Ochrana vybavení vašeho domova: Pojištění domácnosti

Ať už nemovitost vlastníte, či jste v nájmu, vždy se vám vyplatí pojištění domácnosti. To chrání vybavení a váš majetek, který se nachází v nemovitosti, před přírodními živly i nechtěnými návštěvníky. Se srovnáním pojištění domácnosti vám pak pomohou internetové srovnávače. Jaké má pojistka výhody a na co si dát pozor, zjistíte v dnešním článku.

Ochrana vybavení vašeho domova: Pojištění domácnosti

K čemu je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti na rozdíl od pojištění nemovitosti kryje domluvenou sumou veškerou výbavu a váš hmotný majetek na určeném pozemku. Jedná se tedy např. o vestavěný nábytek, kuchyňskou linku, spotřebiče, drahou elektroniku, cennosti, oblečení, ale i kolo ve sklepě. Jaké vybavení patří do pojištění domácnosti a jaké do pojištění nemovitosti? Je to jednoduché – to, co můžete z domova odnést (např. při stěhování), a vestavěný nábytek patří do pojištění domácnosti. Samotná stavba a její dílčí součásti (např. rozvody ve zdech, kotel, radiátory) pak spadají pod pojištění nemovitosti.

Pokud váš majetek poničí živelní pohroma nebo ho odnesou zloději, máte v případě pojištění nárok na náhradu škody. Za své věci, které mnohdy stály mnoho financí nebo pro vás mají citovou hodnotu, získáte zpět alespoň peněžní náhradu. Její výše záleží na domluvených podmínkách ve smlouvě (pojistná částka domácnosti), ale měli byste získat takovou sumu, abyste si znovu mohli pořídit stejné vybavení.

Připojištění pro opatrné

Pojištění domácnosti můžete navíc vylepšit ještě doplňkovým připojištěním, díky kterému svůj majetek ochráníte ještě důkladněji. Nejčastějšími variantami připojištění jsou rizika živelních pohrom (požár, pád stromu, povodeň aj.), rizika krádeží a vloupání a pojištění odpovědnosti za škody cizím osobám (neúmyslné poničení majetku sousedů domácím mazlíčkem, zranění cizího člověka na vašem namrzlém chodníku apod.).

Jak vybírat pojištění domácnosti

Cena za pojištění domácnosti se odvíjí od výše pojistné částky (cena za veškeré vybavení domácnosti), velikosti, lokality a dalších aspektů. Pojištění však vybírejte nejen podle částky, ale zejména podle šíře služeb. Nejlépe vám v tomto ohledu pomohou internetové srovnávače, které vám přehledně nabídnou aktuální varianty pojištění od několika institucí naráz, pomohou s vybráním případných připojištění a navíc mívají i nižší finální cenu než na pobočkách. Vše sjednáte online z vašeho domova, a tak jeho vybavení dokážete ochránit už během několika minut.

Foto: Life Of Pix, Pexels


Mohlo by vás zajímat

Pro vstup do domu je čip vždy bezpečnější než klíč

Pro vstup do domu je čip vždy bezpečnější než klíč

Zabezpečení vchodu do domu, či do společných prostor v domě, je důležitým úkolem správce, či předsedy společenství vlastníků jednotek. Ty tam jsou doby, kdy se vchody do bytových domů běžně nezamykaly a do bytového domu mohl vstoupit, kdokoliv si zamanul. Pokud chce společenství skutečně dbát o zabezpečení vchodu, mělo by zvážit jiné možnosti přístupových technologií, například pomocí čipů. Jejich výhody oproti běžným klíčům jsou totiž nesporné.

Jak zařídit výměnu oken v bytovém domě

Jak zařídit výměnu oken v bytovém domě

Zařídit kompletní výměnu oken v bytovém domě není problém. Je potřeba zvolit spolehlivého výrobce, který okna dodá. Ideálně se s výrobcem domluvit na přesném typu oken, materiálu, počtu a velikosti oken apod. Obecně platí, že když se nebude měnit velikost oken, nejspíše ani nebude potřeba řešit stavební povolení. Ale to s vámi určitě probere i zkušený dodavatel oken.

Jímky, žumpy, septiky: Znáte nejdůležitější zákony?

Jímky, žumpy, septiky: Znáte nejdůležitější zákony?

Pokud domovní odpad odvádíte do žumpy nebo septiku, měli byste detailně znát zákony, které se jich týkají. V opačném případě se snadno dopustíte přestupku, který by vás mohl stát i 50 000 Kč. Přečtěte si náš článek a budete mít v legislativě jímek a septiků jasno.