ale také skvělá příležitost pro kreativitu a inovace. V tomto článku vám představíme sedm svěžích a originálních tipů, jak proměnit váš malý byt v útulný a stylový domov.