Kam a jak v obývacím pokoji umístit televizi?

Pořízení nového televizoru je spojeno s rozhodnutím, kam ho v obývacím pokoji umístit, abyste si sledování dokonale užili. Při výběru místa je vhodné řídit se několika osvědčenými tipy, které platí pro malé i velké místnosti. Jaké to jsou?

Kam a jak v obývacím pokoji umístit televizi?

Televize na sebe strhává pozornost bez toho, aby musela být zapnutá. Její umístění v obývacím pokoji je klíčové proto, abyste se při sledování cítili pohodlně a prostor zůstal funkční i pro další aktivity. Podřídit vše televizi není ideální, protože prakticky každý si chce čas od času jen tak sednout s knihou, případně nerušeně odpočívat a pouze pozorovat dění za oknem.

Jak daleko sedět od televize?

Základním předpokladem ideálního umístění televize v obývacím pokoji je správná vzdálenost mezi obrazovkou a divákem. Sezení příliš blízko není zdravé, minimální vzdálenost očí by měla být dvojnásobek až trojnásobek úhlopříčky obrazovky. Jinými slovy pokud si pořizujete model s velmi populární úhlopříčkou 123 cm, měli byste od něj sedět alespoň 2,5 metru. Váš zrak by měl směřovat přirozeně do středu obrazovky.

Počítejte také s tím, že na televizi bude koukat více lidí. Pokud musí pozorovat televizi z jiného místa v místnosti, měli by mít možnost natočit se tak, aby pro ně sledování zůstalo komfortní. Moderní televizory mají široké pozorovací úhly, což však neznamená, že je zdravé na ně koukat a mít při tom dlouhodobě otočený krk.

Televize a světlo

Denní světlo a další světelné zdroje mají na kvalitu obrazu velký vliv. Stejně tak je mnohem příjemnější sledovat televizi v místnosti, kde není úplná tma. “Televizor byste měli umístit tak, aby se v něm neodrážely například okna. Stejně tak by na něj nemělo dopadat přímé sluneční světlo, které by vám filmové požitky kazilo,” radí Eliška z chytrého vyhledávače nábytku a bytových doplňků Biano.cz. Umístění přímo proti oknu tak jednoznačně doporučit nelze, třebaže moderní panely si v dnešní době již dokáží s nevyhovujícími podmínkami relativně dobře poradit.

Držák na zeď proti stylovému stolku

Líbilo by se vám mít televizi na zdi jako obraz? S držákem to není žádný problém, nicméně s takovým umístěním je třeba počítat. K plánovanému umístění televize na zdi je vhodné přivést kabely tak, aby nebyly vidět. Vedení kabelů je v opačném případě velmi nevzhledné a kazí dojem z celého obývacího pokoje. V takových případech je lepší vybrat stylový televizní stolek, který by však měl mít správnou výšku a dostatek polic pro další elektroniku od přehrávače po herní konzoli. Praktické jsou police s dvířky, které ochrání zařízení před prachem a schovají ho v době, kdy není používáno.

Již víte, kde bude televize bydlet?

Umístění je nutné pořádně promyslet, a to nejlépe ještě před nákupem nového televizoru. Je škoda utratit peníze za velkou úhlopříčku a teprve až pak zjistit, že si sledování nemůžete pořádně vychutnat kvůli dopadajícímu světlu, vzdálenosti od obrazovky či nevyhovujícímu úhlu.


Mohlo by vás zajímat

Drobné opravy a běžná údržba nájemního bytu

Drobné opravy a běžná údržba nájemního bytu

Každý byt zastihne zub času. Občas tedy nastanou okolnosti, kdy je třeba v nájemním bytě něco opravit či vyměnit. Kdo je povinen tyto opravy hradit? A co ještě můžeme považovat za drobné opravy a běžnou údržbu bytu?

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky? Jde to!

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky? Jde to!

Jakmile nastane léto, lidé balí kufry a vyrážejí k moři, na koupaliště a v podstatě kamkoliv, kde si mohou užít chladné vody, která je před vysokými teplotami spolehlivě ochrání. Není divu, v některých bytech a domech je při vyšších teplotách doslova nedýchatelno, a tak se může zdát lepší, když odjedete někam pryč. Pravdou však je, že kvůli horku nemusíte utíkat nikam daleko, chládek si totiž můžete bez problému zařídit i doma, stačí k tomu jen kvalitní klimatizace.