Sousedé.cz radí - řešení problémů po předchozím předsedovi

Stali jste se novým předsedou a po tom předchozím na vás zůstalo pár kostlivců ve skříni? Co dělat, když například neproběhly finanční uzávěrky za předchozí roky a v šuplíku jste našli zálohové faktury podepsané předchozím předsedou, proti kterým ale nebylo žádné plnění? Co dělat?

Sousedé.cz radí - řešení problémů po předchozím předsedovi

Odpovídá Mgr. Jan Eisenreich:

Předseda družstva má skutečně odpovědnost jednat s péčí řádného hospodáře. § 159 občanského zákoníku uvádí následující: (1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.

Do odpovědnosti statutára BD patří mimo jiné i dodání účetních závěrek do sbírky listin obchodního rejstříku. Máte od předchozího předsedy nějaké předávací protokoly ohledně dokumentů, které Vám předal při ukončení funkce?

Tyto případy se v praxi řeší nejčastěji podáním žaloby pro rozpor s výkonem funkce dle péče řádného hospodáře na bývalého předsedu, případně přes žalobu o nahrazení vzniklé škody. Zde je však třeba před soudem prokázat, že škoda skutečně vznikla a jaká je její výše, což bývá poněkud těžké. Krajní možností je podat na bývalého předsedu trestní oznámení, avšak dle našich zkušeností bývá ve většině případů policejním orgánem odloženo, pokud není skutečně podepřeno s relevantní důkazy.

Rádi Vám v řešení této situace pomůžeme, případně, pokud byste potřebovali pomoci s jakýmkoliv dalším právním problémem (ne, že bych Vám to přál), neváhejte nás kontaktovat.

Přeji Vám krásný den a těším se na případnou spolupráci.

Mgr. Jan Eisenreich

www.svjpravnik.cz

Ladislav Drha, advokátní kancelář s.r.o.

Václavské nám. 802/56, 110 00 Praha

tel.č. 727835270


Mohlo by vás zajímat

Může SVJ převést příjem ze společných částí domu a pozemku do „fondu oprav“?

Může SVJ převést příjem ze společných částí domu a pozemku do „fondu oprav“?

Rychlé NE jako odpověď na otázku v nadpisu článku by nebylo špatnou odpovědí. Nikdo, ani SVJ, totiž nemůže bez dalšího nakládat s příjmem, který není jeho. A příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi domu a pozemku nepatří SVJ, ale jednotlivým spoluvlastníkům. V praxi ale často dochází k situaci, kdy samotní spoluvlastníci mají zájem tyto prostředky do tzv. „fondu oprav“ převést. Jak to lze provést?

Úspora cen energií v bytových domech – sen nebo realita?

Úspora cen energií v bytových domech – sen nebo realita?

V médiích stále slyšíme o neúnosných až likvidačních cenách energií (nejen) v domácnostech. A k tomuto ruku v ruce o dotacích na fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla a přechodu na obnovitelné zdroje vytápění pro rodinné domy. Ale málo kdo ví, že všechny tyto možnosti úspor se týkají i bytových domů.