Jak to bude s bydlením v roce 2023

Události posledních let se začínají výrazně propisovat do chování spotřebitelů. Totéž platí i pro trh s nemovitostmi, který se po velice turbulentním období začíná s rokem 2023 pomalu usazovat. Jak se vyvíjí poptávka po bytech, domech a pozemcích? Kam směřuje trh s nemovitostmi a jak to bude s hypotékami?

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Trh s bydlením má za sebou velmi dynamické období. Po ne zcela standardním roce 2021, který se nesl ve znamení nezvykle nízkých úrokových sazeb a rychle rostoucích cen bydlení přišel rok 2022, který přinesl citelné ochlazení pro celý sektor. Je na místě očekávat, že výrazná změna nepřijde ani v novém roce. I přesto, že se úrokové sazby na hypotékách už nějakou dobu pohybují okolo svého vrcholu, ani v roce 2023 nemůžeme očekávat výrazný propad. Sazba mezi třemi až čtyřmi procenty, která by pomohla trh oživit a kterou bychom si všichni jistě moc přáli, je zatím v nedohlednu. Přesto však lze podle odhadů Hypoteční banky očekávat alespoň mírné zlevnění hypoték v druhé polovině letošního roku.

Nižší zájem o byty a domy

Rozhodnutí ČNB navýšit úrokové sazby vedlo v uplynulém roce k poklesu poptávky po novém bydlení. Podle odhadů Hypoteční banky, jež spadá pod finanční skupinu ČSOB, lze očekávat stagnaci, nebo dokonce mírné snižování cen bytů. A to především u těch starších a energeticky náročnějších. „S ohledem na poslední vývoj očekáváme, že bude nabídka bytů stále více převyšovat poptávku. Dostat se můžeme i do situace, kdy budou prodávající u nabídek bytů muset přijít i s další řadou zvýhodnění a pobídek, jako jsou například příspěvky na novou kuchyňskou linku, nebo třeba garážové stání zdarma,“ říká Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

O něco výraznější ochlazení pak nastává u rodinných domů, a to zejména těch s větší rozlohou. Do zájmu o tento typ nemovitostí se promítly zejména obavy z růstu cen energií a celkových nákladů na bydlení. Lidé začali preferovat spíše menší a levnější rodinné domy s možností topení na tuhá paliva, případně o novější energeticky úsporné rodinné domy například s tepelným čerpadlem. Naopak zvýšený zájem pak v uplynulém roce zaznamenaly mobilní a kontejnerové domy, ale i modulární dřevostavby. Trend energeticky udržitelného bydlení je něco, co přetrvá napříč celým rokem 2023. Hypotéky na úsporné bydlení často nabízejí výhodnější úroky a například v případě Hypoteční banky také různé benefity jako odhad nemovitosti zdarma, slevu na zhotovení energetického štítku nebo na pojištění domácnosti.

Chatám a chalupám odzvonilo. O pozemky je stále zájem

Podle dat Hypoteční banky má celkový pokles poptávky vůbec nejtvrdší dopad na rekreační objekty. Ať už se jedná o chatu, chalupu, nebo jinou nemovitost, Češi v uplynulém roce téměř ztratili zájem o jejich nákup. Obdobnou situaci je přitom možné očekávat i letos.

Diametrálně odlišnou situaci je pak možné sledovat u pozemků. Cenový růst sice stejně jako u bytů a rodinných domů i nadále zpomaluje, poptávka nicméně klesat nepřestala. Trh s pozemky se však potýká s jinými omezeními – nabídku například brzdí zastaralé územní plány, rostoucí náklady na zasíťování a zvyšující se poplatky spojené s odvody do obecních rozpočtů. Růst pak nepřestává ani zájem o lokality vzdálenější od okrajů větších měst, ale třeba i o nestavební pozemky, na kterých mohou lidé například umístit mobilheim nebo obdobný mobilní dům.

Rok 2023 tedy po významném ochlazení v roce minulém přinese relativní stabilitu a pozvolný, leč pokračující pokles cen nemovitostí. Banky navíc budou i nadále usilovat o co nejvýhodnější úrokové sazby, a to i pro ty zákazníky, které může letos čekat konec výhodněji sjednané fixace hypotéky: „V ČSOB vždy přistupujeme k jednotlivým případům individuálně a klientům se snažíme najít to nejvýhodnější řešení. V rámci celé finanční skupiny přinášíme nová řešení a snažíme se naše produkty neustále inovovat. Ani rok 2023 nebude výjimkou,“ zakončuje Vlastimil Nigrin.

Zdroj foto: Pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Sršni jsou známy jako nežádoucí sousedé, kteří mohou způsobit problémy, zejména pokud se rozhodnou postavit své hnízdo blízko lidských obydlí. Je třeba být opatrný při manipulaci se sršním hnízdem, protože sršni mohou být agresivní, pokud cítí, že je jejich hnízdo ohroženo. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat.