Štěnice v bytových domech představují velké riziko

Objevení štěnic v bytě bývá nemilým překvapením. Často se do jinak čistých domovů dostanou z hotelů či s nově nastěhovaným bazarovým nábytkem. Jakmile se objeví, okamžitě se ozvěte odborníkům na hubení, jinak se štěnice snadno rozšíří po celém domě. Jak v takovém případě postupovat a proč se musí preventivně ošetřit i sousední byty?

Štěnice v bytových domech představují velké riziko

Krevsající hmyz si domů můžete přivézt z hotelu

Štěnice jsou nevelký hmyz, který se živí krví savců. Asi půlcentimetrové jedince nejčastěji objevíte v noci, když rozsvítíte v zamořené místnosti – tito tvorové totiž nesnášejí světlo. Dalším z důkazů jejich přítomnosti bývají bolavé kousance po tělech obyvatelů bytu.

Štěnice se objevují i v naklizených a jinak čistých bytech či domech. Jejich zavlečení nejčastěji způsobí rozšíření z napadaného sousedního prostoru, bazarový nábytek či transport v zavazadle z hotelu. Velké množství jedinců nebo hnízda pak objevíte nejčastěji pod matracemi, ve stěnách, u podlahových lišt, za nábytkem a v podobných škvírách – nejčastěji do 3 metrů od vaší postele. Naštěstí vás jich dokážou zbavit odborníci na dezinsekci. Profesionální deratizační firma vyřeší váš problém rychle a diskrétně.

Likvidace štěnic vás zbaví i možných zdravotních komplikací. Foto: Simon Berenyi, Pexels

Jak postupovat při napadení štěnicemi

Jakmile ve vašem domě zjistíte přítomnost štěnic, okamžitě si pozvěte odbornou deratizační firmu. Společnost ZZGroup.cz, která se likvidací štěnic i jiných škůdců dlouhodobě zabývá, popisuje další postup:

  • Po kontaktování společnosti k vám do 24 hodin přijede odborník na hubení škůdců.
  • Neoznačené auto a šetrný přístup vám zaručí veškerou diskrétnost.
  • Postřik profesionálními přípravky zaručí vyhubení veškerých dospělých jedinců.
  • Následné opakování postřiku (cca za měsíc) zajistí vyhubení i zbytku kolonie. Při vynechání druhého kola postřiku se štěnice pět namnoží.
  • Postřikem musí být ošetřeny i okolní byty, ve kterých by štěnice mohly dále přežívat a opětovně se rozmnožit.

Pokud si myslíte, že s vámi domácnost sdílejí štěnice, nestyďte se a problém ihned řešte s představenstvem bytového domu – musí se totiž ošetřit i sousední byty či byty propojené stoupačkou. Často se také stává, že nález štěnic v bytě ohlásí osoba, která není původcem kontaminace. I z tohoto důvodu je nutné prohlédnout a případně ošetřit okolní prostory.

Štěnice samy nezmizí

Napadení štěnicemi není nic příjemného, neřešení jejich přítomnosti vám však přinese ještě více problémů. Proto neváhejte a při jejich výskytu co nejdříve kontaktujte odborníky i představenstvo domu. Jinak se krvežíznivého hmyzu nejspíš nikdy nezbavíte a způsobíte problémy celému domu.

Zajímá vás více informací o štěnicích nebo si přejete kontaktovat odborníky kvůli objednání zásahu? Navštivte web ZZGroup.cz, kde najdete nejen kontakty, ale také další články o škůdcích.

Kontakt na ZZGROUP

Úvodní foto: Hubení štěnic probíhá minimálně ve dvou kolech. Foto: PublicDomainFiles.com


Mohlo by vás zajímat

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat?

Sršni jsou známy jako nežádoucí sousedé, kteří mohou způsobit problémy, zejména pokud se rozhodnou postavit své hnízdo blízko lidských obydlí. Je třeba být opatrný při manipulaci se sršním hnízdem, protože sršni mohou být agresivní, pokud cítí, že je jejich hnízdo ohroženo. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit sršního hnízda a jak o tom informovat.