Reklama

Využijte 10% slevu na objednávku, kód SOUSEDEKNIHA

Schody pro vaše bezpečí

, 24. 3. 2017

Statistiky z České republiky říkají, že 800 úrazů denně je způsobeno kluzkou podlahou. Následkem pádů zemře ročně až 700 lidí. Nehoda se nemusí stát jen v domácím prostředí, ale také ve veřejných budovách nebo na veřejných prostranstvích, kde za její následky může nést zodpovědnost majitel nebo provozovatel.

Podle novely Stavebního zákona č. 50/1976 Sb., vyhl. č. 137/1998 Sb. části třetí § 33 odst. 2, musí mít podlahy všech bytových a pobytových místností protiskluzovou úpravu povrchu se součinitelem smykového tření nejméně 0,3. U částí staveb užívaných veřejností musí být tato hodnota nejméně 0,6. Společnost Moje-schody působí na trhu od roku 1997 a nabízí protiskluzné systémy pro zabezpečení široké škály kluzných ploch, ať už to jsou schody, široké plochy, podesty nebo bazény. Protiskluzy vyrábí ve všech barevných odstínech a v současné době nabízí pásy a rohože typu A – permanentní a typu B – lepené. Oba typy protiskluzů se aplikují podle přání zákazníka na beton, dlažbu, kámen, sklo, dřevo, železo, nerez a PVC.

Protiskluzný pás a rohož typu A – permanentní je litý protiskluz, před jehož nanesením je důležité zbrousit stávající povrch. Pro jeho aplikaci se využívá rychletvrdnoucích materiálů s potravinářským atestem. Vytvrdnutí a plná pochůznost je možná po 30 minutách po aplikaci – záleží na teplotě a okolní vlhkosti. Velkou předností tohoto typu protiskluzu je stálost materiálu a záruka až 72 měsíců.

![](/upload/_public/magazine/img/Huhtamaki - litý systém TYP A s protiskluzem - po aplikaci.jpg)

Protiskluzný pás a rohož typu B – lepený je vyrobený z materiálu odolávajícího velkému pnutí a teplotám. Jedná se o protiskluz lepený a aplikuje se v pásech nebo rohožích. Před jeho aplikací se nemusí brousit povrch. Hlavní předností je cena, rychlost aplikace, záruka 24 měsíců a potravinářský atest.

![](/upload/_public/magazine/img/Protiskluzný systém TYP B - po aplikace - sousede.JPG)

Speciálně pro zábradlí jsou určené protiskluzové fotoluminiscenční bezpečnostní pásky, vyrobené z velmi kvalitního materiálu. Lze je aplikovat na všechny druhy potenciálně nebezpečných ploch (rohy, schody, sloupy, dveře, zábradlí). Zábradlí, které je ošetřeno tímto protiskluzem je nejen protiskluzné, v zimě ale také není studené a jeho materiál nepoškodí oblečení.

V současnosti se v praxi často využívají protiskluzné pásky, které se nalepují. Tyto pásky jsou v porovnání s materiály společnosti Moje-schody nestálé v soudržnosti s materiálem a jejich hrubostí. Naproti tomu materiály od Moje-schody jsou stálé díky svým vlastnostem a způsobem zpracování. Většina lepených materiálů obsahuje korund, který je v několika vrstvách zalit materiály s velkou pružností a roztažností. Tento způsob lepených materiálů využívá podkladových hydroizolačních nátěrů, čímž se zamezí vzlínání vody ze spodu stávajícího podkladu, což bývá největší příčinou odlepení. V neposlední řadě je protiskluz chráněn před vniknutím vody pod jeho hrany.

˶Většina zákazníků v současnosti si myslí, že vyřeší své potíže výměnou dlažby. Dlažbu nechá za nemalé peníze vybourat a vymění ji za novou. Pak často přijíždíme my, podklad přebrousíme a naneseme naše protiskluzné materiály. Jsme schopni starou stávající dlažbu u zákazníka opravit a upravit tak, abychom na ni mohli aplikovat náš protiskluzný systém. Zákazník ušetřil na nové dlažbě a ještě má nový protiskluzný systém. Dlažba jako taková vždy klouže. Je to způsobeno její konečnou povrchovou úpravou, jako je glazura. Tím, že si zákazník vyměnil dlažbu, nic nevyřešil a ještě navíc zaplatil další peníze za protiskluznou úpravu. Cenově jsme navíc ještě až o 50 % levnější než nová dlažba a protiskluznou aplikaci provedeme u dvou panelových vchodů za jeden den ve dvou lidech,˝ říká majitel společnosti Moje-schody Luděk Matějů.