Bez realitky se neobejdete

Elektronizace všeho kolem nás sebou přináší mnoho, mnoho úlev, úspor, ale i strastí. Někdy by člověk mohl nabýt dojmu, že v budoucnu za nás vše vyřeší umělá inteligence, počítač a další produkty IT. 3D tiskárny, internet, sociální sítě, čipy v nás, to je naše současnost a nejbližší budoucnost. Osobně si přeji a doufám, že tento vývoj člověka zcela nevyřadí ze života a nebudeme pouze otroky těchto technologií. Nepřál bych lidem, aby se stali obětí toho, co samo lidstvo vytvořilo. Ve snaze si ulehčit život, si možná někdy vytváříme pasti sami na sebe. Co když to třeba vše přestane fungovat. Nastane blackout, vypadnou družice... To vše, se také může stát.

Bez realitky se neobejdete

Navigace v autě je například nepochybně výborná věc. Občas se stane, že přestane fungovat, nebo neobsahuje aktuální informace. Znám ze svého okolí několik lidí, kteří už nejsou schopni identifikovat, kde je sever, kde se aktuálně nacházejí a bezradně třeba trčí na okresní silnici v rakouských Alpách. Ani je nenapadne, že si mohou vzít mapu a pokusit se sami zorientovat a naplánovat si další trasu. Tito podobní lidé pak jindy vjedou autem do upravené lyžařské běžkařské stopy v Krušných horách, samozřejmě dle návodu navigace a vůbec nevyhodnotí své zrakové vjemy, že nejsou na běžné silnici. Stali se otroky navigace.

Podobnou skupinou, rekrutující se hlavně z mladší generace, jsou ti, kteří v podstatě už ani nemluví. Jen sedí a komunikují prostřednictvím sociálních sítí, sms zpráv a podobně. Jídlo jim dodá internetový dodavatel, oblečení přijde z e-shopu. Mám pocit, že tak postupně ztrácejí svéprávnost.

Vše je velmi pohodlné a zdánlivě levné. Běžné schopnosti lidského mozku a jeho kapacity jsou využívány tak na 25%.

Internet zdánlivě řeší vše, zodpoví otázky při studiu, naplánuje volný čas, doporučí terapii, prostě skoro vše. I oblast řady konzervativních služeb dostává jednu ránu za druhou v podobě nabídky virtuálního řešení. Umělá inteligence v podobě robotů prý nahradí v brzké budoucnosti i většinu účetních. Jsou však služby, které i v budoucnu pravděpodobně elektronika nenahradí. Prasklou vodovodní trubku v bytě či na ulici elektronika nespraví.

Z právního problému, třeba při rozvodu, vás asi také elektronický právník nevyseká. Zuby vám umělá inteligence nespraví a ani o elektronickém holiči či kadeřnici jsem zatím neslyšel.

O čem jsem slyšel, je to, že bez realitky se obejdete. Navíc se vyhnete spoustě problémů, což hlásá mohutná reklamní kampaň. Nepřijdete o balkón, část bytu, nebudete mít nedokonalou smlouvu apod.

Ano, IT technologie mohou nahradit celou řadu prací, nebo některé lidské činnosti výrazně usnadnit. Ale prozatím skutečně nenahradí vše. Lidský faktor stále v řadě profesí sehrává důležitou a nenahraditelnou roli. Jsem toho názoru, že i v oblasti obchodu s nemovitostmi. Buďto tím lidským faktorem musíme být my sami nebo námi najatý člověk - poradce. Pokud se nechceme problematice věnovat sami, nemáme čas získat zkušenosti a patřičné dovednosti, nebo prostě na to nemáme čas, pak se bez realitky neobejdeme.

To platí zejména:

- když nechcete nabízet nemovitost pod svým jménem či telefonním číslem

- když nechcete nést náklady inzerce

- když si sami nechcete obstarávat doklady z katastru nemovitostí

- když si nechcete sami zajišťovat doklady ze stavebního úřadu

- když si sami nechcete zajistit průkaz energetické náročnosti budovy

- když nechcete shánět mapy záplavových území

- když nechcete vést nekonečné rozhovory na téma technických, právních a ekonomických disciplín

- když nechcete jednat s bankou ohledně úvěru, který potřebuje kupující

- když nechcete prověřovat zájemce, zda není realitním turistou, realitním agentem, tipařem nebo třeba člověkem, který si prohlídkami posiluje sebevědomí

- když nechcete utrácet čas a peníze za zbytečné prohlídky nemovitosti

- když nechcete po večerech odmítat neplánované návštěvy a telefonáty zájemců

- když nechcete vést planá jednání a při tom být zdvořilí

- když nechcete osobně vyjednávat s každým zájemcem o podmínkách prodeje a dostávat se někdy do bezvýchodné situace

- když nechcete „bastlit“ smlouvy z nějakých internetových vzorů

- když nechcete obíhat spoluvlastníky ohledně předkupního práva

- když se nechcete stát daňovým odborníkem a znalcem z řady oborů

- když nechcete sepisovat předávací protokoly

- když nechcete přehlašovat dodavatele médií

- když chcete mít proti sobě živého člověka, který za vás vše zařídí a je vám k dispozici

- když chcete mít klid na vlastní práci

Obchod s nemovitostmi opravdu není jen inzerce a internet.

Ing. Jaroslav Novotný

RAK CZ a.s.


Mohlo by vás zajímat

Apostille a superlegalizace: Klíčové procesy pro mezinárodní kupce nemovitostí

Apostille a superlegalizace: Klíčové procesy pro mezinárodní kupce nemovitostí

Pokud plánujete nákup nemovitosti v zahraničí, čeká vás podobně jako v případě pořízení nemovitosti u nás proces složený z několika kroků. U koupě domu či bytu v zahraničí musíte ale navíc počítat s překladem a ověřením pravosti důležitých listin, přičemž může být potřebný soudní překlad, apostila nebo superlegalizace. Co si pod těmito pojmy představit?

Home office a jeho dopad na sousedské vztahy

Home office a jeho dopad na sousedské vztahy

Popularita home office neboli práce na dálku rok od roku roste. Z průzkumu Hospodářské komory ČR, který proběhl v minulém roce, ostatně vyplynulo, že home office alespoň několik dnů v měsíci umožňuje 93 % zaměstnavatelů. Jaký vliv má home office na sousedské a rodinné vztahy a jak na problematiku práce z domova nahlíží zákon?