„S realitkou, nebo bez?“ Výsledky průzkumu přináší realitním kancelářím dobré i špatné zprávy

Jak Češi a Slováci doopravdy věří realitním kancelářím? Doposud jsme si tuto otázku zodpovídali spíše na základě našich pocitů. Do dnešních dnů chyběla tvrdá data.

„S realitkou, nebo bez?“ Výsledky průzkumu přináší realitním kancelářím dobré i špatné zprávy

Jednoznačně se za posledních dvacet let důvěra v realitní makléře zvýšila. Trh postupně opouštějí neseriózní subjekty. Praktiky jako klamavé nastavení inzerátů nebo nátlak do podpisu smlouvy jsou minulostí. Lví podíl na tom má zákon o realitním zprostředkování, který znamená mimo jiné to, že profesi makléře už nemůže vykonávat prakticky každý. Nepoctiví realiťáci tak vyklízí pole.

Jejich působení v minulosti ale představuje stín, který se vznáší nad aktuálním realitním trhem. Jsou klienti, kteří realitním makléřům nevěří. A kteří v případě prodeje nemovitosti dělají vše pro to, aby celý proces zvládli sami.

Nemovitost prodávala takřka polovina respondentů, většina prostřednictvím RK

Základní otázka byla jednoduchá. Prodávali jste vy nebo někdo ve vašem okolí nemovitost? Pokud zněla odpověď ANO, následovala otázka: Jak prodej nemovitosti probíhal? Když respondent na základní dotaz odpověděl záporně, byl dotázán: Pokud byste prodávali nemovitost, využili byste realitního makléře či kancelář, nebo byste se o prodej pokusili sami?

Výsledky šetření ukazují následující tabulky.

obrázek

Výsledky jsou velmi zajímavé. Vyplývá z nich, že z lidí, kteří nároční projekt prodeje nemovitosti absolvovali, více než polovina využila služeb realitního zprostředkovatele. Ke 43 % dotazovaných, kteří tak učinili rovnou, je totiž třeba přičíst ještě 12 %, kteří měli na začátku pochybnosti a pokusili se o prodej svépomocí. V průběhu procesu ale zjistili, že na prodej sami nestačí, nebo je realitní makléř zřejmě přesvědčil, že mají prodávat přes něj. Celkem tedy realitní zprostředkovatelé pomohli 55 %. Statistický vzorek lidí, kteří prodej ještě neuskutečnili, ukazuje zcela jiné tendence. Jen 38 % důvěřuje realitním kancelářím. Celých 62 % by se o prodej pokusili sami.

Jedna dobrá, jedna špatná zpráva

Pro realitní kanceláře z toho plyne jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Začneme tou špatnou – z těch lidí, kteří nemovitost nikdy neprodávali, věří realitním kancelářím jen třetina. Realitní makléři ještě pořád mají co dělat ve vylepšení PR. Výzvou pro příští roky je přesvědčit těchto 62 %, že má smysl povolat k prodeji nemovitosti odborníka. Jde totiž o komplexní proces, ke kterému se pojí řada náležitostí – zajištění výpisu z katastru nemovitostí, vytvoření znaleckého posudku, příprava kupní smlouvy, přepis vlastníka, podání přiznání k dani z převodu nemovitosti, předání nemovitosti a tak dále.

Dobrou zprávou ale je, že více než polovina těch, kteří nemovitost opravdu prodávali, služeb realitní kanceláře využila. Možná zde funguje efekt obeznámení s problematikou. Výzkumu se účastnilo mnoho lidí, kteří s nutností prodeje nemovitosti konfrontováni nebyli a možná ani nebudou. Je pouze jejich zkreslenou představou, že na celý proces vystačí sami. Možná by změnili názor, kdyby se tématu více informovali a zjistili, kolik takový prodej nemovitosti svépomocí dá práce.

Prodej nemovitosti s pomocí kvalifikovaného realitního zprostředkovatele je pohodlnější, bezpečnější a často rychlejší než prodej svépomocí. Touto cestou má klient jistotu, že za svou nemovitost získá nejvyšší možnou cenu.

Více o NEXT REALITY si přečtěte zde

Zdroj obrázku: Pixabay


Mohlo by vás zajímat

S NEXT REALITY získáte odhad ceny nemovitosti zdarma, aniž byste zadávali kontakt

S NEXT REALITY získáte odhad ceny nemovitosti zdarma, aniž byste zadávali kontakt

Kdy nejvýhodněji prodat svůj byt, dům nebo pozemek? Říká se, že vhodný čas je jaro, kdy se kromě přírody probouzí také zájemci o koupi nemovitosti. Aktivní poptávající znamenají vyšší konkurenční prostředí, a to pro prodej nemovitostí znamená zrychlení. Také se říká, že ceny nemovitostí letí v (post)covidovém období nahoru a že se vyplatí počkat si na skutečně výhodnou nabídku.

Jaké jsou možnosti luxusní koupelny v bytovém domě?

Jaké jsou možnosti luxusní koupelny v bytovém domě?

Uvažujete o rekonstrukci koupelny, nebo o menším vylepšení tohoto prostoru? Nemusíte se bát, že v menším prostoru nebudete mít prostor pro moderní prvky. Luxusní koupelnu si lze zařídit i v bytovém domě. Je třeba rozhodnout o svých prioritách a pořádně si prohlédnout nabídku na trhu, ať si vyberete to pravé řešení pro vás. V koupelně trávíme čas každý den, tak proč si tyto momenty nezpříjemnit?