Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Dne 25. května 2022 proběhl webinář na téma Péče o otopnou soustavu. Webinářem nás provedla Zlata Botero za Sousedé.cz a odborný obsah přednesl ing František Basl ze společnosti Pražská teplárenská a.s.

Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Všichni posluchači dostali přístup k záznamu z webináře a vy, kteří jste jej nestihli nezoufejte, můžete jej shlédnout na našem youtube kanále.

Ve webináři jsme se zaměřili na:

  • Základní prvky otopné soustavy a význam péče pro vlastníky
  • Druhy teplovodního vytápění
  • Skladbu topného systému
  • Samotnou péči v praxi - Co je třeba sledovat a pravidelně preventivně kontrolovat

Osobně mě jako bývalou předsedkyní příjemně překvapilo,, že pokud využíváme zdroj centrálního vytápění, nemusíme si hlídat žádné zákonné normy a revize, jako je tomu například na jiných zařízeních (elektrická, plynová, bezpečností etc.) Jinak tomu ale je, pokud spravujeme vlastní kotelnu nebo “elektrárnu” tam musíme postupovat dle projektové dokumentace výrobce. Péče o otopnou soustavu se tedy skládá z preventivních kroků, které vždy stačí zkontrolovat po topné sezóně, abychom si byli jisti, že je systém připraven na další období a nedojde k žádné nepředvídané havárii. V období klidu se také soustava nevypouští, vždy se nechává natlakovaná, aby voda uvnitř systému mohla cirkulovat dle potřeby. Voda je i chemicky upravená proti korozi a možným usazeninám, není třeba ji tedy dále upravovat nebo celý systém vypouštět i po delší době nepřetržitého fungování.

V závěru webináře jsme také odpověděli na dotazy posluchačů, které jsou součástí záznamu jako bonus:

  • Je vhodné mimo sezonu termostatické hlavice nechat otevřené?
  • Je vhodné nechat celou otopnou soustavu v bytovém domě starou cca 60 let nechat odborně vyčistit? A jak často?
  • Má smysl instalovat na dopouštění vody do otopného systému bytového domu změkčovač vody? Na jakou tvrdost nastavit?
  • V našem domě máme vlastníky, kteří mají v zimě v bytech zimu i když topí naplno a pak si stěžují, že mají velké nedoplatky oproti vlastníkům, kterí skoro netopí, v bytech mají teplo a při vyúčtování mají velké přeplatky. S kým máme problematiku teploty v bytech a rozúčtování řešit?
  • Jaké revize a jak často se musí na otopné soustavě provádět?
  • Je možné zajistit nějakou optimalizaci otopné soustavy z pohledu spotřeby a cirkulace teplé vody v systému? Dodává pražská teplárenská takováto řešení?

V případě dotazů se neváhejte obrátit přímo na přednášejícího pana Basla ze společnosti Pražská teplárenská a.s. nebo nám napište na portál na email zlata.botero@sousede.cz.

Těšíme se na potkávání při dalších vzdělávacích webinářích, navštivte náš kalendář akcí a odebírejte náš youtube kanál.

Za tým Sousedé.cz Zlata Botero Vašková


Mohlo by vás zajímat