Posviťte si na práci, ať si nezničíte oči

Přes léto jsme čerpali energii ze sluníčka, s příchodem podzimu ale bude denního světla ubývat. Ať už pracujete z domova nebo z kanceláře, udělejte si chvilku na pořízení správného osvětlení. Předejdete tím zbytečným bolestem hlavy a zhoršení zraku.

Posviťte si na práci, ať si nezničíte oči

Na práci je potřeba vidět

V práci člověk tráví velkou část dne. Proto je dobré si svůj pracovní prostor zařídit tak, abychom se v něm cítili dobře. S příchodem podzimních plískanic a úbytku denního světla je nyní nejdůležitější mít dobře vyřešeno osvětlení.

Denní světlo v místnosti podporuje soustředění

Kdo podcení osvětlení pracovny, může rovnou počítat s bolestí hlavy, pálením očí a ničením zraku. Přitom stačí málo. Pořiďte si vhodné centrální světlo do místnosti a doplňte ho stolním světlem. Pro osvětlení ze stropu jsou nejvhodnější zářivková svítidla. Vaši pracovnu zaplní světlem a nedovolí tak vstoupit stínům, ze kterých by vás bolely oči.

U zářivkových svítidel si vyberete barvu světla od chladně bílé přes denní bílou až po teple bílou. Pro práci se nejvíce hodí denní bílá barva, u níž se lépe soustředíte a vaše oči se méně unaví. Výhodou zářivkového svítidla je i jeho vysoká životnost, prachotěsnost a nízká spotřeba energie.

U zářivek se nemusíte bát nepříjemného blikání při zapnutí. Moderní svítidla už tento nešvar nemají. V kancelářích s více lidmi u počítačů se nejlépe hodí zářivková svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou. Svítí rovnoměrně a v monitorech se tak neodráží světlo.

Nenechte se oslňovat stolní lampou

Spousta z nás pracuje i po večerech. Ideální je tedy mít na pracovním stole další svítidlo. Nejčastější bývají stolní lampy.

Pracovna doma

Při výběru je důležité si pohlídat, aby stínidlo bylo neprůsvitné a nevyčníval z něj světelný zdroj. V opačném případě vás bude lampička nepříjemně oslňovat a moc práce tak neuděláte. Oslnění zabráníte také vhodnou výškou. Stačí mít okraj lampy nad úrovní očí. Obecně se uvádí, že světlo má ozařovat plochu stolu z výšky 40 až 50 centimetrů a úhel dopadu má být 60 až 70 stupňů.

S různorodostí práce se mění i potřeba intenzity světla. Jiné světlo oceníte u psaní, čtení nebo práci na počítači. Ideálním jsou tak lampy s ohebným kloubovým ramenem, které jednoduše polohujete podle aktuálních potřeb. Výhodou je i možnost stmívání.

Není levák jako pravák

Vybrali jste si stolní lampu a teď si nejste jisti, kam ji na pracovním stole umístit? Použijte jednoduché pravidlo - pokud budete psát, lampu umístěte podle toho, jestli jste levák nebo pravák. Leváci si ji dají na pravou část stolu, praváci na levou.

Zdroj foto: pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

S NEXT REALITY získáte odhad ceny nemovitosti zdarma, aniž byste zadávali kontakt

S NEXT REALITY získáte odhad ceny nemovitosti zdarma, aniž byste zadávali kontakt

Kdy nejvýhodněji prodat svůj byt, dům nebo pozemek? Říká se, že vhodný čas je jaro, kdy se kromě přírody probouzí také zájemci o koupi nemovitosti. Aktivní poptávající znamenají vyšší konkurenční prostředí, a to pro prodej nemovitostí znamená zrychlení. Také se říká, že ceny nemovitostí letí v (post)covidovém období nahoru a že se vyplatí počkat si na skutečně výhodnou nabídku.