Plýtvání vodou v družstevním bytě

Do naší poradny dorazil další zajímavý dotaz. Nyní na téma plýtvání vodou v družstevním bytě. Opět jsme zajistili právní pohled na věc a přinášíme vám vyjádření právníka na celou situaci.

Plýtvání vodou v družstevním bytě

Dotaz obyvatele domu: Dobrý den, jsem člen představenstva bytového družstva. V dnešní době, kdy musíme šetřit každou kapkou vody, máme družstevníka (resp. je to syn členky družstva, která bydlí jinde, ale syn bydlí v družstevním bytě), který nechává téci vodu (zdůvodňuje to tím, že soused dělá v bytě hluk, tak on jej musí přehlušit). Za měsíc spotřebuje cca 40 m3 teplé vody a cca 70 m3 studené. Od počátku roku už takto spotřeboval vodu za cca 80-90 tis. korun. Můžeme mu v tom nějak zabránit? Existuje nějaký právní předpis, podle kterého by to šlo? Navíc máme pochybnosti, že dluh zaplatí. Děkuji

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich z SVJpravnik.cz:

Reaguji na Váš dotaz ohledně problému nadměrné spotřeby vody v bytě Vašeho družstva. Zcela chápeme vaše obavy, taková spotřeba je velice neobvyklá. Bohužel neexistuje žádný právní předpis, kterým byste mohli zabránit tomuto plýtvání. Pokud bychom Vám ale mohli něco doporučit, pak by to bylo provést nyní v bytě odečet, vyměnit či nechat přezkoušet vodoměr, udělat předběžné vyúčtování a zvýšit zálohu za vodu. První věcí, která se totiž dle našeho názoru stane, je, že až pošlete člence družstva vyúčtování, bude zpochybňována naměřená spotřeba. Doporučovali bychom tedy výše uvedeným způsobem upozornit členku družstva na vznikající dluh a zajistit se pro případ zpochybňování spotřeby.

Mgr. Jan Eisenreich

Ladislav Drha, advokátní kancelář s.r.o.

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270


Mohlo by vás zajímat

Shrnutí webináře Hlasování per rollam v SVJ online - přehledně, snadno a rychle

Shrnutí webináře Hlasování per rollam v SVJ online - přehledně, snadno a rychle

Dne 13. června 2022 proběhl webinář na téma “Hlasování per rollam v SVJ online - přehledně, snadno a rychle”. Webinářem nás provedla za sousedé.cz Zlata Botero, která probrala organizační část a vysvětlila právní základ. Pokračovala kolegyňka Jiřina Langová, která prošla krok za krokem praktické ovládání online nástroje. Odborné právní dotazy doplnil Martin Bareš z naší právní kanceláře ARROWS ELT Global.

Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Dne 25. května 2022 proběhl webinář na téma Péče o otopnou soustavu. Webinářem nás provedla Zlata Botero za Sousedé.cz a odborný obsah přednesl ing František Basl ze společnosti Pražská teplárenská a.s.

Jak je to s právy přehlasovaného vlastníka v rámci SVJ

Jak je to s právy přehlasovaného vlastníka v rámci SVJ

Často se setkáváme se situací, kdy se v rámci společenství vlastníků bytových jednotek jedná na základě rozhodnutí shromáždění SVJ, jenž bylo přijato v rozporu se stanovami či zákonem. Také se jedná o případ, kdy se rozhoduje o právech vlastníků, o kterých nemá společenství vlastníků oprávnění rozhodovat. Zákon v těchto případech umožňuje přehlasovanému vlastníku jednotky, aby se domáhal vyslovení neplatnosti usnesení u soudu.