Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Dne 25. května 2022 proběhl webinář na téma Péče o otopnou soustavu. Webinářem nás provedla Zlata Botero za Sousedé.cz a odborný obsah přednesl ing František Basl ze společnosti Pražská teplárenská a.s.

Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Všichni posluchači dostali přístup k záznamu z webináře a vy, kteří jste jej nestihli nezoufejte, můžete jej shlédnout na našem youtube kanále.

Ve webináři jsme se zaměřili na:

  • Základní prvky otopné soustavy a význam péče pro vlastníky
  • Druhy teplovodního vytápění
  • Skladbu topného systému
  • Samotnou péči v praxi - Co je třeba sledovat a pravidelně preventivně kontrolovat

Osobně mě jako bývalou předsedkyní příjemně překvapilo,, že pokud využíváme zdroj centrálního vytápění, nemusíme si hlídat žádné zákonné normy a revize, jako je tomu například na jiných zařízeních (elektrická, plynová, bezpečností etc.) Jinak tomu ale je, pokud spravujeme vlastní kotelnu nebo “elektrárnu” tam musíme postupovat dle projektové dokumentace výrobce. Péče o otopnou soustavu se tedy skládá z preventivních kroků, které vždy stačí zkontrolovat po topné sezóně, abychom si byli jisti, že je systém připraven na další období a nedojde k žádné nepředvídané havárii. V období klidu se také soustava nevypouští, vždy se nechává natlakovaná, aby voda uvnitř systému mohla cirkulovat dle potřeby. Voda je i chemicky upravená proti korozi a možným usazeninám, není třeba ji tedy dále upravovat nebo celý systém vypouštět i po delší době nepřetržitého fungování.

V závěru webináře jsme také odpověděli na dotazy posluchačů, které jsou součástí záznamu jako bonus:

  • Je vhodné mimo sezonu termostatické hlavice nechat otevřené?
  • Je vhodné nechat celou otopnou soustavu v bytovém domě starou cca 60 let nechat odborně vyčistit? A jak často?
  • Má smysl instalovat na dopouštění vody do otopného systému bytového domu změkčovač vody? Na jakou tvrdost nastavit?
  • V našem domě máme vlastníky, kteří mají v zimě v bytech zimu i když topí naplno a pak si stěžují, že mají velké nedoplatky oproti vlastníkům, kterí skoro netopí, v bytech mají teplo a při vyúčtování mají velké přeplatky. S kým máme problematiku teploty v bytech a rozúčtování řešit?
  • Jaké revize a jak často se musí na otopné soustavě provádět?
  • Je možné zajistit nějakou optimalizaci otopné soustavy z pohledu spotřeby a cirkulace teplé vody v systému? Dodává pražská teplárenská takováto řešení?

V případě dotazů se neváhejte obrátit přímo na přednášejícího pana Basla ze společnosti Pražská teplárenská a.s. nebo nám napište na portál na email zlata.botero@sousede.cz.

Těšíme se na potkávání při dalších vzdělávacích webinářích, navštivte náš kalendář akcí a odebírejte náš youtube kanál.

Za tým Sousedé.cz Zlata Botero Vašková


Mohlo by vás zajímat

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Ve velkých městech nachází svůj domov většina mladých lidí, ale i řada rodin a seniorů v různě velkých bytech v centru, častěji pak v panelácích na okraji. Bytové domy nejsou výjimkou ani v malých městech a na vesnicích. Je jedno, zda lidé byt vlastní, nebo jsou v pronájmu. V domě nejsou sami a se svými sousedy mají společné prostory, o které se musí starat. A tady může někdy nastat kámen úrazu. Jaké existují možnosti úklidu společných prostor?

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Přestože v České republice žádný zákon nenařizuje povinnost detekovat nebezpečné plyny v domácnostech, je instalace detektorů důrazně doporučována. Obzvláště pak v bytových domech představuje únik plynu riziko nejen pro obyvatele dané bytové jednotky, ale celého domu.

Domy s vlastní kotelnou mohou ušetřit desítky tisíc na DPH. Mnoho domů o tom neví, nebo se bojí změny?

Domy s vlastní kotelnou mohou ušetřit desítky tisíc na DPH. Mnoho domů o tom neví, nebo se bojí změny?

Teplo je již řadu let zařazeno ve snížené sazbě DPH 10 % resp. 12 % od roku 2024, naproti tomu plyn a elektřina nakoupené samostatně jsou v základní sazbě 21 %. Všechny centrálně vytápěné domy nakupují vytápění a teplou vodu s nižší sazbou DPH než bytové domy s vlastní kotelnou, které si nakupují plyn či elektřinu sami. Může váš dům také ušetřit?