Financování výměny oken nejen dotacemi z programu Zelená úsporám

Chcete ušetřit za energie, a hlavně zvýšit teplotní komfort bytu? Máte již vyměněná okna? Právě okny uniká velké množství tepla, které se odráží na účtech za energie. Jak, ale financovat výměnu oken? Potřebujete nějaké svolení? A nemohli byste náhodou využít dotaci?

Financování výměny oken nejen dotacemi z programu Zelená úsporám

Kdy je nutné požádat SVJ o souhlas?

SVJ (společenství vlastníků jednotek) spravuje budovu, jestliže je budova rozdělena na více jednotek s různými vlastníky. Členem je každý majitel jednotky v dané budově. SVJ má různá oprávnění, ale pro oblast oprav jsou tu zejména stanovy SVJ, ty upravují opravy společných prostor a jejich součásti, kam mohou, ale nemusí spadat i okna.

SVJ je nutné požádat o souhlas s výměnou oken nebo o výměně oken může rozhodnout, pokud jsou okna vymezena jako společná součást budovy. Pokud jsou okna společnou součástí budovy a SVJ rozhodne o jejich výměně, je výměna financována z prostředků SVJ.

V případě, že jsou okna součástí bytové jednotky, jejich výměnu hradí sám majitel jednotky.

obrázek

Jak tedy financuje výměnu oken SVJ?

Jestliže jsou okna součástí společných prostor, bývá jejich výměna zpravidla hrazena z fondu oprav a čerpáním úvěru. Při čerpání úvěru může být, ale zpravidla nebývá, provedena zástava nemovitosti.

Zároveň je možné využít i dotaci z programu Zelená úsporám. Díky Zelené úsporám je možné získat až 50 % nákladů, přičemž platí, že čím více opatření pro úsporu energií bude provedeno, tím vyšší bude míra dotace.

Jak financovat výměnu oken jako majitel?

V případě, že jsou okna součástí bytové jednotky a financuje jejich výměnu majitel, může tak učinit nejen z naspořených prostředků spolu s dotací, ale může využít i hypotéku na rekonstrukci, která nabízí výhodnou úrokovou sazbu.

Ať budete měnit okna jako majitel jednotky nebo jako SVJ a budete mít zařízené financování, půjde vše hladce, pokud si zvolíte spolehlivého partnera, který zajistí vše od A do Z, včetně dokumentace i případného jednání s památkáři.

obrázek

Obáváte se celého procesu výměny oken? Věřte, že se nemusí jednat o nic složitého, pokud si vyberete spolehlivého partnera. V CREATIVE okna & dveře pro vás zajistíme výměnu oken od A do Z, od zaměření přes demontáž starých oken a montážní práce až po ekologickou likvidaci původních oken. V našem pražském showroomu se můžete sami přesvědčit o kvalitě a designu nabízených oken a dozvědět se více o našich službách.

Více o Okna & dveře CREATIVE

Zdroj foto: Okna & dveře CREATIVE


Mohlo by vás zajímat

Ochrana dat vlastníků jednotek při využívání externích dodavatelů

Ochrana dat vlastníků jednotek při využívání externích dodavatelů

Ochrana osobních údajů je často interpretována jako zbytečná a otravná administrativa, kterou po nás vyžaduje Evropská unie a SVJ zbytečně zatěžuje. To je ale zbytečně negativní pohled. Ochrana soukromí je jednou z hodnot, kterou česká ústava chránila dávno před naším vstupem do Evropské unie. A administrativní zátěž pro SVJ lze chytře minimalizovat.

Hledáte kde ušetřit? Investujte do výměny starých špaletových oken a ušetřete tisíce korun ročně!

Hledáte kde ušetřit? Investujte do výměny starých špaletových oken a ušetřete tisíce korun ročně!

Letošní raketový růst ceny energií jen potvrdil skutečnost, že meškat s úspornými opatřeními se nevyplácí! Pokud uvažujete o výměně oken ve vašem SVJ není již na co čekat, ceny energií pravděpodobně ještě porostou a inflace postupně prostupuje do všech oborů. Našetřené peníze v SVJ tak stále rychleji ztrácí na své reálné hodnotě. Proč investovat zrovna do výměny oken a na co si dát pozor?