Jak se nespálit při volbě vytápění?

Bydlíte v bytovém domě a ve schránce se vám vrší nabídky na výhodná tepelná čerpadla a plynové kotle? Náklady na novou technologii a servis si spočítejte vždy raději dvakrát. Některé firmy zamlčují část nákladů a záměrně lžou.

Jak se nespálit při volbě vytápění?

Na co si dát pozor?

V informačních letácích nabízejících odpojení bytového domu od dálkového vytápění, a jeho nahrazení tepelnými čerpadly nebo plynovým kotlem, se často objevují jen částečné informace ohledně konečné ceny vytápění. Obsahují zpravidla jen náklady na elektrickou energii nutnou na provoz vlastního tepelného čerpadla nebo u plynových kotelen pouze na nákup plynu bez započtení všech dalších nákladů spojených s provozem.

Co v nabídce nesmí chybět

  • Náklady na palivo – elektřinu pro tepelné čerpadlo (pohon kompresoru, pomocná zařízení)
  • Investiční náklady na pořízení zdroje.
  • Náklady na tzv. inženýring (zpracování projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, vypracování hlukové studie, a další).
  • Náklady na stavební a technologické úpravy.
  • Náklady na údržbu, servis, obsluhu zařízení.
  • Náklady na navýšení jističů.
  • Náklady spojené s úvěrem na realizaci zařízení.
  • Náklady na odpojení od dálkového vytápění

V případě vlastní kotelny se obyvatelé a správci domů musí zatěžovat pravidelnými revizemi kotelen a tepelných čerpadel, komínů, platit servisní výjezdy, řešit proškolenou obsluhu a dalšími starostmi kolem vytápění. Oproti tomu zákaznici připojení na tepny dálkového vytápění pouze otočí kohoutkem termostatického ventilu na radiátoru. Vše ostatní je na dodavateli tepla.

__________________________________________________________________

Spočítali jsme to za vás. Zde naleznete podrobnou kalkulaci instalace a provozu tepelného čerpadla v bytovém domě v Praze. __________________________________________________________________

Věděli jste, že… zajímavé informace o tepnách dálkového vytápění v Praze.

Zdroj foto: Pixabay


Mohlo by vás zajímat

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Portál sousedé.cz si pro Vás připravil další ze série vzdělávacích webinářů společně se svými odbornými experty na nejrůznější témata týkající se vedení a správy SVJ

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Ve velkých městech nachází svůj domov většina mladých lidí, ale i řada rodin a seniorů v různě velkých bytech v centru, častěji pak v panelácích na okraji. Bytové domy nejsou výjimkou ani v malých městech a na vesnicích. Je jedno, zda lidé byt vlastní, nebo jsou v pronájmu. V domě nejsou sami a se svými sousedy mají společné prostory, o které se musí starat. A tady může někdy nastat kámen úrazu. Jaké existují možnosti úklidu společných prostor?