Návštěva Future Port Prague

Sousedé a sousedky, náš tým se pro vás vydal prozkoumat největší technologický festival v Praze v Holešovické tržnici, pořádaný společností Alza na téma AI (Umělé inteligence), IoT (Internet of Things) a Smart technologií celkově. Postupně vám budeme představovat zajímavé produkty nebo služby pro život.

Návštěva Future Port Prague

Doba je neúprosná, rychlá a je pravdou, že si snažíme ulevit a ulehčit práci, kde se dá. Ze všech stran se na nás hrnou nové informace, úkoly a my je ani nestačíme zpracovávat. Věřím, že přijde doba, kdy nám AI a další smart technologie usnadní život natolik a stanou se jeho součástí, že nám přijde skoro nemožné, jak jsme mohli zvládat všechny denní úkoly a nezbláznit se. Již nyní se v domácnostech potkáváme s chytrými „smart“ spotřebiči. Ledničky si objednávají produkty, které dochází. Automatický vysavač nám šetří záda a naši domácí mazlíčci si s ním hrají, jako s pohyblivou interaktivní hračkou. Kávovar přesně ví, jakou kávu máme rádi a jak moc pěny si přejeme. Domácí sound systém zná naši hudební náladu. Přítmí místnosti nám napoví, že je čas odpočívat a okna se otvírají tak, aby se nám vždy dostalo čerstvého vzduchu, tak jak to máme rádi.

Zní toto všechno příliš futuristicky, nebo je to již realita mnohých domácností? Možná se budete divit, ale moderní developeři již nyní využívají „smart technologií“ ve své výstavbě.

Sama jsem byla překvapena tou nepřebernou rozmanitostí produktů, které byly prezentovány. Celý festival byl doplněn o přednášky na nejrůznější témata. Téma, které mě osobně oslovilo velmi, byla Etika využívání robotů od Wendella Wallacha. Narážel na paradox, že technologická nezaměstnanost není fenoménem zavádění robotů do výroby, ale neschopností politického a ekonomického systému na tento trend reagovat. Ano, na jednu stranu přišli o práci lidé, jejich práce byla jednoduše nahraditelná stroji, jednalo se většinou o manuální, rutinní a nudnou činnost. Ale na druhou stranu vznikly tisíce dalších pracovních pozic, tím že se výroba rozšířila a stala ekonomičtější ve své podstatě.

Lidé versus Stroje

Jsme opravdu rozdílní od našich strojů, které vytváříme? Na rozdíl od strojů my oplýváme vědomím, pocity a schopností kreativity, jsme tzv. „tvůrci významu“ (meaning makers). Na druhou stranu jsme my lidé velmi jednoduše ovlivnitelní, právě kvůli našim pocitům. Z pohledu zranitelnosti a roztěkanosti posuzujeme i schopnosti robotů a strojů. Osobně věřím, že robotizace je nevyhnutelná a dokáže nám život zpříjemnit a zjednodušit. Již nyní si nedokážeme bez mobilů, praček, myček, ledniček …. představit své životy. Musíme si však být vědomi toho, jak jednoduché je spolehnout se na stroje a upozadit tak naši lidskost a zdravý selský rozum. Jak jednoduché je nechat se ovládat a převzít virtuální svět za svůj natolik, že smažeme hranice mezi realitou a fikcí.

Slavní Sousedé v zahraničí

Jedním z hostů byl i David Pavlík. Je jedním z Čechů, kteří měli touhu pracovat se světovým know how v IT oblasti a přinést si je zpět do české kotliny. David Pavlík začínal v Microsoft, pokračoval v Silicon Valley ve firmách jako Amazon, Netflix i se podílel na projektu Space X. V současné době byl povolán do společnosti Kiwi, kde je hlavním CTO, za řízení celého IT oddělení. Staví si dům kousek od Zlína a těší se na návrat do Čech se svou rodinou.

Co jsme si s Future Prague Port odnesli? Je důležité být v obraze, moderní technologie se derou do popředí a robotů, AI ani IoT se nemusíme bát, jen musíme vědět, jak můžeme nové vymoženosti a naše schopnosti využívat tak, aby došlo ke spokojenosti všech a udrželi jsme si životní vyváženost.


Mohlo by vás zajímat

Účinná likvidace štěnic svépomocí: co funguje a co ne?

Účinná likvidace štěnic svépomocí: co funguje a co ne?

Likvidace štěnic svépomocí je nepříjemná disciplína. Ale nikoliv nemožná. Důkazem jsou stovky recenzí od lidí, kteří se štěnic sami zbavili. Pokud infestace nenarostla do nezvládnutelných rozměrů, při správném postupu je možné se štěnic zbavit svépomocí.

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Události posledních let se začínají výrazně propisovat do chování spotřebitelů. Totéž platí i pro trh s nemovitostmi, který se po velice turbulentním období začíná s rokem 2023 pomalu usazovat. Jak se vyvíjí poptávka po bytech, domech a pozemcích? Kam směřuje trh s nemovitostmi a jak to bude s hypotékami?