Odpovědnost za výtah. Má váš výbor SVJ klidné spaní?

Sedm nejdůležitějších otázek, na které by měl každý provozovatel či majitel výtahu umět odpovědět.

Odpovědnost za výtah. Má váš výbor SVJ klidné spaní?

Jaký je stav výtahu by mělo zajímat každého, kdo jej využívá. Mimochodem – podle toho je také nutné s výtahem zacházet. Největší pozornost mu věnují vlastníci a provozovatelé výtahů. Úvaha, že od toho si platíte servisní firmu, patří mezi časté omyly. Veškerou odpovědnost, a to včetně právní, nese provozovatel výtahu – tedy například SVJ. Náš minitest spokojeného, či nespokojeného provozovatele výtahu pro vás připravila společnost Výtahy Praha, která se poskytování servisních služeb věnuje již více než 18 let.

Je váš výtah bezpečný?

O stavu výtahu, tedy i o jeho bezpečnosti, vypovídá protokol provozních rizik. Podle jejich závažnosti jsou tato rizika řazena do tří kategorií. Čím je seznam provozních rizik v protokolu delší a převažují v něm spíše střední a vysoká rizika, tím je stav vašeho výtahu vážnější.

Je výtah provozován v souladu s platnými předpisy?

Mít zajištěný pravidelný servis výtahu je povinnost každého vlastníka, resp. provozovatele. Pro péči o výtah uzavírá provozovatel výtahu smlouvu s některou ze servisních organizací. Základem její činnosti je pravidelný servis a zajišťování všech potřebných zkoušek revizí. Pracuje-li vaše servisní společnost správně, vy včasně reagujete na její doporučení a na závěry z inspekčních prohlídek, pak lze předpokládat, že je výtah provozován v souladu s platnými předpisy.

Hrozí nám, vlastníkům, v souvislosti s provozováním výtahů nějaká rizika (například v případě úrazů, apod.)?

Hlavní riziko při provozování výtahu má dvojici společných jmenovatelů: Špatný výběr servisní firmy a neprovádění doporučených oprav ze strany provozovatele. Odpovědnost za provoz výtahu – včetně případných právních postihů, vždy zůstává na provozovateli/majiteli výtahu.

Dala by se u našeho výtahu snížit spotřeba elektřiny?

Obecně platí, že starší výtahy jsou energeticky náročnější jak z hlediska konstrukčního, tak z hlediska použitých technologií, odlehčených materiálů (např. starší převodové stroje oproti novým bezpřevodovým s frekvenčním řízením, nebo žárovkové osvětlení ve srovnání s osvětlením led), apod.

Mohl by výtah v našem domě jezdit rychleji?

Rychlost jízdy výtahu hraje roli zejména u mnohopodlažních domů. Rychlost výtahu nezvýšíte v rámci běžných oprav, ale je-li pro váš dům důležitá, pamatujte na ni, jako na jeden z parametrů při modernizaci, nebo instalaci nového výtahu.

Je servis výtahu zajišťován kvalitně a je vůbec pravidelně prováděn?

Kvalitu servisu si může laik ověřit jednak při jízdě výtahem s pocitem komfortní plynulé a tiché jízdy a samozřejmě také na základě dlouhodobé bezporuchovosti celého zařízení. Další informace poskytne náhled do knihy výtahu. Servisní technik, případně společnost, která vám servis zajišťuje, by s vámi také měla dobře komunikovat. Pokud není problém se do servisní firmy dovolat a dostat odpověď, které rozumíte, v tom případě můžete předpokládat, že je servis na požadované úrovni. A k otázce pravidelnosti servisu - váš výtah není poruchový a v knize výtahu jsou prováděny pravidelné záznamy. Nechybí poslední zápis? Je kniha výtahu kompletní? Jestliže je vše v pořádku, lze předpokládat, že servisní firma plní své povinnosti. Svého servisního technika byste měli čas od času ve svém domě potkávat na pravidelné údržbě, a to nejen v případech, když je výtah v poruše.


Mohlo by vás zajímat

Venkovní terasa, tipy a triky

Venkovní terasa, tipy a triky

Plánujete nebo máte venkovní terasu? Co by na ní nemělo chybět? Venkovní terasa je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a setkávání s rodinou a přáteli. Je to prostor, kde si můžete vychutnat příjemné počasí a přitom zůstat v pohodlí svého domova. Vytvořte si dokonalou venkovní terasu, která bude sloužit jako oáza klidu a pohody pod širým nebem.

Rekonstrukce bytu svépomocí: Ušetřete peníze a naučte se novým dovednostem

Rekonstrukce bytu svépomocí: Ušetřete peníze a naučte se novým dovednostem

Rekonstrukce bytu svépomocí je výzva, do které se pouští stále více lidí. Představa, že si svůj byt přizpůsobíte přesně podle svých potřeb a představ za nižší náklady je totiž velmi lákavá. Vedle finančních úspor navíc získáte cenné dovednosti a pocit hrdosti za úspěšně dokončený projekt. Ale jak se do toho pustit? A jaké nástroje vám mohou při rekonstrukci pomoci?