Studie, první správný krok k revitalizaci bytového domu

Náklady na bydlení stále tvoří významnou část měsíčního rozpočtu každé domácnosti. Jak a o kolik bychom je mohli snížit? Možností je řada. Abychom ale byli s výslednými úsporami skutečně spokojeni, musíme zvolit správný postup.

Studie, první správný krok k revitalizaci bytového domu

V opačném případě budeme šetřit méně – dokonce nemusíme ušetřit vůbec nic. Jak je to možné? Právě chyby, kterých se dopustíme na samém začátku naší cesty k úsporám, výsledek ovlivňují nejvíce.

Chyby, za které se platí

„Na prvním místě vždy musí být profesionální posouzení aktuálního stavu domu,“ radí Ing. Pavel Zteiskar, specialista na revitalizace bytových domů. Právě tady již dochází k prvním pochybením. Někteří vlastníci vycházejí z předpokladu, že sami nejlépe vědí, co jejich dům potřebuje, a žádnou odbornou pomoc nevyhledají.

Další skupinu tvoří ti, kdo si nechají poradit od jiných vlastníků, kteří již rekonstrukcí prošli, případně od některého z členů družstva či SVJ, který vystupuje z pozice znalce. Také v těchto případech se vystavujete riziku chybného rozhodnutí. „U každého domu je nutné vycházet z konkrétní situace. I u dvou typově shodných domů, stojících vedle sebe, se bude správný postup s největší pravděpodobností lišit. Problémem bývají také samozvaní „odborníci“ z daného domu. Rozhodně nechci snižovat jejich odbornost, ale rekonstrukce a cesty ke snižování spotřeby energií u bytového domu mají svá pravidla a ani vzdělání v některém obecném stavebním oboru není dostatečné pro správné rozhodnutí. Navíc ve většině případů budou chybět potřebné zkušenosti,“ varuje Ing. Pavel Zteiskar před častými chybami v postupu.

Jak tedy postupovat, když uvažujeme o revitalizaci bytového domu?

Pro prvotní rozhodnutí, zda má význam se do revitalizace domu pustit či nikoli není potřeba mít ani energetický audit, ani projekt. Audit a projekt totiž podrobně zpracovává až ta energetická opatření, která auditorovi a projektantovi zadáte. Jaké by ale mělo být to zadání? Na to je potřeba si odpovědět ještě před tím, než se pro revitalizaci rozhodnete. V prvních krocích rozhodování vám může pomoci jednoduchý a srozumitelný nástroj. V poradenských centrech Dům plný úspor můžete například získat zcela zdarma studii revitalizace vašeho bytového domu. Tato studie vznikla na základě zkušeností s přípravami a průběhem rekonstrukcí téměř 300 bytových domů a přináší odpovědi na otázky, které potřebujete znát, abyste se mohli v souvislosti s plánovanou revitalizací vašeho bytového domu správně rozhodovat.

Co je obsahem studie?

V první řadě informace, které v této přípravné a rozhodující fázi rekonstrukce skutečně potřebujete pro správná rozhodnutí. Asi nejvíce diskusí mezi spoluvlastníky se vždy odehrává kolem peněz. Tady určitě oceníte především předpokládanou cenu revitalizace a vyčíslení úspor. „V přehledných tabulkách a grafech uvidíte, kolik peněz asi bude revitalizace stát, kolik zaplatíte celkem na úrocích za úvěr a kolik za stejné období ušetříte na snížených nákladech na vytápění. Z výsledku je také zřejmé, o kolik peněz bude váš dům každoročně přicházet v případě odkládání rekonstrukce.“ To je zvláště důležité jako argument pro ty spoluvlastníky, kteří ještě s revitalizací váhají. Vše je zpracováno jednoduchou a snadno přehlednou formou.

Studie obsahuje ale i řadu dalších důležitých informací. Ze závěrů například také vyplývá, zda bude ve vašem konkrétním případě nutné kvůli rekonstrukci navýšit fond oprav, s jakým rozsahem stavebních prací je nutné počítat nebo zda je možné získat některou z dotací.

Chystáte se hlasovat?

Výraznou pomocí v rámci Studie jsou informace, které budou nezbytné pro diskusi se členskou základnou. „Při vývoji Studie návratnosti jsme vycházeli z našich zkušeností a troufám si říci, že jsme se za mnoho let praxe s více než tisícovkou účastí na schůzích, setkali pravděpodobně s naprostou většinou situací, které mohou diskuse o rekonstrukci provázet. Řadu z nich jsme zapracovali již přímo do Studie, na ostatní můžeme při naší účasti na schůzi přímo reagovat a vysvětlit vše, co by bylo třeba. Tím výrazně ulevíme výboru. Naše zkušenosti ze stovek úspěšných realizací mohou družstva a SVJ využít i v průběhu celé přípravy i realizace rekonstrukce,“ dodává Ing. Pavel Zteiskar specialista jednoho z poradenských center.

Co je pro Studii revitalizace potřeba a jak ji získat?

Jediné, co budou specialisté z poradenského centra od vás potřebovat je několik jednoduchých informací o vašem bytovém domě. Zejména o platbách do fondu oprav, spotřebách tepla atd… V některých případech se s vámi dohodnou na prohlídce vašeho domu. Na základě zjištěných informací bude vaše Studie zpracována. Vypracování Studie je bezplatné a bez jakýchkoliv dalších závazků. Vyzkoušejte, jak je to jednoduché. Stačí, když vyplníte jednoduchý formulář na stránkách www.dumplnyuspor.cz/bd/studiezdarma nebo pošlete e-mail s požadavkem na adresu . Mnoho informací a odpovědi na otázky kolem revitalizace bytových domů můžete získat na seminářích, které najdete na www.dumplnyuspor.cz .

Zdroj foto:


Mohlo by vás zajímat

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Webinář: Budoucnost FVE pro bytové domy

Portál sousedé.cz si pro Vás připravil další ze série vzdělávacích webinářů společně se svými odbornými experty na nejrůznější témata týkající se vedení a správy SVJ

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Čisticí rohože usnadní úklid bytových domů

Ve velkých městech nachází svůj domov většina mladých lidí, ale i řada rodin a seniorů v různě velkých bytech v centru, častěji pak v panelácích na okraji. Bytové domy nejsou výjimkou ani v malých městech a na vesnicích. Je jedno, zda lidé byt vlastní, nebo jsou v pronájmu. V domě nejsou sami a se svými sousedy mají společné prostory, o které se musí starat. A tady může někdy nastat kámen úrazu. Jaké existují možnosti úklidu společných prostor?