Snižte náklady na teplo a ušetřete

I vy jste nejspíš připojeni k centrálnímu zdroji, kterým je teplárna nebo elektrárna někde daleko od vašeho domu. Teplo se pak horkovodem dopraví přes výměníky až k vám domů. Náklady na dopravu, ztráty cestou a na odpis zařízení zaplatíte v ceně tepla.

Snižte náklady na teplo a ušetřete

Jak neplatit tyto “náklady navíc”? Řešením může být decentrální kotelna s obnovitelnými zdroji energie (OZE).

Neplaťte víc, než musíte

S decentrální kotelnou můžete ušetřit tisíce korun za teplo. Kromě dopravy tepla neplatíte ani emisní povolenky. Ty musí nakupovat velké teplárny, což vede k navýšení ceny tepla.

S decentrálním zdrojem povolenky nepotřebujete, a tedy je neplatíte.

Při využití OZE ušetříte až 60 %. A s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

Ceny tepla z decentrální kotelny jsou stabilnější

Díky použití tepelných čerpadel, fotovoltaiky a kogeneračních jednotek se zvýšení cen vstupů projeví do ceny tepla jen částečně. Například zdražení elektřiny o 20 % u kotelny s tepelnými čerpadly zvýší cenu tepla o cca 7 % (topný faktor 3). Oproti tomu nárůst cen uhlí nebo povolenek se projeví v ceně tepla celý.

Decentrální kotelna navíc může vyrábět teplo z více vstupních médií. Nejčastěji z plynu, elektřiny ze sítě, fotovoltaiky či jiných obnovitelných zdrojů energie (OZE). Když je v určitou chvíli drahá elektřina ze sítě, vyrobíte teplo z levnějšího plynu nebo elektřinu z kogenerační jednotky. 

Přizpůsobte si výrobu tepla vašim podmínkám

Záleží jen na vás a na možnostech vašeho bytového domu, jaký zdroj a jakou kombinaci použijete. Může to být např. kogenerační jednotka s využitím solární energie nebo tepelná čerpadla s fotovoltaikou. Obecně platí pravidlo, že to, co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro toho druhého a naopak.

Už žádné odstávky tepla – s vlastní kotelnou nejste na nikom závislí

Vaše kotelna vám přinese větší míru nezávislosti a svobody. Nehrozí vám žádná omezení spojená s oficiální topnou sezónou nebo odstávky tepla kvůli poruchám na rozvodech. Vše si regulujete podle svých potřeb. 

Šetřete přírodu, topte si sami

Decentrální kotelna je šetrnější k přírodě než velké centrální teplárny a zanechává nižší uhlíkovou stopu. Navíc se vyhnete riziku nákazy Legionellou, bakterií množící se v dlouhých teplovodních potrubích.

Platíte za teplo zbytečně moc a už vás nebaví odstávky tepla, když se vám to nejméně hodí? Zjistěte, kolik můžete pořízením decentrálního zdroje energie ušetřit. Napište si o kalkulaci úspory za cenu tepla Monice Linhartové na e-mail monika.lin@e-sc.cz

Monika Linhartová

(https://www.e-sc.cz) ENERGO-SPACE consult s.r.o.


Mohlo by vás zajímat