Slabé zabezpečení vstupních dveří je pozvánkou pro zloděje. Jak správně zabezpečit bytový dům?

Doma se máme cítit bezpečně. Představa, že se vám cizí člověk vloupe do bytu a prohrabuje věcmi, je nepříjemná snad pro každého z nás. Jak tomu všemu předejít a co říká statistika?

Vloupání ve statistice

Podle Mapy kriminality nejvíce vloupání probíhá v centru Prahy. Ve vloupání do chat a chalup vítězí Frýdlant nad Orlicí, Pec pod Sněžkou, Hradišťko a Smržovka. Krádeže jízdních kol jsou velmi populární po celé České republice, stejně jako vykrádání automobilů.

Policie ČR sledovala trend vloupání v Praze od roku 2007 do roku 2011. Mapa kriminality

Kudy se k vám dostane zloděj?

Od roku 2011 se počet vloupání začal postupně snižovat, a to hlavně díky instalaci bezpečnostních aspektů do staveb při rekonstrukci nebo samotné realizaci bytového domu. U bezpečnostních systémů lidé vyhledávají hlavně bezpečí a jednoduchost. Zároveň zde ale hraje roli osvětlení chodeb, zabezpečení sklepů a podobných vnitřních prostor, zamřížování oken a balkonů v nižších patrech nebo kamerový systém. Pro případného zloděje jsou tyto aspekty problematické a radši půjde loupit jinam.

DOMOVNIK

Z dlouhodobých statistik také vyplývá, že pachatel pro vloupání využil nezajištěných vstupních dveří. Stačí, aby se dveře nedovřely. Pro zloděje je potom dostat se do domu hračka. V letním období jim pomáhají otevřené balkony nebo okna. Petr Šaroch ze společnosti DOBRÁ AGENTURA doporučuje elektronické vstupní systémy: "Vstupní systémy obecně zajišťují kontrolu vstupu do střeženého prostoru pouze povoleným osobám. S přihlédnutím k bytovým domům vstupní Systém DOMOVNÍK vpustí pouze osoby, které mají platný čip. Tím se minimalizuje možnost, aby se jiná osoba pohybovala po domě, kde nemá co dělat, a páchala případně trestnou činnost."

"Důležitý je i pravidelný servis dveří a zámků, včetně již instalovaného vstupního systému. Pokud nefunguje jeden článek celého řetězu, pak může dojít k ohrožení majetku bydlících. Také je nutno vždy volit správné řešení, aby byla zachována bezpečnost pro únik osob. Standardem jsou vícebodové samozamykací zámky, které po zavření dveří je automaticky uzamknou. Z venčí tedy lupič musí vynaložit výrazně větší námahu k jejich překonání a to jej velice často od vniknutí do objektu odradí. Tyto zámky obsahují funkci panikového odchodu a dovolují vždy odejít pouze za použití kliky, nebo madla."

"Při propojení dveří na domovní telefony je ale důležité, aby si bezpečnost udržoval i sám bydlící a neotvíral dveře lidem, které opravdu nezná!" Doplňuje Petr Šaroch, DOBRÁ AGENTURA, s.r.o.

Chybí větší důraz na sklepy a kolárny, obecně společné prostory. Zde je loupež nejčastější problém!

Vykradení bytu, sklepu, nebo kolárny se ale dá předejít, a to docela snadno. Prvním krokem je dostatečné zabezpečení vchodových dveří. V poslední době jsou moderní hlavně elektronické vstupní systémy, jako je například Systém DOMOVNÍK. S DOMOVNÍKem se nemusíte bát cizích osob ve vašem domě, DOMOVNÍK je k vám nepustí. Instalaci zvládnete sami, nebo s pomocí firmy. Instalace vstupního systému DOMOVNÍK není náročná, ale raději ji přenechte kvalifikovaným odborníkům, kteří nabídnou i dlouhodobý profesionální servis a systém vám tak bude spolehlivě sloužit několik desítek let. Sami rozhodnete, kdo bude mít do vašeho domu přístup. Zároveň nemusíte řešit ztracené klíče – máte totiž čip, který se v případě ztráty jednoduše deaktivuje. Vše v klidu zvládnou i handicapované osoby, nebo senioři.

DOMOVNIK

Stručně řečeno, nemáte-li dveře zajištěné vůbec, je následně dům přístupný všem. Osadíte-li dveřní zámek a používáte-li klíče, je dům bezpečný do chvíle ztráty klíče. Po každé ztrátě by se musela zámková vložka vyměnit a bylo by nutno i rozdat nové klíče. U vstupního systému je možno při ztrátě čip okamžitě vyřadit a tím zabránit jeho zneužití nebo vstupu nepovolené osoby,” vysvětluje Petr Šaroch ze společnosti DOBRÁ AGENTURA.

Více o DOBRÁ AGENTURA, s.r.o.

Zdroj foto: Canva, DOBRÁ AGENTURA s.r.o.


Mohlo by vás zajímat

Jak se k hlasování per rollam staví banky?

Zákaz shromažďování většího počtu lidí se zásadně negativně projevil i v oblasti rozhodovací činnosti v rámci fungování bytových družstev a společenství vlastníků. Jak se BD a SVJ s touto skutečností vyrovnávají a jak se tato situace projevila v přístupu banky při dokládání souhlasu, jsme se zeptali finančního specialisty Ladislava Kouckého z ČSOB.

"Je potřeba jít s dobou," říká Jaroslav Horáček

Pořád ještě váháte nad internetovou aplikací sousede.cz a nejste si stoprocentně jistí, jestli ji chcete zkusit? Na otázky Magazínu odpovídá předseda SVJ Jiráskova 300, které je ve správě SBD PS Liberec, Jaroslav Horáček.

Jak na výměnu špaletových oken nebo rekonstrukci fasády v památkové zóně nebo rezervaci v Praze? Poradíme!

Lidskou přirozeností je snaha o život v komfortním a kulturním prostředí. S touhle potřebou ale v průběhu let neodmyslitelně souvisí také nutnost částečné nebo kompletní modernizace. Pokud jde o bytový dům nacházející se v památkové zóně nebo rezervaci, jichž je nejen v našem hlavním městě nespočet, může být situace o něco komplikovanější.