Pro sledování spotřeby tepla a vody jsou smart technologie už standardem

Úspory tepla a vody jsou tématem, které se bezprostředně dotýká jak majitelů domů, tak i jejich obyvatelů. Právě zde jsou smart technologie nenahraditelné. Vysoce sofistikovaná řešení nám přinášejí výrazné úspory nákladů na bydlení, protože právě spotřeba tepla a vody společně tvoří výrazný díl měsíčních výdajů za bydlení.

Pro sledování spotřeby tepla a vody jsou smart technologie už standardem

Dálkové odečty vody a tepla přinášejí úspory a komfort

„V posledních letech roste zájem o přístroje nové generace, které umožňují dálkový odečet vody a tepla. U indikátorů je jejich podíl na celkovém objemu prodaných přístrojů prakticky 100 %, u vodoměrů 75 %,“ potvrzuje Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika s. r. o.

Dálkový odečet dat je přesnější, zvyšuje komfort uživatelům bytů a eliminuje chyby při odečtech i možnost záměrné manipulace s přístroji. Existence radiového systému usnadní odečty i v případě bytů, které by uživatel z jakýchkoliv důvodů nezpřístupnil pro provedení odečtu. Častější odečty všech měřicích zařízení v bytě zajistí i větší spravedlnost při stěhování. Zaplatíte pouze to, co jste skutečně spotřebovali.

„Nejpokrokovější možností dálkových odečtů indikátorů a vodoměrů je odečet pomocí automatické sběrnice dat. Tato varianta také umožňuje propojení s webovým portálem, což umožňuje aktuální přehled nad spotřebou tepla a vody v domě či bytě,“ vysvětluje Daniel Nový.

Smart technologie poměrového měření společnosti ista už dnes splňuje všechny české i evropské normy a je plně připravena na nová pravidla rozúčtování evropské směrnice EED/27/2012.

Smart technologie odhalí i úniky vody

Kromě tepla lze díky chytrým technologiím průběžně sledovat i spotřebu vody. Tato oblast je ze strany vlastníků domů a uživatelů bytů stále výrazně podceňovaná. „Zájem o rádiové odečty ale rychle narůstá a v krátkém horizontu i spotřeba vody bude naprosto běžně sledována a odečítána dálkovými odečty se všemi přednostmi, které se osvědčily u spotřeby tepla.

Velkou předností průběžného sledování spotřeby vody je šance zabránit nadměrné spotřebě vody. Přímo k tomuto účelu slouží služba Detekce úniku vody. Základem je sofistikovaný algoritmus, který detekuje únik vody v bytě. Tato služba upozorňuje správce budov a případně uživatele bytu v momentě, kdy je zaznamenána neobvyklá spotřeba, která může znamenat nežádoucí únik vody.

Díky rádiovému spojení mezi bezdrátovými měřiči vody a naším datovým centrem se tato upozornění zobrazují našim zákazníkům online a na webovém portálu ista24.cz, s možností nastavení upozornění také e-mailem a SMS,“ vysvětluje Daniel Nový.

V oblasti spotřeby tepla a vody nabízejí smart technologie řadu dalších možností

Smart technologie, sloužící ke sledování spotřeby tepla, umožňují i propojení s jinými technologiemi přes různé převodníky nebo přístroje s impulsním výstupem. Do systému je možné například napojit i patní vodoměr na studenou vodu. Průběh spotřeby tepla i vody tak lze zobrazovat na jednom portálu.

Smart technologie budou hrát stále větší roli i při prodeji a koupi bytu. Mít výdaje za teplo a vodu pod kontrolou, se stává důležitou součástí moderního bydlení a promítá se i do ceny nemovitosti.


Mohlo by vás zajímat

SOFTLINK - CEM BYTOVÉ DOMY

SOFTLINK - CEM BYTOVÉ DOMY

Jak plnit legislativu o dálkových odečtech pro bytový dům? Dnes i v budoucnosti? Máme pro Vás řešení!