Češi stále více využívají zateplování k úsporám za energie

České domácnosti se teprve vzpamatovávají ze zvýšení sazby DPH, které proběhlo na počátku tohoto roku, a nyní sledují snahu vlády o jeho další navýšení. S každým zvýšením sazby DPH rostou ceny potravin, pohonných hmot a energií. V důsledku zatím posledního navýšení utratí právě za energie ročně průměrná domácnost až o 3500 Kč více. Vysoce efektivním a u Čechů stále oblíbenějším řešením je zateplení domu pomocí pěnového polystyrenu, tzv. EPS.

Díky velmi příznivému poměru užitných vlastností a ceny se u nás stal EPS nejvyhledávanějším tepelně izolačním materiálem. V roce 2011 dokonce jeho spotřeba překročila magickou hranici 60 000 tun,“ říká Ing. Pavel Zemene, Ph.D. předseda Sdružení EPS ČR, který bude mimo jiné přednášet o EPS ve wellness aplikacích na konferenci Bazénová keramika a stavební chemie při For Archu 2012.

Jednorázové zateplení může snížit energetickou náročnost domu až o 80 %. Investorům díky němu poklesnou výdaje za vytápění, které představují jednu z nejvyšších položek nákladů na běžný chod domácností. Zateplení zabraňuje vzniku a bujení plísní. Udržuje lépe teplo v zimních a letních obdobích, kdy jsou největší teplotní výkyvy. Stejně tak pozitivně podporuje zdraví, snižuje riziko vzniku respiračních nemocí a zároveň funguje jako účinná zvuková izolace.

Výhody EPS
EPS je vyhledávaným materiálem díky velmi nízké hmotností (jeho obsah je tvořen z 98 % vzduchem). Navzdory tomu je stabilní, pevný a dobře se s ním manipuluje. Je tedy možné jej bez problémů brousit, řezat, lepit nebo kotvit hmoždinkami. Při všech těchto úpravách se polystyren chová velmi poddajně, nevznikají žádné škodliviny, nedochází ke dráždění kůže, očí apod. Při použití v rámci zateplovacího systému zamezí během 50 let až 400krát většímu množství emisí CO2 než je vyprodukováno při jeho výrobě. Po zabudování ve fasádě si dlouhodobě uchovává svoje vlastnosti a investorům tak zaručuje očekávanou úsporu peněz na desítky let. Majitel domu, který se rozhodne investovat do zateplení, si může kvalitu EPS od roku 2010 ověřit také pomocí Značky kvality. Ta je zárukou, že zákazník kupuje nadstandardně kontrolované zboží.

Česká republika drží v Evropě silnou pozici ve využívání EPS. Z evropského měřítka jí patří 4. místo ve výrobě suroviny pro EPS. Zároveň je 5. v celkové spotřebě EPS a 3. ve spotřebě EPS na hlavu.

Více informací naleznete na www.epscr.cz

Zdroj: Sdružení EPS ČR


Mohlo by vás zajímat

Návrhy domů - jak vám zlevní bydlení

Návrhy domů - jak vám zlevní bydlení

Pěkná moderní domácnost, která vás energeticky nezruinuje – to je přání snad každého investora. Situace kolem elektřiny a plynu, nejisté výše splátek za hypoteční úvěry a zdražování neustále zvyšují nároky na hospodárný provoz budoucího obydlí. Naštěstí vám návrhy domů ve 3D pomohou najít praktická technická řešení. Také díky nim předejdete problémům, které mohou stavbu nečekaně prodražit. Proto nešetřete na plánování, ale naopak do něj investujte.

Venkovní terasa, tipy a triky

Venkovní terasa, tipy a triky

Plánujete nebo máte venkovní terasu? Co by na ní nemělo chybět? Venkovní terasa je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a setkávání s rodinou a přáteli. Je to prostor, kde si můžete vychutnat příjemné počasí a přitom zůstat v pohodlí svého domova. Vytvořte si dokonalou venkovní terasu, která bude sloužit jako oáza klidu a pohody pod širým nebem.

Rekonstrukce bytu svépomocí: Ušetřete peníze a naučte se novým dovednostem

Rekonstrukce bytu svépomocí: Ušetřete peníze a naučte se novým dovednostem

Rekonstrukce bytu svépomocí je výzva, do které se pouští stále více lidí. Představa, že si svůj byt přizpůsobíte přesně podle svých potřeb a představ za nižší náklady je totiž velmi lákavá. Vedle finančních úspor navíc získáte cenné dovednosti a pocit hrdosti za úspěšně dokončený projekt. Ale jak se do toho pustit? A jaké nástroje vám mohou při rekonstrukci pomoci?