Také uklízíte nepořádek ze sousedových rostlin na chodbě?

Tu situaci můžete zažít sami ve vašem bytovém domě. Kráčíte po schodech domů a v mezipatře se jen lehce otřete o tamní umístěné rostliny. Z rostlin však ihned opadají suché a nevzhledné květy či listy. Co s nimi?

Také uklízíte nepořádek ze sousedových rostlin na chodbě?

V nejedněch společných prostorech bytových domů se zejména v podzimním a zimním období zvyšuje množství umístěných rostlin v truhlících nebo květináčích. Většinou tak jejich majitelé řeší přezimování balkonových rostlin ve vhodném prostředí. Vyvarují se tím umístění rostlin ve vlastních bytech, kde ani není vhodná teplota. S umístěním rostlin však u nedbalých majitelů přibývá nepořádku na chodbách. V horším případě jej musí uklízet obyvatel mající ten konkrétní týden službu nebo soused, jemuž zbytky rostlin na chodbě prostě vadí. Je to ale boj na dlouhé lokte a při netečnosti majitele rostlin práce navíc pro všímavé a pořádkumilovné sousedy.

Nehledě na to, že opadané lístky a květy nepůsobí dobře, mohou být pro obyvatele domu i nebezpečné. Zejména v deštivém počasí se může zdát, že na rostlinných zbytcích lehce vy nebo vaše děti uklouznete.

Stolky nebo lavice nejen s balkonovými rostlinami na chodbách se nelíbí ani hasičům, mohou být totiž zásadní překážkou v únikové cestě při požáru. V případě požáru znesnadňují špatně umístěné objekty ve společných prostorech také přístup a práci hasičů. Problémem může být i evakuace lidí a případné použití nosítek. Kromě nevhodně postavených rostlin pak přináší komplikace hasičům i na chodbách postavený nábytek – skříně nebo velké botníky. O požární ochraně informují domovní řády, v nich najdete všechny podmínky nutné k dodržení bezpečného pohybu a zásahu hasičů ve vašem domě.

Nezbývá, než se se sousedem – majitelem rostlin zkusit domluvit po dobrém a najít nějaké rozumné řešení. Takové, aby nezatěžovalo ostatní obyvatele domu a majitel rostlin nesl zodpovědnost za svoji květenu. A především, aby rostliny nebránily bezpečnému pohybu lidí v domě.

A jak tuto otázku řešíte ve vašem domě? Podělte se se Sousedy o své zkušenosti…


Mohlo by vás zajímat

Co říká zákon na zvyšování nájemného? Jak se vyhnout soudním sporům?

Co říká zákon na zvyšování nájemného? Jak se vyhnout soudním sporům?

Častým sporem při uzavírání nájemních či podnájemních smluv bývá vyjednávání o výši nájemného. Nájemce chce platit co nejméně, pronajímatel naopak sjednat nájemné ve vysoké výši. Ceny nemovitostí a s tím související náklady se však v průběhu trvání nájmu mění, většinou směrem vzhůru. Nemalý podíl na výši nájemného má také rostoucí míra inflace. Nájemní vztah proto musí na vzniklé situace adekvátně reagovat.

Jak se v SVJ připravit na shromáždění?

Jak se v SVJ připravit na shromáždění?

Chystáte shromáždění svého SVJ nebo BD, ale nevíte, co všechno je vlastně třeba? Přečtěte si náš článek a zkontrolujte si, jestli máte vše správně připravené.