Sezóna vos začíná – likvidaci vosího hnízda přenechte profesionálům

Na počátku jara si vosí královny zakládají nová hnízda. V teplých dnech z nich později vylétají první vosí dělnice a kolonie se rychle rozrůstá. Velký počet vos pak může dělat starosti alergikům, rodičům malých dětí i majitelům nemovitostí, jejichž konstrukce mohou vosy ničit.

Sezóna vos začíná – likvidaci vosího hnízda přenechte profesionálům

Vosí hnízdo na půdě, v kůlně, na zahradě…

Vosy si staví hnízda v tmavých dutinách nebo koutech – nejčastěji se s nimi lidé setkají ve větvoví stromů a keřů na zahradě, u okenních rámů, na půdě, kůlně nebo na jinak krytých místech. V hnízdě může žít kolonie několika tisíců jedinců.

Vosí jed nepředstavuje pro zdravého dospělého vážnější riziko, odstranění vosího hnízda by ovšem měli určitě řešit alergici, rodiče malých dětí a majitelé zejména dřevěných nemovitostí. I když nejsou vosy agresivní a jejich případné bodnutí vám nevadí, mohou svými kusadly poničit součásti domu či izolaci. Ani zahrádkáři vosy moc rádi nevidí – nakousávají zralé ovoce a ničí tak úrodu.

Jak vypadá vosí hnízdo?

Vosí hnízdo je z materiálu podobného papíru a mívá tvar velké šišky. Světlejší příčné vrstvy materiálu se střídají s tmavšími a vytvářejí hrbolatý povrch. Na spodní části bývá kulatý vchod, ze kterého co chvíli vylétají dělnice. Pokud podobný útvar najdete u sebe doma nebo na chalupě, je vhodné co nejdříve zavolat profesionální desinsekční a deratizační firmě.

Likvidace vos po domácku se může zvrtnout

Hubení vos může být nebezpečné – kromě správného insekticidu je nutné mít na paměti bezpečnost. Celé hnízdo může během likvidace vos svépomocí spadnout a bez ochranného obleku vás čeká nepříjemná zkušenost a možné zdravotní komplikace. Další okolností je samotné umístění hnízda – mnohdy bývá v nepřístupných prostorech nebo ve vysoké výšce. Ve chvíli paniky pak můžete i sami spadnout nebo si ublížit při útěku.

Likvidace vosího hnízda by vždy měla být přenechána profesionálnímu pracovníkovi. Ten vede zásah rychle, s efektivními prostředky a s minimálním rizikem. Používané insekticidy nejsou nebezpečné dětem ani domácím mazlíčkům.

TIP: Samotné odstranění vosího hnízda není důvodem pro výjezd hasičů. Ti hnízda odstraňují jen v nezbytných případech, kdy vosy přímo ohrožují zdraví lidí nebo zvířat. Více zde.

Věřte profesionálům

Adera poskytuje komplexní desinsekční, deratizační a dezinfekční služby po celé ČR. Zavolejte na 771 234 144 a domluvte si schůzku s pracovníkem, který vás zbaví nechtěných zvířecích nájemníků rychle a účinně.

Více o ADERA na Tržišti


Mohlo by vás zajímat

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Sršni jsou známy jako nežádoucí sousedé, kteří mohou způsobit problémy, zejména pokud se rozhodnou postavit své hnízdo blízko lidských obydlí. Je třeba být opatrný při manipulaci se sršním hnízdem, protože sršni mohou být agresivní, pokud cítí, že je jejich hnízdo ohroženo. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat.