Financování výměny oken nejen dotacemi z programu Zelená úsporám

Chcete ušetřit za energie, a hlavně zvýšit teplotní komfort bytu? Máte již vyměněná okna? Právě okny uniká velké množství tepla, které se odráží na účtech za energie. Jak, ale financovat výměnu oken? Potřebujete nějaké svolení? A nemohli byste náhodou využít dotaci?

Financování výměny oken nejen dotacemi z programu Zelená úsporám

Kdy je nutné požádat SVJ o souhlas?

SVJ (společenství vlastníků jednotek) spravuje budovu, jestliže je budova rozdělena na více jednotek s různými vlastníky. Členem je každý majitel jednotky v dané budově. SVJ má různá oprávnění, ale pro oblast oprav jsou tu zejména stanovy SVJ, ty upravují opravy společných prostor a jejich součásti, kam mohou, ale nemusí spadat i okna.

SVJ je nutné požádat o souhlas s výměnou oken nebo o výměně oken může rozhodnout, pokud jsou okna vymezena jako společná součást budovy. Pokud jsou okna společnou součástí budovy a SVJ rozhodne o jejich výměně, je výměna financována z prostředků SVJ.

V případě, že jsou okna součástí bytové jednotky, jejich výměnu hradí sám majitel jednotky.

obrázek

Jak tedy financuje výměnu oken SVJ?

Jestliže jsou okna součástí společných prostor, bývá jejich výměna zpravidla hrazena z fondu oprav a čerpáním úvěru. Při čerpání úvěru může být, ale zpravidla nebývá, provedena zástava nemovitosti.

Zároveň je možné využít i dotaci z programu Zelená úsporám. Díky Zelené úsporám je možné získat až 50 % nákladů, přičemž platí, že čím více opatření pro úsporu energií bude provedeno, tím vyšší bude míra dotace.

Jak financovat výměnu oken jako majitel?

V případě, že jsou okna součástí bytové jednotky a financuje jejich výměnu majitel, může tak učinit nejen z naspořených prostředků spolu s dotací, ale může využít i hypotéku na rekonstrukci, která nabízí výhodnou úrokovou sazbu.

Ať budete měnit okna jako majitel jednotky nebo jako SVJ a budete mít zařízené financování, půjde vše hladce, pokud si zvolíte spolehlivého partnera, který zajistí vše od A do Z, včetně dokumentace i případného jednání s památkáři.

obrázek

Obáváte se celého procesu výměny oken? Věřte, že se nemusí jednat o nic složitého, pokud si vyberete spolehlivého partnera. V CREATIVE okna & dveře pro vás zajistíme výměnu oken od A do Z, od zaměření přes demontáž starých oken a montážní práce až po ekologickou likvidaci původních oken. V našem pražském showroomu se můžete sami přesvědčit o kvalitě a designu nabízených oken a dozvědět se více o našich službách.

Více o Okna & dveře CREATIVE

Zdroj foto: Okna & dveře CREATIVE


Mohlo by vás zajímat

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Ve velkých městech nachází svůj domov většina mladých lidí, ale i řada rodin a seniorů v různě velkých bytech v centru, častěji pak v panelácích na okraji. Bytové domy nejsou výjimkou ani v malých městech a na vesnicích. Je jedno, zda lidé byt vlastní, nebo jsou v pronájmu. V domě nejsou sami a se svými sousedy mají společné prostory, o které se musí starat. A tady může někdy nastat kámen úrazu. Jaké existují možnosti úklidu společných prostor?

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Přestože v České republice žádný zákon nenařizuje povinnost detekovat nebezpečné plyny v domácnostech, je instalace detektorů důrazně doporučována. Obzvláště pak v bytových domech představuje únik plynu riziko nejen pro obyvatele dané bytové jednotky, ale celého domu.