Obyvatelé Dobré Vody slavili posedmé Evropský svátek sousedů

Přes tři desítky obyvatel Dobré Vody u Toužimi slavilo v pátek 31. května Evropský svátek sousedů, jehož oslavu již posedmé v obci organizovalo místní občanské sdružení Český západ. Cílem svátku je budování a zlepšování sousedských vztahů. O to se snaží právě i Český západ, organizace, pomáhající lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnávání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou.

Obyvatelé Dobré Vody slavili posedmé Evropský svátek sousedů

Svátek sousedů vznikl v roce 1999 v Paříži. V roce 2006 se slavil poprvé i v České republice a o rok později v Dobré Vodě, kde se z oslavy stala každoroční tradice. Svátek sousedů je pro obyvatele Dobré Vody příležitost se společně sejít na několik hodin, lépe se poznat a spolupracovat při různých aktivitách a hrách. Je to i příležitost povídat si nad fotografiemi o historii obce a třeba i společně plánovat její další budoucnost. A nejinak tomu bylo i letos, kdy se promítaly fotky, hrály se různé seznamovací hry či se plánovalo, jak bude Dobrá Voda vypadat za 10 let. Více informací o svátku sousedů lze najít na internetových stránkách www.svateksousedu.cz.

Jelikož letos nepřálo venkovní oslavě počasí, sešli se účastníci v 16 hodin místo u ohně ve společenské místnosti komunitního centra Českého západu. V rámci programu také vyhlásila výkonná ředitelka Českého západu Mgr. Eva Halbrštátová výsledky gurmánské soutěže o nejlepší bramboráky. Porota u nich hodnotila vzhled i chuť a ceny z keramické dílny Českého západu si nakonec vysloužili čtyři soutěžící, jejichž bramboráky chutnaly nejlépe. Na závěr oslavy déšť ustal a tak mohla být celá akce zakončena společným focením a táborákem a opékáním buřtů.

V Dobré Vodě, kde není jiné kulturní a společenské vyžití, jsou podobné aktivity, jako je oslava svátku sousedů, velmi důležité. Lidem pomáhají vytvářet si pevnější vztah k místu, kde žijí, a setkávat se se svými sousedy. Lidé se během roku scházejí i na dalších společných akcích. Kromě oslavy svátku sousedů je to například předvánoční putování k živému Betlému či sobotní veřejné brigády, které mají za cíl zkrášlování veřejných prostranství v obci. Nejbližší brigáda se v Dobré Vodě bude konat hned tuto sobotu od 9.30 do 16 hodin. V obci probíhá během léta také soutěž o nejkrásnější rozkvetlé okno. Všechny tyto akce v letošním roce podpořil Úřad vlády ČR, sekce pro lidská práva, v rámci projektu Na vlastní nohy.

Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Služetín, Pěkovice, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnávání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem, je držitelem značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. V Dobré Vodě dále provozuje vlastní textilní a keramickou dílnu. Více informací o činnosti organizace lze získat na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz, kde je možné si v e-shopu zakoupit široký sortiment výrobků dílen.


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.