Jak nejlépe vybrat kuchyňský robot?

Už dávno neplatí, že jste na práci v kuchyni sami. S mixováním smoothies, hnětením těsta i mixováním všeho možného vám totiž ideálně pomůže kuchyňský robot. Než si ale jeden pořídíte, je dobré zjistit, jaký je pro vás ten nejideálnější.

Jak nejlépe vybrat kuchyňský robot?

Jednou ze základních otázek je to, jak často budete robot využívat. Pokud máte doma hodně strávníků nebo víte, že vaření a pečení je pro vás vášní, budete chtít takový přístroj, který si se vším poradí. Jestli ale chcete jen občasného pomocníka, určitě oceníte levnější variantu.

Kuchyňský robot se sklopným ramenem/kitchen machine

Tenhle přístroj má nádobu, do níž se ponoří šlehací metla či jiné příslušenství, které je umístěné na výklopném rameni. Poradí si s velkým množstvím surovin, takže je pro velké hostiny ideální. Jeho základní výbava dokáže šlehat, hníst i mixovat. Ale můžete si k němu dokoupit i další doplňky, jako je třeba mlýnek na maso.

Robot s pohonem zespodu, bez ramene/food processor

U tohoto typu jsou metly připevněné k otáčivé ose přímo v nádobě. Ke šlehání a mixování zvládne navíc strouhání sýru, nasekání bylinek nebo nakrájení brambor. Jestli tedy patříte k těm, kteří rádi zkouší v kuchyni nové recepty, s tímhle pomocníkem půjde všechno hravě. Jeho drobnou nevýhodou je jen to, že se hůř umývá.

Nezapomeňte na výkon

Patrně nejdůležitější je příkon a výkon přístroje. Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím větší výkon. Ideálně tedy vybírejte z robotů, které mají výkon 500 W a víc. Pokud byste chtěli opravdovou špičku, pak si pořiďte stroj o výkonu 1500 W. Takové mašinky se používají přímo v gastronomii. Výběr vám usnadní i přehled testů těch nejlepších kuchyňských robotů. Pro snadnou manipulaci pak poslouží dostatečně dlouhý přívodní kabel a také hmotnost přístroje. Ty s mnoha funkcemi mohou vážit až 19 kg, takže je jasné, že je potřeba umístit je na pevné místo. Lehčí roboty ale mohou mít i 4,5 kg. Skoro si jich ani nevšimnete. A když je řeč o všímání, je nutné zmínit ještě hlučnost. Počítejte s tím, že čím vyšší otáčky, tím hlasitější záležitost. Na druhou stranu, nebudete mixovat celé dny, takže se chvilkového hluku nemusíte obávat.

Funkční parametry, které se hodí

Z praktického hlediska je podstatná otázka rozměru mísy. Nádoby mohou mít objem od 0,3 l do 6,7 l. Takže čím větší, tím více jídla naráz přichystáte. Pokud si neumíte představit, kolik se do takové mísy vejde hmoty, platí, že tříčlenné rodině ideálně postačí třílitrová nádoba. No a pro přípravu pokrmů je podstatný i pohyb metly. Středové míchání otáčí jednu metlu kolem své osy, nebo dvě, které se obíhají. Planetární míchání má jen jedinou metlu, která využívá postupných pohybů po celé ploše mísy.

A teď už nezbývá než vybrat si podle vkusu svého nového parťáka a pohostit celou rodinu neotřelými recepty. Dobrou chuť!


Mohlo by vás zajímat

Účinná likvidace štěnic svépomocí: co funguje a co ne?

Účinná likvidace štěnic svépomocí: co funguje a co ne?

Likvidace štěnic svépomocí je nepříjemná disciplína. Ale nikoliv nemožná. Důkazem jsou stovky recenzí od lidí, kteří se štěnic sami zbavili. Pokud infestace nenarostla do nezvládnutelných rozměrů, při správném postupu je možné se štěnic zbavit svépomocí.

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Události posledních let se začínají výrazně propisovat do chování spotřebitelů. Totéž platí i pro trh s nemovitostmi, který se po velice turbulentním období začíná s rokem 2023 pomalu usazovat. Jak se vyvíjí poptávka po bytech, domech a pozemcích? Kam směřuje trh s nemovitostmi a jak to bude s hypotékami?