Shrnutí webináře Předúvěrování dotací z programu Nová zelená úsporám

Dne 1. června 2022 na den dětí proběhl webinář na téma “Předúvěrování dotací z programu Nová zelená úsporám” a jako druhé téma zaznělo “Co dělat při refixaci sazby úvěru” Webinářem nás provedla Zlata Botero za sousedé.cz a odborný obsah přednesl Ing. Ladislav Koucký z centrály ČSOB.

Shrnutí webináře Předúvěrování dotací z programu Nová zelená úsporám

Všichni posluchači dostali přístup k záznamu z webináře a vy, kteří jste jej nestihli nezoufejte, můžete jej shlédnout na našem youtube kanále.

Ve webináři jsme se zaměřili na:

 • Základní požadavky klientů na úvěr
 • Splatnost úvěru, Úroková sazba, Splácení
 • Zajištění úvěru
 • Schválení přijetí úvěru
 • Dotační podpora od roku 2021
 • Předfinancování dotací a mimořádné splátky
 • Uvedli jsme i příklady z praxe
 • Dotazy posluchačů

Hlavní ponaučení:

 1. Dozvěděli jsme se jak zásadní je pro úspěšné schválení úvěru na shromáždění vlastníků u SVJ /členské schůzi v případě BD správná formulace usnesení. Zápis halabala se špatně formulovaným usnesením bude v očích banky neplatný a tím pádem celé shromáždění zbytečné. VZOR USNESENÍ PRO SVJ (vzor usnesení pro BD) jsme pro Vás uložili do interního prostředí domů právní poradny.

 2. Dále nás překvapilo jak rozdílná může být interpretace nákladovosti úvěrů, je důležité se soustředit na celkovou nákladovost úvěru v čase a porovnávat nabídky různých institucí přes stejné parametry. Nenechte se zmást výší splátky.

 3. No a posledním, stejně důležitým faktorem je aktuálnost nabídky úrokové sazby. Dobře si zkontrolujte, jak dlouhou má nabídka trvanlivost, aby jste nebyli po schválení úvěru překvapení, když dojdete s usnesením do banky, že chcete žádat o úvěr a ona Vás odmítne, protože jdete po termínu platnosti nabídky a napálí vám vyšší úrokovou sazbu i vyšší splátky.

V závěru webináře jsme také odpověděli na vybrané dotazy posluchačů, které jsou součástí záznamu jako bonus:

 • Na jak dlouhou dobu máme garantovanou úrokovou sazbu od poskytnutí nabídky úvěru bankou?
 • Jak máme postupovat, abychom měli co nejaktuálnější podklady ke schválení shromážděním SV?
 • Kdo může úvěr za SV zařídit?

V případě dotazů se neváhejte obrátit přímo na přednášejícího pana Kouckého ze společnosti ČSOB a.s., nebo nám napište na portál na email zlata.botero@sousede.cz

Těšíme se na potkávání při dalších vzdělávacích webinářích, navštivte náš kalendář akcí a odebírejte náš youtube kanál.

Za tým Sousedé.cz Zlata Botero Vašková


Mohlo by vás zajímat

Usnadněte si provoz SVJ: technologie vyřeší parkování i bezpečný přístup

Usnadněte si provoz SVJ: technologie vyřeší parkování i bezpečný přístup

Ukočírovat chod SVJ je práce na plný úvazek. Nejtěžší bývá zajistit parkování pro všechny, zabezpečit přístup do společných prostor a zároveň zamezit vandalství. V poslední době se k tomu přidalo i trápení s pronajímateli Airbnb. Jak zajistit perfektní chod všeho, ale zároveň nevyhořet? Odpověď vás potěší: stačí jediná technologie.

Může nespokojený vlastník změnit rozhodnutí shromáždění?

Může nespokojený vlastník změnit rozhodnutí shromáždění?

„Já vás tady všechny dám k soudu!“ Rozhodování orgánů SVJ o společných věcech je velmi často spojeno s řadou intenzivních emocí a konfliktů. Má vlastník, jehož přáním nebylo vyhověno, zákonnou možnost rozhodnutí druhých zvrátit nebo je nechán na pospas hlasu většiny?

Únikové cesty v bytovém domě a požární ochrana v SV

Únikové cesty v bytovém domě a požární ochrana v SV

Péče o únikové cesty v bytovém domě je důležitou částí požární bezpečnosti. Výbory SV a BD přebírají plnou odpovědnost za udržování průchodnosti cest a jejich pravidelné vyklízení, pokud je potřeba. Odstranění veškerého hořlavého materiálu je zárukou bezproblémového úniku z budovy v případě požáru nebo jiné nebezpečné havárie v domě.