Konference Bezpečný bytový dům 4.0 přinesla nečekaný ohlas!

Každodenní pracovní povinnosti, sport, rodinné starosti a radosti, relax, odpočinek nebo cestování. To je náplní valné většiny současné společnosti. Což je samo o sobě v naprostém pořádku. Statisticky však, v dnešní době, každý třetí občan České republiky bydlí v bytovém domě. Při rychlém životním stylu, zvětšujících se „společenských nůžkách“, rostoucí oblibě individuality mladých, a také přílivu cizinců za prací to znamená změnu prostředí, zvyklostí a skladby obyvatel. Jinými slovy více spěcháme, „sousedsky“ komunikujeme méně a chráníme si své soukromí i za cenu, že se odcizujeme okolí, ve kterém žijeme.

Konference Bezpečný bytový dům 4.0 přinesla nečekaný ohlas!

To má obrovský dopad na bezpečnost v lokalitě, zvláště, pokud bydlíme v bytovém domě (v rámci SVJ/BD), což si mnohdy sami ani neuvědomíme. Své o tom ví kriminální služba vyšetřování Policie ČR, jejíž zástupci informovali o novodobých trendech nárazově stoupající majetkové trestné činnosti zaplněnému sálu předsedů a statutárních orgánů z řad uživatelů portálu Sousedé.cz.

Největší podíl na tom mají nově zahraniční gangy organizovaného zločinu, tipující si vybrané oblasti a lokality, kde provedou masivní zátah a poté odcestují ze země. Dále také vzrůstá fenomén pachatelů z řad osob závislých na OPL (omamné a psychotropní látky), které nezastaví v daném okamžiku takřka nic, natož kamerový systém.

Proto je velice důležité, aby byla bezpečnost bytového domu řešena komplexně a veškerá riziková místa objektu byla ošetřena ve vzájemně vyvážené soustavě certifikovaných bezpečnostních produktů s příslušnými certifikáty průlomové odolnosti. Dalšími faktory, které vstupují významně do situace, je například počet bytových jednotek a podíl seniorů v domě – z hlediska výběru vhodných typů produktů zabezpečení a možností jejich vzájemného řešení a kombinací.

Pro tyto účely představil cechmistr Cechu mechanických zámkových systémů ČR tzv. Katalog doporučených výrobků, ze kterých je možno bez obav vybírat nejen produkty ale zejména realizační firmy z řad členů cechu, kteří objekt umí odborně a kompletně zabezpečit, provést montáž i následný servis.

Odkaz na katalog naleznete ZDE.

Doporučujeme také stažení nové mobilní aplikace Zabezpečte se (na iOS i Android ke stažení zdarma), která Vám poradí a doporučí normy a certifikace, i celé sestavy produktů, ve výčtu rizikových míst bytových domů, která byste měli na vašem objektu minimálně zkontrolovat, respektive řešit.

Nedílnou součástí moderního bezpečného bytového domu je pak bezpečný on-line komunikační prostor a chytré funkce, který představila jednatelka Sousedé.cz, Zlata Botero. Uvedla také novinky, jež Sousedé chystají na jaro 2020. Mezi ty nejvýznamnější patřilo Online hlasování, novinka na trhu v plně právně uznatelném – jediném skutečně ON-LINE – nástroji k pohodlnému hlasování odkudkoliv, i z mobilního telefonu, čímž šetříte svůj čas i peníze.

Více o online hlasování ZDE.

Z celé konference byl pořízen videozáznam se všemi přednáškami a také s možností stáhnout si všechny prezentace. Videozáznam byl pořízen díky tiskovému oddělení Ministerstva vnitra ČR, kterému za spoluorganizaci velice děkujeme.

Poděkování náleží také všem přednášejícím, zejména JUDr. Tomáši Koníčkovi (MVČR), Plk. Ing. Michalu Hermovi a Kpt. Janu Kubánkovi (PČR), Zlatě Botero (Sousedé.cz), Ing. Petru Koktanovi (AGA), Bc. Danielu Šimandlovi a Tomáši Pospíšilovi, MBA (CMZS).

Videozáznamy a podklady ZDE.


Mohlo by vás zajímat

Shrnutí webináře Hlasování per rollam v SVJ online - přehledně, snadno a rychle

Shrnutí webináře Hlasování per rollam v SVJ online - přehledně, snadno a rychle

Dne 13. června 2022 proběhl webinář na téma “Hlasování per rollam v SVJ online - přehledně, snadno a rychle”. Webinářem nás provedla za sousedé.cz Zlata Botero, která probrala organizační část a vysvětlila právní základ. Pokračovala kolegyňka Jiřina Langová, která prošla krok za krokem praktické ovládání online nástroje. Odborné právní dotazy doplnil Martin Bareš z naší právní kanceláře ARROWS ELT Global.

Jak je to s právy přehlasovaného vlastníka v rámci SVJ

Jak je to s právy přehlasovaného vlastníka v rámci SVJ

Často se setkáváme se situací, kdy se v rámci společenství vlastníků bytových jednotek jedná na základě rozhodnutí shromáždění SVJ, jenž bylo přijato v rozporu se stanovami či zákonem. Také se jedná o případ, kdy se rozhoduje o právech vlastníků, o kterých nemá společenství vlastníků oprávnění rozhodovat. Zákon v těchto případech umožňuje přehlasovanému vlastníku jednotky, aby se domáhal vyslovení neplatnosti usnesení u soudu.

Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Shrnutí webináře Péče o otopnou soustavu

Dne 25. května 2022 proběhl webinář na téma Péče o otopnou soustavu. Webinářem nás provedla Zlata Botero za Sousedé.cz a odborný obsah přednesl ing František Basl ze společnosti Pražská teplárenská a.s.