Topná sezóna už začala. Co bychom právě nyní měli udělat?

Začátek topné sezóny nás rychle vrátí z dlouhého léta do reality období, kdy se doma neobejdeme bez vytápění. Výdaje za teplo se výborům SVJ vzápětí připomenou blížícím se obdobím příprav na roční rozúčtování nákladů. Je nejvyšší čas pro rychlé zopakování nejbližších úkolů.

Topná sezóna už začala. Co bychom právě nyní měli udělat?

Máte v pořádku GDPR?

Změny v rámci ochrany osobních údajů, které v letošním roce vstoupily v platnost, se dotýkají i rozúčtování tepla a vody. Vzhledem k tomu, že se konec ročního zúčtovacího období blíží, v první řadě zkontrolujte, zda jste svému dodavateli vrátili podepsanou smlouvu o zpracování osobních údajů, které rozúčtovací společnosti již v průběhu prázdnin rozesílali. „I když se to může zdát jako formalita, je to nezbytná podmínka pro to, abychom mohli v termínu provést roční rozúčtování nákladů na teplo a vodu tak, jak vyplývá z uzavřených smluv,“ vysvětluje Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ista Česká republika s.r.o.

Zkontrolujte správnost a úplnost údajů

Do konce kalendářního roku je nutné zkontrolovat platnost údajů, které jsou nutné pro rozúčtování. Jedná se především o údaje, které se často mění – nejčastěji se jedná o aktuální počty osob a v kterých termínech v bytě bydleli. Stejně tak nezapomeňte na údaje o nových vlastnících bytů při prodeji. Na první pohled to jsou samozřejmosti, ale praxe je často jiná.

„Doporučujeme zasílat změny, vztahující se k rozúčtování průběžně a nečekat na konec roku. Na našich webových stránkách máme formulář, ve kterém jsou všechny údaje, které pro rozúčtování potřebujeme. Pak se nemůže stát, že by některé údaje chyběly a rozúčtování by se dodatečným dodáváním zdržovalo,“ upozorňuje na častá opomenutí Jarmila Trčková.

Neměnili jste pro rozúčtování tepla poměr spotřební a základní složky?

V současnosti platná Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 269/2015 Sb. umožňuje pro rozúčtování tepla stanovení základní složky v rozpětí 30 % až 50 %, zbytek nákladů tvoří spotřební složku. Konkrétní poměr si stanovuje SVJ. „Pokud byl na shromáždění v průběhu roku od posledního vyúčtování odhlasován jiný poměr, než je uvedeno ve smlouvě mezi SVJ a rozúčtovatelem, je nutné také tuto informaci včas rozúčtovateli předat,“ upozorňuje Jarmila Trčková. Opět platí nejlepší řešení, že jakékoliv změny mající vliv na rozúčtování se vyplatí zasílat průběžně. Tak snadno eliminujete riziko, že změny zapomenete nahlásit.

Nezapomeňte včas odevzdat podklady pro rozúčtování

Aktuální údaje o počtu osob a příslušné změny bude váš rozúčtovatel potřebovat v průběhu ledna. Nezbytnými doklady pro rozúčtování budou také faktury o roční spotřebě od dodavatelů tepla a vody. Podklady pro rozúčtování je nutné dodat rozúčtovateli co nejdříve. Termín pro zpracování vyúčtování je uveden ve smlouvě mezi SVJ a rozúčtovatelem.

Nezmeškejte podzimní semináře o teple

Vytápění bytu je alchymie – všichni přece chceme platit málo, ale zároveň nechceme mrznout. Kolem dodávky, výroby a účtování tepla je stále mnoho dotazů. Proto přijměte pozvání na podzimní semináře, kde vám odborníci ze společnosti ista Česká republika srozumitelně vše vysvětlí a zodpoví nejčastěji pokládané dotazy, se kterými se v praxi setkávají. Přehled veškerých seminářů společnosti ista Česká republika a podrobnosti k rezervaci naleznete zde: . Rezervujte si své místo na seminářích o teplu v bytovém domě co nejdříve. Účast je bezplatná a o místa je velký zájem.

Nezapomeňte na kontrolu radiátorů

Nejprve se přesvědčte, že z nich nikde nekape voda. Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez a provlhlá místa na zemi, je načase výměna. Pokud se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vyplatí se investice do úspornějšího systému. Například pokud byste chtěli vyměnit starý litinový radiátor za deskový, ročně můžete ušetřit dvacet až třicet procent nákladů na vytápění.


Mohlo by vás zajímat

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Portál sousedé.cz si pro Vás připravil další ze série vzdělávacích webinářů společně se svými odbornými experty na nejrůznější témata týkající se vedení a správy SVJ

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Ve velkých městech nachází svůj domov většina mladých lidí, ale i řada rodin a seniorů v různě velkých bytech v centru, častěji pak v panelácích na okraji. Bytové domy nejsou výjimkou ani v malých městech a na vesnicích. Je jedno, zda lidé byt vlastní, nebo jsou v pronájmu. V domě nejsou sami a se svými sousedy mají společné prostory, o které se musí starat. A tady může někdy nastat kámen úrazu. Jaké existují možnosti úklidu společných prostor?