Jak ochladit domácnost během letních veder?

Máte doma během letní vlny veder příliš horko? Nezoufejte, existuje mnoho způsobů, jak dostat teploty na příjemnou úroveň. Ty nejlepší vám prozradíme v dnešním článku.

Jak ochladit domácnost během letních veder?

Bezstarostné řešení: Instalace klimatizace

Pokud máte dostatek financí, můžete si dovolit pořídit klimatizaci. Ta má jasnou výhodu – v místnosti bude velice rychle přesně taková teplota, jakou si nastavíte. V dnešní době navíc nepůsobí klimatizace v interiéru příliš rušivě, lze pořídit i designově povedené kousky.

Na druhou stranu klimatizace potřebuje venkovní vyústění, a pokud na to vaše nemovitost není připravena, čeká vás buď rekonstrukce, nebo improvizace, která však bude mít k ideálu daleko.

Dalším problémem je již naznačená finanční náročnost klimatizace. Výdaje za elektřinu skokově vzrostou, a přestože si možná na začátku řeknete, že to stojí za to, při vyúčtování na konci roku můžete litovat.

V úvahu je také nutné vzít dopad na životní prostředí. Klimatické změny, kvůli kterým máme i v Česku stále více dní s tropickými teplotami, s největší pravděpodobností urychluje lidská činnost skrz emise skleníkových plynů. Energeticky náročné klimatizování přehřátých staveb tento problém jedině prohlubuje.

Efektivní řešení: Zateplení a zastínění

Zní to možná zvláštně, ale zateplení (či lépe řečeno izolace) stavby neslouží jen k tomu, aby v zimě pomohlo udržet teplo uvnitř. V létě totiž naopak pomůže k tomu, aby teplo zůstalo venku. V dobře zateplených stavbách je zkrátka příjemněji.

K tomu přidejte moderní zastínění. Nejlépe funguje to vnější – ať už v podobě venkovních rolet, či žaluzií. Skvělou volbou jsou ale i zatemňovací závěsy a další varianty zastínění okna v interiéru.

Kromě regulace teploty v místnosti pomohou tyto prvky i se zútulněním domácnosti a během večerů – zejména pokud k vám vidí sousedé či kolemjdoucí – přispějí k vytvoření soukromí.

Naučte se správně větrat

Během letních parných dnů můžete vidět, jak má spousta bytů a domů okna i dveře dokořán. Lidé se snaží teplo „vyvětrat“. To funguje jen v extrémně přehřátých místnostech v podkroví se špatnou izolací střechy. V mnoha případech – zejména u přízemních domů a bytů – se však místnosti spíše dále zahřívají. Pokud je zkrátka venku 35 stupňů, kvůli větrání budete mít 35 stupňů i doma.

Větrejte tedy raději v noci, kdy teploty i během nejteplejších dnů klesají ke 20 stupňům. V tu chvíli otevřete všechna okna a klidně celou noc nechte tento chladný vzduch kolovat interiérem, aby se celý dokonale ochladil. Ráno pak všechna okna zavřete a zatáhněte. Příjemné teploty se doma udrží po celý den. A to zcela bez energetického výdaje.

Zdroj obrázku: Pexels


Mohlo by vás zajímat

Účinná likvidace štěnic svépomocí: co funguje a co ne?

Účinná likvidace štěnic svépomocí: co funguje a co ne?

Likvidace štěnic svépomocí je nepříjemná disciplína. Ale nikoliv nemožná. Důkazem jsou stovky recenzí od lidí, kteří se štěnic sami zbavili. Pokud infestace nenarostla do nezvládnutelných rozměrů, při správném postupu je možné se štěnic zbavit svépomocí.