Kvalitní spánek na prvním místě, pořiďte si novou matraci

Existuje spousta věcí, které můžeme udělat pro to, aby se nám lépe spalo. Někdo krásně usne po sklence vína a někdo po meduňkovém čaji. Někdo si rád zajde na večerní procházku. Co ale zafunguje spolehlivě pro každého je kvalitní matrace. Vše potřebné najdete u nás v sekci Nábytek.

Kvalitní spánek na prvním místě, pořiďte si novou matraci

Proč byste na matraci neměli šetřit

Zařizování bytu je finančně náročné, to je zkrátka fakt. A každá věc, na které se dá ušetřit je jako dar z nebes. Matrace mezi ně ale v žádném případě nepatří. Především proto, že bychom měli spát na matraci jako na obláčku, měla by z postele udělat to nejpohodlnější místo ve vesmíru. A pak taky proto, že nekvalitní matrace je hazard se zdravím a s tím se hazardovat nemá za žádných okolností. Kvalitní matrace a tím pádem kvalitní spánek přináší výhody v nejrůznějších oblastech. Můžeme být díky němu více odpočatí, plní energie, zlepší se nám nálada a i intimním okamžikům dobrá matrace pomůže.

Komu matraci kupujete?

Samozřejmě, že kvalitní spánek si zaslouží každý člen rodiny. Nemůžeme ale všem koupit ten stejný kousek, protože každému vyhovuje něco jiného. Miminka nejvíc ocení přírodní materiály, jako jsou například kokosová vlákna nebo mořské vlasy a to především kvůli prodyšnosti. Větším dětem a puberťákům vyberme něco pevného a tvrdšího pro pevnou oporu páteře. Naopak seniorům se doporučuje pohodlnější měkčí matrace s vyšším profilem, aby se jim z postele vstávalo co nejsnadněji. Pro seniory se dokonce vyrábí kousky, které jsou antidekubitní, čili chrání před proleženinami. Dospělí si můžou vybrat prakticky cokoliv, výrobci myslí v dnešní době opravdu na každého a každý by měl při výběru myslet především na sebe a své preference.

Zorientujte se v typech a tvrdostech

Věčná otázka, jaký typ a jakou tvrdost matrace bychom měli zvolit? Už jsme trošku nastínili, který člen rodiny by mohl ocenit jaký typ. Jakmile se ale na svět matrací podíváme více zblízka, pochopíme, že je to mnohem komplikovanější. Tvrdostí existuje celkem zhruba sedm a právě tvrdost je vždy spojována s materiálem.

Když začneme od těch nejměkčích, tak jde především o latex nebo studenou pěnu. Častá je takzvaná paměťová nebo líná pěna, která se velmi dobře přizpůsobuje anatomii těla, a tudíž zabraňuje otlakům.

Největší zastoupení mají středně tuhé matrace. Ty mohou být ze stejných materiálů, z různých pěn, ale patří k nim také pružinové a taštičkové matrace, ty jsou neuvěřitelně vzdušné a hlavně prodyšné. V taštičkových matracích je spousta pružin a jsou určeny na denní používání, pružiny jako takové už patří spíše na chatu a občasné spaní.

Tužší matrace jsou určené především lidem s vyšší hmotností, představují větší podporu pro páteř a déle vydrží. Vyšší tuhosti lze docílit použitím přírodních materiálů, kokosových vláken, výztuží z koňských žíní nebo opravdu tuhou paměťovou pěnou.

Výbornou inovací jsou matrace s dvojí tuhostí. Občas prostě tělo potřebuje měkkou postel, kde se člověk pořádně zrelaxuje a jindy se zase potřebuje vyspat tak, aby se ráno vzbudil kvalitně odpočatý. Dvojí tuhost tohle nabízí a k dostání je za jednu cenu. Stačí jen otočit.

Zvolte vhodné doplňky

K prodloužení životnosti matrace je potřeba myslet na to, čím ji doplnit. Není to ta nejmenší investice, a tak je logicky třeba, aby co nejdéle vydržela. Nejjednodušší ochranou je snímatelný potah, který se dá vyprat. Přestože si myslíme, že přece kvůli nové drahé matraci nebudeme v posteli snídat ani pít před spaním čaj, její pohodlnost bude přesně k těmto věcem vybízet. Snadno lze však ušpinění předejít právě vhodným potahem a může být i vylepšený, třeba přidáním složek aloe vera nebo mentolem. A aby se matrace příliš rychle neproležela, může být prostor pod ní vyztužený kvalitním roštem, který podpoří také její odvětrávání. Zkrátka ve světě matrací je z čeho vybírat a možnosti jsou takřka nekonečné.


Mohlo by vás zajímat

Jaké jsou možnosti luxusní koupelny v bytovém domě?

Jaké jsou možnosti luxusní koupelny v bytovém domě?

Uvažujete o rekonstrukci koupelny, nebo o menším vylepšení tohoto prostoru? Nemusíte se bát, že v menším prostoru nebudete mít prostor pro moderní prvky. Luxusní koupelnu si lze zařídit i v bytovém domě. Je třeba rozhodnout o svých prioritách a pořádně si prohlédnout nabídku na trhu, ať si vyberete to pravé řešení pro vás. V koupelně trávíme čas každý den, tak proč si tyto momenty nezpříjemnit?

Zbořme stereotypy: Co opravdu stojí za výskytem štěnic a jak je správně zlikvidovat

Zbořme stereotypy: Co opravdu stojí za výskytem štěnic a jak je správně zlikvidovat

Drtivá většina lidí si přítomnost štěnic dokáže představit jenom v levné ubytovně bez dostatečného hygienického zázemí, kde se tísní desítky lidí. Ovšem v dnešní době se štěnice čím dál tím častěji objevují i v naprosto běžných domácnostech, kde je úklid samozřejmostí. Jaké jsou tedy zdroje zavlečení a proč není třeba se za výskyt štěnic stydět?