Jak vybrat správné povlečení na zimu

Do čeho se zachumlat v chladných nocích? Oblečte své peřiny do zimního povlečení. To musí být prodyšné, savé a také hřejivé. Pomůžeme vám se zorientovat v různých materiálech, které jsou vhodné.

Jak vybrat správné povlečení na zimu

Období lehkých letních peřin je už pryč. Pokud si nepotrpíte na přetopenou ložnici, vyměňte letní peřiny za hřejivější a převlékněte je do zimního povlečení, které vám bude zpříjemňovat spánek několik nadcházejících měsíců. I když to na první pohled nevypadá, můžete se v noci potit více než v létě, proto je dobré vybírat kvalitní prodyšné povlečení, které dobře saje a odvádí vlhkost. Jaké materiály jsou na zimu ty nejlepší?

Flanel spolehlivě zahřeje

Zimním ložnicím vévodí povlečení z flanelu. Je vyrobené ze 100% bavlny, která je velmi hustě tkaná a upravená počesáním, které vytáhne jemný vlas na povrch látky a vytvoří tak typicky jemný a nadýchaný povrch. Kromě toho, že hřejivost flanelu je vysoká, tak i dobře odvádí pot, je snadný na údržbu a nemusí se žehlit. Jemnější verze flanelu s obdobnými vlastnostmi se nazývá biber. Je o něco silnější než klasický flanel, takže je vhodný i pro ty nejzimomřivější jedince.

Bavlněný satén pro ideální termoregulaci

Tato úprava bavlny se hodí nejen do letních měsíců, bavlněný satén má úžasnou schopnost termoregulace, takže v létě chladí a v zimě zahřeje. Při výběru dbejte na to, aby povlečení bylo opravdu ze 100% bavlněných přízí bez příměsi syntetických vláken, ty by mohly způsobovat nepříjemné elektrizování materiálu a menší hřejivost. Toto povlečení je hladké, příjemné na omak a lehce se leskne, což navozuje pocit luxusu. Satén vynikne nejlépe vyžehlený, takže je jeho údržba zdlouhavější, než u flanelu. Protože patří mezi velmi kvalitní materiály, odráží se to na jeho vyšší pořizovací ceně.

Bavlna renforcé jako nejjemnější povlečení

U bavlny ještě zůstaneme. Další varianta bavlněného povlečení se nazývá renforcé. Je to nahusto tkaná látka z dlouhých česaných vláken. Je jemnější než běžná bavlna, na což má vliv úprava materiálu, tvz. macerace. Vlákno se namočí do speciálního extraktu a jako výsledný produkt zbyde pouze jemné jádro vlákna. Takto upravená bavlna se při praní nesráží, nebledne na světle a je velmi jemná na omak. Samozřejmostí je výborná savost, prodyšnost a hřejivost. Navíc není potřeba takové povlečení ani žehlit.

Len jako antibakteriální materiál

Povlečení ze lnu je vhodné pro alergiky, protože má antibakteriální účinky. Je to přírodní prodyšný materiál s výbornými termoregulačnímu vlastnostmi. Vyznačuje se velkou pevností a je odolnější než bavlna, na omak není ale tak jemný.

Mikroflanel a mikroplyš pro nepřekonatelnou hebkost

Pokud milujete opravdu jemné a hřejivé materiály, je pro vás povlečení z mikroflanelu a mikroplyše tím pravým. Tyto materiály mají opravdu velmi dobrou hřejivost a na omak jsou nepřekonatelně jemné. Údržba je velmi jednoduchá, stačí vyprat v pračce na 40 °C. Jedná se o syntetické materiály, které se vyznačují tím, že nepouští vlákna, jsou rychleschnoucí a není potřeba je žehlit. Oproti přírodním vláknům hůře odvádějí vlhkost.

Zimní vzory, které neomrzí

K zimnímu období patří spousta motivů. Nestárnoucí klasikou jsou vzory inspirované severskými zeměmi jako třeba sněhové vločky a geometrické motivy, nebo motivy sobů, které máme spojené s Vánoci. Současnost přeje ale i jednoduchým a jednobarevným kouskům. K zimě se vyloženě hodí decentní povlečení s převahou bílé nebo krémové barvy. Pokud byste přeci jen chtěli něco výraznějšího, stále jsou na výsluní povlečení s 3D potiskem, který zaujme nejen dospělé, ale i děti.


Mohlo by vás zajímat

Nejpohodlnější způsob vytápění

Nejpohodlnější způsob vytápění

Teplo bereme v Praze jako samozřejmost. Své byty běžně vytápíme na 22 až 23 °C a přitom nejsme zvyklí se zabývat údržbou. Neuvědomujeme si, že tomu tak není všude v Evropě.

Jak více ušetřit za energie? Odpovědí mohou být i okenní fólie

Jak více ušetřit za energie? Odpovědí mohou být i okenní fólie

Zdražování energií je realita dnešních dní a lidé hledají přirozeně způsob, jak za své bydlení ušetřit co nejvíce. Jednou z možností, jak snížit únik tepla, je instalace okenních fólií. Ty, díky svým termoizolačním schopnostem, přispívají ke snížení tepelné ztráty v bytových domech.