Každá místnost v bytě potřebuje jiné osvětlení – víte jaké?

Každá místnost v bytě slouží k něčemu jinému, takže je logické, že nemůžeme do všech pořídit stejné osvětlení. Navzdory tomu ale stále více řešíme výmalbu, moderní nábytek nebo podlahy. Přitom ale na barvě světla a jeho intenzitě záleží celkový komfort a atmosféra v bytě.

Každá místnost v bytě potřebuje jiné osvětlení – víte jaké?

Obrátili jsme se proto na tým online nákupní galerie plné nábytku a dalších nezbytných produktů do domácnosti Biano.cz, který pro vás připravil průvodce po jednotlivých místnostech, díky kterému bude výběr toho správného osvětlení hračka.

Do předsíně a chodby je vhodné osvětlení s pohybovým čidlem

V předsíni je nezbytné mít centrální stropní nebo nástěnné osvětlení. „Doporučuji opatřit světlo u vstupu pohybovým čidlem. Díky němu se rozsvítí hned, jak vejdete do dveří, takže nebudete muset při nočním příchodu nebo s plnou náručí nákupních tašek hledat vypínač a navíc se už nebudete rozčilovat, že na chodbě zase někdo zapomněl zhasnout,” říká Michal z Biano.cz. Nejen rodiče malých dětí ale ocení také orientační světla – buď ve formě tlumeného bodového osvětlení či LED diod, nebo jako malé svítidlo do zásuvky.

Pozor na krytí osvětlení v koupelně

Do koupelny je vhodné instalovat několik druhů osvětlení. Hlavní je centrální stropní svítidlo nebo bodovky, které se postarají o kompletní nasvícení místnosti, a osvětlení zrcadla. To by mělo být na obalu světelného zdroje (žárovky či LED zářivky) označeno jako 4000 K – tak se značí bílé světlo, které nezkresluje barvy a u zrcadla odhalí při líčení či holení všechny nedokonalosti. Navíc si ale dejte pozor na krytí – do koupelny, kde se kumuluje vlhko a hrozí třeba i neúmyslné postříkání svítidla vodou, by se v žádném případě nemělo instalovat osvětlení s krytím menším než IP 43! Informaci o krytí najdete na obale svítidla nebo v popisku produktu na e-shopu.

Světlo pro každého v obývacím pokoji

V obývacím pokoji, který slouží především k odpočinku a trávení volného času s rodinou, se vyhněte ostrému bílému světlu. Pro vaše oči tu bude daleko příjemnější světlo teplé a měkké, ještě lépe opatřené stmívačem. Zkuste se vyhnout umístění stropního osvětlení nebo lustru přímo doprostřed obýváku – tam zpravidla pohovka s konferenčním stolkem nebývá. Daleko praktičtější je sem umístit nástěnné a stojací lampy, které nasměrujete, kam potřebujete. „Nezapomeňte nechat rozsvícené malé tlumené světlo vždy, když sledujete televizi. Umístěné by mělo být například vedle pohovky tak, abyste jej neměli ve svém zorném poli a neodráželo se v obrazovce,” radí Alena z Biano.cz

V kuchyni je nejlepší denní světlo

Víc než v jakékoliv jiné místnosti je v kuchyni nutné instalovat více druhů osvětlení. Dobře nasvítit potřebujete především pracovní plochu a sporák, abyste se vyhnuli nepříjemným zraněním. Přitom je tu důležitá i barva světla – pro běžné použití postačí intenzivní bílé světlo (na obalu zdroje označeno jako 4200 K). Pokud ale chcete své pokrmy vidět ve skutečných barvách nebo si je rádi fotíte na sociální sítě, pak bude lepší světelný zdroj produkující denní světlo (označeno jako 5000 K).

Světlo v ložnici by mělo být tlumené

V žádném případě do ložnice nepořizujte studené ostré světlo, které je pro oči nepříjemné. Lepší je méně intenzivní plošné světlo žlutých žárovek umístěných například v závěsném lustru, který navíc můžete opatřit praktickým stmívačem na dálkové ovládání. Jste-li vášniví čtenáři, pak nezapomeňte ani na lampičku s ohebným ramenem umístěnou na nočním stolku nebo pomocí klipu připevněnou na čele postele.

Osvětlení dětského pokoje se mění s věkem

V průběhu let změníte osvětlení v dětském pokoji hned několikrát, záleží na aktuálních potřebách i zájmech dítěte. Centrální stropní osvětlení se stínidlem je základ, ale nestačí. „Malým dětem do pokojíčku pořiďte noční světla do zásuvky nebo orientační bodovky s tlumeným světlem. Budou se cítit v bezpečí a až půjdou v noci na záchod nebo k vám do ložnice, nezakopnou o zapomenuté hračky,” doporučuje Lucie z Biano.cz. Nezbytná je i lampička s ohebným ramenem na psacím stole umístěná tak, aby si dítě při psaní či kreslení nestínilo (pravák ji bude mít vlevo, levák vpravo), a lampička na čtení u postele.


Mohlo by vás zajímat

Návrhy domů - jak vám zlevní bydlení

Návrhy domů - jak vám zlevní bydlení

Pěkná moderní domácnost, která vás energeticky nezruinuje – to je přání snad každého investora. Situace kolem elektřiny a plynu, nejisté výše splátek za hypoteční úvěry a zdražování neustále zvyšují nároky na hospodárný provoz budoucího obydlí. Naštěstí vám návrhy domů ve 3D pomohou najít praktická technická řešení. Také díky nim předejdete problémům, které mohou stavbu nečekaně prodražit. Proto nešetřete na plánování, ale naopak do něj investujte.

Venkovní terasa, tipy a triky

Venkovní terasa, tipy a triky

Plánujete nebo máte venkovní terasu? Co by na ní nemělo chybět? Venkovní terasa je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a setkávání s rodinou a přáteli. Je to prostor, kde si můžete vychutnat příjemné počasí a přitom zůstat v pohodlí svého domova. Vytvořte si dokonalou venkovní terasu, která bude sloužit jako oáza klidu a pohody pod širým nebem.

Rekonstrukce bytu svépomocí: Ušetřete peníze a naučte se novým dovednostem

Rekonstrukce bytu svépomocí: Ušetřete peníze a naučte se novým dovednostem

Rekonstrukce bytu svépomocí je výzva, do které se pouští stále více lidí. Představa, že si svůj byt přizpůsobíte přesně podle svých potřeb a představ za nižší náklady je totiž velmi lákavá. Vedle finančních úspor navíc získáte cenné dovednosti a pocit hrdosti za úspěšně dokončený projekt. Ale jak se do toho pustit? A jaké nástroje vám mohou při rekonstrukci pomoci?