Čeká vás rekonstrukce výtahu? Tyto věci musíte promyslet!

V případě, že výtah dobře slouží a bez problému funguje, je zejména ve vyšším bytovém domě nezbytností a skvělým pomocníkem. Čas od času je ale třeba každý výtah modernizovat, vyměnit některý díl nebo dokonce zrekonstruovat celý výtah. Je pro vaše SVJ tato situace aktuální? Nejlepší je vybrat profesionální firmu, která realizaci výtahu provede. Na co si dát při výběru pozor a co musíte opravdu vědět?

Čeká vás rekonstrukce výtahu? Tyto věci musíte promyslet!

Rekonstruovat výtah nebo rovnou celý vyměnit? Musíte mít jasno

Prvním krokem před zahájením rekonstrukce výtahu je správně vyhodnotit technický stav výtahu a zjistit, zda výtah odpovídá platným technickým normám. Směrodatným při posuzování stavu by měla být inspekční prohlídka, jejímž výsledkem je protokol o stavu se seznamem provozních rizik. Tato prohlídka je nezávislá, provádí ji nezávislý státní orgán, takže není třeba se obávat jejího zkreslení. Je velice důležité znát přesný stav výtahu a vyhnout se tak možným doporučením výtahových firem, které často navrhují rekonstrukci či výměnu výtahu, ačkoliv není potřebná!

Tímto způsobem řeší některé neprofesionální firmy svou neschopnost se o stávající výtah odborně postarat a provádět servis. Důvodem může být i to, že nemají pro dostatečný servis potřebné vybavení, ale může se také stát, že ani s daným typem výtahu neumí pracovat. Jak je to skutečně s rozhodováním o šíři rekonstrukce nám přiblížil Miroslav Vokurka ze společnosti Výtahy Praha: „Většina starších výtahů postavených za totality již rekonstrukcí prošla, často proto, že postrádaly nutné bezpečnostní prvky. Jestli výtah v posledních deseti nebo patnácti letech rekonstrukcí prošel, většinou není důvod ho celý měnit. Postačí vyměnit či opravit vadné části.“

Jaké nároky na výtah budete skutečně mít?

Při plánování celkové výměny výtahu bychom si měli položit základní otázky, například ohledně velikosti výtahu. Neměl by být příliš malý, ale ani příliš velký. Velikost výtahu má samozřejmě značný vliv na spotřebu energie při provozu. Dalšími zásadními body jsou vybavenost výtahu, design, a zda chceme výtah se strojovnou nebo bez strojovny. „V současné době umíme provést realizaci nového výtahu tak, že nepotřebuje strojovnu. Původní strojovnu v půdní vestavbě je tak poté možné přeměnit na byty nebo jiné užitné prostory. Výbor by proto měl být obeznámen s různými variantami a pak může zodpovědně vybrat tu nejlepší pro jejich dům,“ říká Miroslav Vokurka.

Než začneme s rekonstrukcí výtahu

Prvním a důležitým krokem je financování – je třeba si připravit předem, kolik vůbec SVJ může za rekonstrukci vydat. Je tedy dobré si zjistit možnosti případného úvěru a konzultovat chystané výdaje s bankou.

Před výběrem samotné firmy, která provede realizaci, doporučuje Miroslav Vokurka poptat se po okolních SVJ a prohlédnout si jejich úspěšné realizace. „Určitě doporučuji zjistit si co nejvíce informací od ostatních SVJ, které rekonstrukcí výtahu prošly. Zjistit si několik různých referencí na různé firmy, vlastní zkušenosti jsou vždy nejcennější. Důležité je zeptat se na spokojenost s firmou, plnění termínů a i následný servis,“ radí Miroslav Vokurka ze společnosti Výtahy Praha.

Pokud vás přece jenom bude čekat vybudování výtahu na místě, kde předtím nebyl, je důležitým a často opomíjeným prvním krokem zhotovení projektu od projektanta. Firmu, která realizaci provede, by mělo SVJ oslovit už s konkrétním projektem. Zaručí to úspěch ve stavebním řízení a usnadní celkovou realizaci výstavby výtahu.


Mohlo by vás zajímat

Mám povinnost SVJ oznámit stavební úpravy?

Mám povinnost SVJ oznámit stavební úpravy?

Rekonstruujete byt? A víte, že s tím přichází oznamovací povinnost? Svému SVJ musíte nejen sdělit, že si budete zvelebovat bydlení, ale na požádání ukázat potřebnou dokumentaci a případně umožnit osobní návštěvu bytu ostatním členům sdružení vlastníků jednotek.

Přemýšlíte nad rekonstrukcí koupelny?

Přemýšlíte nad rekonstrukcí koupelny?

Co takhle nové spáry? Spáry v koupelně dostávají pořádně zabrat. Po letech mohou být zašlé, plesnivé nebo vydrolené. Dobrá zpráva je, že přespárování není nijak složité a zvládnete ho i sami. Vše potřebné najdete u nás v sekci Nábytek.

Jak mít na balkonu soukromí? Vsaďte na příodní materiály!

Jak mít na balkonu soukromí? Vsaďte na příodní materiály!

Balkon či terasa jsou oázou klidu, místem, kde si krásně odpočinete především v horkých dnech. Často se ale stává, že v nich nemáte dostatečné soukromí, ať už kvůli sousedům, členům SVJ nebo třeba kvůli rušné ulici. Balkonové zástěny vám jej zaručí!