Rozšíření povinností SVJ aneb co pro vás znamená směrnice EED? | 1. díl

Připravili jsme pro vás první díl informační série o nové směrnici Evropské unie o energetické účinnosti. Co přesně znamená nová směrnice EED pro SVJ, bytová družstva a jejich správce? Jak nám ušetří čas a peníze a na co si máme dát pozor?

Rozšíření povinností SVJ aneb co pro vás znamená směrnice EED? | 1. díl

Na otázky Magazínu odpovídá Dita Sieglová ze společnosti ista, která sběrnice dat instaluje už přes deset let.

Co je to směrnice EED a co znamená pro SVJ?

EED je směrnice EU o energetické účinnosti. Novou směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2018/2002/EU z 11. prosince 2018 se změnila původně platná směrnice 2012/27/EU a přináší pro vlastníky bytových domů (SVJ, bytová družstva a případně správce) rozšíření stávajících povinností, které se týkají především častějších informací o spotřebě pro koncové uživatele bytových jednotek.

Předpokládá se, že od roku 2022 budou koncoví uživatelé informováni o své spotřebě měsíčně. To přinese i zvýšené požadavky na odečet jednotlivých přístrojů a výběr vhodného dodavatele příslušné technologie.

Na konkrétní změny v naší legislativě ještě čekáme, její transpozice (převod) probíhá právě teď, lze však podle dosavadních zkušeností předpokládat, že se v oblasti měření, odečtu a zobrazování spotřeb dočkáme intenzivnější digitalizace. Pro uživatele a vlastníky bytových jednotek to znamená, že došlo ke změně v požadavcích na měření tepla a vody. Vyúčtování bude transparentnější a uživatelé nemovitostí budou o své spotřebě informováni podstatně častěji.

sousedé.cz

Jak je směrnice EED výhodná pro jednotlivce a jak pro organizaci?

Každý bude moci lépe sledovat a kontrolovat svoji průběžnou spotřebu během celého roku a tím bude mít kontrolu nad užíváním energie a vody. Kromě možnosti uspořit náklady, je tu také nemalý vliv na spotřebu energií celkově a tím i snížení zátěže na naši planetu.

Jak se ke členům SVJ dostanou údaje o spotřebě? Poštou? Online? Co když nemají počítač nebo přístup k internetu?

Informace budou výboru SVJ, nebo představenstvu SVJ k dispozici jak v elektronické podobě, tak klasicky v tištěné, poštou. Jakou formu si vyberou, záleží už přímo na nich. Záleží na tom, kolik času chtějí či mohou věnovat zpracování dat z měřidel.

Nejjednodušší formou je přístup na portálové služby, které zobrazují všechny potřebné informace o odečtech automaticky, včetně historie spotřeby, porovnání, a to i v grafické podobě.

Druhou cestou je, že si výbor získaná data zpracuje sám a poté výstup v tištěné podobě předá koncovým uživatelům v požadované četnosti.

Ušetří společenství vlastníků jednotek směrnice EED čas, peníze nebo práci z dlouhodobého hlediska?

Záleží na tom, pro jakou formu zpracování dat z měřících přístrojů se rozhodnete. V případě, že výbor SVJ bude toto provádět svépomocí, je nutné vzít v potaz časté vstupy do bytů uživatelů (každý měsíc) a následné vytváření tabulek s porovnáním a jejich převádění do grafické podoby. Data bude nutné archivovat, vytvořit databázi, aktualizovat ji a spravovat vše v právně přísném prostředí vzhledem k ochraně osobních údajů, tzv. GDPR. Časová náročnost se bude lišit podle velikosti domu.

V případě, že se rozhodnete využít portálových služeb od dodavatele, který má s tímto řešením již letité zkušenosti, z hlediska času Vás to stát nebude nic. Na portálu ista je to v řádu korun měsíčně.

Více o ista

Přečtěte si také: Evropská směrnice EED: Jaké jsou povinnosti SVJ? | 2. díl

Sousedé.cz - s námi máte domy v kapse

Vytvořili jsme přehlednou platformu pro společenství vlastníků jednotek s cílem ušetřit čas, peníze a nervy. S námi lze dělat správu bytových domů tak, aby se všem dobře žilo. Zjednodušili jsme práci pro správce SVJ a pro výbor SVJ. Jako předseda SVJ budete mít vše důležité na jednom místě, vždy a odkudkoliv dostupné a samozřejmě přehledné. Pro správce SVJ jsme připravili přehledný komunikační kanál, který umožňuje rychlou distribuci dokumentů s garancí přečtení a evidenci závad, která vám ulehčí od starostí s hlášením a řešením jakýchkoliv závad v rámci SVJ.

Zaregistrujte se a vyzkoušejte náš portál společenství vlastníků. Zjednodušte si život a využijte online prostředí. Mějte váš dům v kapse.

Zdroj foto: Pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

Vyměňte zamykací systém za nový a bezpečnější

Vyměňte zamykací systém za nový a bezpečnější

Máte ve vašem domě nainstalovaný již mnoho let starý zamykací systém? Pak je načase zamyslet se nad jeho výměnou. I když je váš současný zámkový systém nadále funkční, jeho včasná výměna je investicí do výrazného zvýšení bezpečnosti všech obyvatel domu, jejich majetku i majetku a vybavení ve společných prostorách.

Návrhy domů - jak vám zlevní bydlení

Návrhy domů - jak vám zlevní bydlení

Pěkná moderní domácnost, která vás energeticky nezruinuje – to je přání snad každého investora. Situace kolem elektřiny a plynu, nejisté výše splátek za hypoteční úvěry a zdražování neustále zvyšují nároky na hospodárný provoz budoucího obydlí. Naštěstí vám návrhy domů ve 3D pomohou najít praktická technická řešení. Také díky nim předejdete problémům, které mohou stavbu nečekaně prodražit. Proto nešetřete na plánování, ale naopak do něj investujte.

Venkovní terasa, tipy a triky

Venkovní terasa, tipy a triky

Plánujete nebo máte venkovní terasu? Co by na ní nemělo chybět? Venkovní terasa je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a setkávání s rodinou a přáteli. Je to prostor, kde si můžete vychutnat příjemné počasí a přitom zůstat v pohodlí svého domova. Vytvořte si dokonalou venkovní terasu, která bude sloužit jako oáza klidu a pohody pod širým nebem.