Plýtvání vodou v družstevním bytě

Do naší poradny dorazil další zajímavý dotaz. Nyní na téma plýtvání vodou v družstevním bytě. Opět jsme zajistili právní pohled na věc a přinášíme vám vyjádření právníka na celou situaci.

Plýtvání vodou v družstevním bytě

Dotaz obyvatele domu: Dobrý den, jsem člen představenstva bytového družstva. V dnešní době, kdy musíme šetřit každou kapkou vody, máme družstevníka (resp. je to syn členky družstva, která bydlí jinde, ale syn bydlí v družstevním bytě), který nechává téci vodu (zdůvodňuje to tím, že soused dělá v bytě hluk, tak on jej musí přehlušit). Za měsíc spotřebuje cca 40 m3 teplé vody a cca 70 m3 studené. Od počátku roku už takto spotřeboval vodu za cca 80-90 tis. korun. Můžeme mu v tom nějak zabránit? Existuje nějaký právní předpis, podle kterého by to šlo? Navíc máme pochybnosti, že dluh zaplatí. Děkuji

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich z SVJpravnik.cz:

Reaguji na Váš dotaz ohledně problému nadměrné spotřeby vody v bytě Vašeho družstva. Zcela chápeme vaše obavy, taková spotřeba je velice neobvyklá. Bohužel neexistuje žádný právní předpis, kterým byste mohli zabránit tomuto plýtvání. Pokud bychom Vám ale mohli něco doporučit, pak by to bylo provést nyní v bytě odečet, vyměnit či nechat přezkoušet vodoměr, udělat předběžné vyúčtování a zvýšit zálohu za vodu. První věcí, která se totiž dle našeho názoru stane, je, že až pošlete člence družstva vyúčtování, bude zpochybňována naměřená spotřeba. Doporučovali bychom tedy výše uvedeným způsobem upozornit členku družstva na vznikající dluh a zajistit se pro případ zpochybňování spotřeby.

Mgr. Jan Eisenreich

Ladislav Drha, advokátní kancelář s.r.o.

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270


Mohlo by vás zajímat

Jak mají vypadat a co mají obsahovat zápisy ze schůzí SVJ a BD

Jak mají vypadat a co mají obsahovat zápisy ze schůzí SVJ a BD

Máte na starosti důležitou funkci ve vašem společenství vlastníků jednotek nebo bytovém družstvu? Nebo potřebujete z nějakého důvodu nahlédnout do zápisu ze schůzí, či jednání orgánu SVJ, ať už výboru, kontrolní komise nebo představenstva SVJ? Následující řádky vám prozradí, co vše musí obsahovat tyto zápisy a jak do nich nahlédnout.

Vyzkoušeli jsme online hlasování a z výsledku jsme byli překvapeni!

Vyzkoušeli jsme online hlasování a z výsledku jsme byli překvapeni!

Hlasování per rollam online stále ještě pro mnohé představuje strach z neznáma. Proto jsme oslovili profesionálního předsedu SVJ, který s online hlasováním zkušenosti má, aby nám je popsal. Nejlepší na tom všem prý je, že všichni zjistili, že to jde i jinak – uvědomili si, kolik vlastně ušetří peněz a hlavně času. Navíc ani nemusí řešit usnášeníschopnost – protože pohodlně odhlasuje každý.