Plýtvání vodou v družstevním bytě

Do naší poradny dorazil další zajímavý dotaz. Nyní na téma plýtvání vodou v družstevním bytě. Opět jsme zajistili právní pohled na věc a přinášíme vám vyjádření právníka na celou situaci.

Plýtvání vodou v družstevním bytě

Dotaz obyvatele domu: Dobrý den, jsem člen představenstva bytového družstva. V dnešní době, kdy musíme šetřit každou kapkou vody, máme družstevníka (resp. je to syn členky družstva, která bydlí jinde, ale syn bydlí v družstevním bytě), který nechává téci vodu (zdůvodňuje to tím, že soused dělá v bytě hluk, tak on jej musí přehlušit). Za měsíc spotřebuje cca 40 m3 teplé vody a cca 70 m3 studené. Od počátku roku už takto spotřeboval vodu za cca 80-90 tis. korun. Můžeme mu v tom nějak zabránit? Existuje nějaký právní předpis, podle kterého by to šlo? Navíc máme pochybnosti, že dluh zaplatí. Děkuji

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich z SVJpravnik.cz:

Reaguji na Váš dotaz ohledně problému nadměrné spotřeby vody v bytě Vašeho družstva. Zcela chápeme vaše obavy, taková spotřeba je velice neobvyklá. Bohužel neexistuje žádný právní předpis, kterým byste mohli zabránit tomuto plýtvání. Pokud bychom Vám ale mohli něco doporučit, pak by to bylo provést nyní v bytě odečet, vyměnit či nechat přezkoušet vodoměr, udělat předběžné vyúčtování a zvýšit zálohu za vodu. První věcí, která se totiž dle našeho názoru stane, je, že až pošlete člence družstva vyúčtování, bude zpochybňována naměřená spotřeba. Doporučovali bychom tedy výše uvedeným způsobem upozornit členku družstva na vznikající dluh a zajistit se pro případ zpochybňování spotřeby.

Mgr. Jan Eisenreich

Ladislav Drha, advokátní kancelář s.r.o.

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270


Mohlo by vás zajímat

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Portál sousedé.cz si pro Vás připravil další ze série vzdělávacích webinářů společně se svými odbornými experty na nejrůznější témata týkající se vedení a správy SVJ

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Ve velkých městech nachází svůj domov většina mladých lidí, ale i řada rodin a seniorů v různě velkých bytech v centru, častěji pak v panelácích na okraji. Bytové domy nejsou výjimkou ani v malých městech a na vesnicích. Je jedno, zda lidé byt vlastní, nebo jsou v pronájmu. V domě nejsou sami a se svými sousedy mají společné prostory, o které se musí starat. A tady může někdy nastat kámen úrazu. Jaké existují možnosti úklidu společných prostor?