Jak je možné prodloužit životnost zateplených fasád?

Proč zavčasu čistit fasádu? Hlavním důvodem k čištění zateplené či minerální fasády je fakt, že tímto krokem zamezíte jejímu pohledovému znehodnocení a předejdete hloubkovému znečištění. Je to také zároveň první důležitý krok k prodloužení její životnosti. K tomu sice samotné čištění nestačí, ale nazvěme to třeba odrazovým můstkem ke správné péči o fasádu.

Jak je možné prodloužit životnost zateplených fasád?

7 bodů, které by vás před čištěním fasády měly zajímat

Na trhu vyrostlo mnoho firem, které čištění fasád a jejich údržbu nabízejí. Tak, jako v každém oboru, platí i zde, že můžete narazit na značné kvalitativní rozdíly, a to jak v přístupu, provedení, technologii i v ceně, tak v neposlední řadě v poskytované garanci životnosti čisté fasády. Co je tedy pro vás z hlediska prvního kroku „čištění“ fasád důležité?

1. Firma musí odborně posoudit stav vaší fasády a provést důkladnou vstupní inspekci. S výsledky o stavu fasády je povinna vás seznámit.

2. Na základě těchto výsledků musí zvolit co nejšetrnější metodu čištění s ohledem nejen na vyčištění, ale také na životnost fasády.

3. Proto by zvolená firma měla disponovat širokou škálou čistících metod, aby mohla vždy zvolit tu nejšetrnější a nejvhodnější variantu dle stavu znečištění a typu fasády.

4. Ukázka technologického provedení, tedy čištění, by měla být samozřejmostí.

5. Osobní prezentaci firmy, vysvětlení celého postupu a doložení referencí si stanovte jedním z kritérií výběru.

6. Hodně vám napoví i webové stránky firmy, kde by měl být kvalitní, srozumitelný a vypovídající obsah.

7. V neposlední řadě posuzujte také přístup a zákaznický servis. Opravdu věříte, že kdo se nechová slušně a vstřícně k zákazníkům, odvede precizní práci?

Na co si dejte určitě pozor

- Nepovažujte emailovou nabídku bez osobní inspekce vaší fasády a bez vzorové ukázky za stoprocentní.

- Vězte, že zateplené fasády jsou velmi citlivé na použití klasických tlakových čistících systémů – tzv. wapky.

- Díky speciálním systémům je možné čistit fasádu zcela šetrně už při tlaku 40–60 barů. Klasická wapka, která je základem tlakového mytí, má tlak 110–130 barů.

- Použití chemické agresivní složky, tzv. biocidních čističů na bázi chloru, snižuje povrchovou soudržnost a tím životnost fasády. Navíc se tyto složky po dobu čištění uvolňují do vzduchu a okolí domu.

- Kontrolovat můžete i provedení. Konstantní vzdálenost čistící hlavice od fasádního povrchu je doporučená 3–5 cm.

- Pozor na extrémně rychlé termíny provedení realizace. Dobře provedená práce si žádá svůj čas.

- Souhrnná cena bez jednotlivých položek. Vyžadujte strukturovaný rozpočet včetně rozpisu všech položek.

- Skutečně rozumíte specifikaci životnosti a jejím garančním podmínkám uvedeným ve smlouvě?

Ptejte se, chtějte vše vysvětlit, nezůstávejte v ničem na pochybách nebo u svých domněnek. Odpovědi na své otázky byste měli dostat ideálně ještě dřív, než je vyřknete.

![](/upload/_public/magazine/img/nova fotka přidat.PNG)

Proč si důkladně vyčištěná fasáda zaslouží dlouhodobou ochranu?

Každý člen výboru a majitel bytové jednotky by měl vzít na vědomí fakt, že především zateplené fasády systému ETICS není vhodné opakovaně zatěžovat čištěním, a to jak tlakovým, parním, chemickým či jiným. Fasáda se opakovaným čištěním stává méně soudržnou a více porézní, což jednoznačně snižuje její životnost. Co byste měli od kvalitní ochrany povrchu očekávat, aby vám přinesla prodloužení životnosti vaší fasády?

- Dlouhodobou ochranu vyčištěné fasády s minimální dobou životnosti 10 let.

- Garanci na udržitelnost funkčnosti ochranného systému po smluvní dobu.

- Přesnou specifikaci garance zvoleného ochranného systému, tzn. jak lze vyhodnotit po uvedenou dobu životnosti, že ochrana je funkční a vaši fasádu chrání, samozřejmě uvedeno ve smlouvě.

- Po skončení garanční lhůty ochrany vyčištěné fasády, např. 10 let, by mělo být dostačující ochranný systém pouze obnovit bez nutnosti opakovaného čištění.

- 100% ochranu proti UV záření – zamezení UV degenerace fasády/šisování barev.

- 100% ochranu proti šednutí – zamezení ulpívání atmosférických nečistot.

- 100% ochranu proti zelenání – zamezení tvorby a vzniku řas/ zelenání fasády.

- 100% ochranu proti černání – zamezení tvorby a vzniku plísní/ lokálního černání fasády.

- Výše uvedená jakostní kritéria by měla být dodržena ve 100% trvalé účinnosti po celou dobu záruční smluvní garance dle smlouvy o dílo.


Mohlo by vás zajímat

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Sršni jsou známy jako nežádoucí sousedé, kteří mohou způsobit problémy, zejména pokud se rozhodnou postavit své hnízdo blízko lidských obydlí. Je třeba být opatrný při manipulaci se sršním hnízdem, protože sršni mohou být agresivní, pokud cítí, že je jejich hnízdo ohroženo. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat.