Vesnická bytovka – SVJ ano či ne?

Stále častěji se na nás obrací se svými problémy naši uživatelé z řad vlastníků bytů v malých bytových domech, kde jsou 3, 4 byty. Typicky se jedná o malé jednopodlažní bytovky na venkově, kde jsou 4 identické byty, každý má obvykle svoje vlastní topení, odběr vody, elektřiny a plynu.

Vesnická bytovka – SVJ ano či ne?

Mají vlastníci takových bytů povinnost založit SVJ? Dle NOZ § 1198 tuto povinnost nemají, ale dle § 1199 ve znění „Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek,“ ho založit mohou.

Stručný návod jak SVJ založit najdete ve článku Jak založit SVJ

Jaké plusy a mínusy toto řešení přináší?

Mezi mínusy je nutné počítat náklady na založení a také trochu práce vyplývající z povinností daných legislativou, se kterými se můžete seznámit v sérii článků Řídíme SVJ

Jednoznačným plusem však je zavedení řádu a pravidel, dle kterých se řídí provoz domu a péče o společné části domu, které si schválíte ve stanovách. Neméně důležitá jsou jasně daná pravidla hospodaření, která si rovněž schválíte ve stanovách. Vždyť i váš dům platí za odpad, osvětlení na chodbách, pojištění domu a nezapomínejte na to, že je třeba si společně spořit na případné opravy a investice v budoucnu.

Připadá vám to zbytečné? Vždyť se přece známe roky a vždycky se nějak domluvíme? Taková idylka vydrží obvykle jen chvíli a pak nastane dohadování typu:

A kdo má tento týden uklidit schody a odhrnout sníh u vchodu?

A proč Franta neposekal před barákem, když to slíbil?

A proč bych já měl platit opravu zatékání střechou, když bydlím v přízemí?

Kdo zaplatí za deratizaci sklepů?

A jak uzavřeme pojistku na dům a kdo jí zaplatí?

Pokud má dům jasně daná pravidla fungování, ví každý, na čem je, a podobným tahanicím se lze vyhnout. Navíc nikdy nevíte, kdo bude v domě bydlet, až si dcera od sousedů přivede ženicha nebo se babča z přízemí odstěhuje k mladým.

Nedávno se na nás obrátil obyvatel takového domu s problémem, kdy 3 byty ze 4 kromě jeho jsou momentálně nevyužívány a netopí se v nich, a proto mu výrazně stoupl účet za plyn za topení. Pokud by v domě bylo založené SVJ a ve stanovách zakotvena povinnost minimálně temperovat nevyužívané byty, problém by byl vyřešen.

Ať už bydlíte v takové malé bytovce či ve velkém paneláku, nezapomínejte, že vždy na prvním místě zůstává vzájemná schopnost se domluvit, slušnost a ohleduplnost k sousedům a jistá míra tolerance. Že sousedce pořád brečí mimino? No jo no, asi má nějaký trápení! Vždyť já jsem to minulý pátek s Tondou u fotbalu s tím fanděním taky trochu přepísknul!


Mohlo by vás zajímat

Jaké povolení je potřeba k montáži klimatizace na fasádu?

Jaké povolení je potřeba k montáži klimatizace na fasádu?

Nemůžeme se ve výboru SVJ shodnout na povolení montáže klimatizační jednotky na fasádu domu. Jeden názor je, že je potřeba svolení stavebního úřadu a všech členů sdružení vlastníků, druhý, že montáž už zasahuje do cizího pozemku. Jak máme postupovat? Dotaz: Jan Ježíšek.

Vyúčtování služeb pro SVJ už je tady! Jak na to?

Vyúčtování služeb pro SVJ už je tady! Jak na to?

Opět se blíží nejzazší termín pro vyúčtování služeb společenství vlastníků jednotek poskytnutých za předchozí kalendářní rok. Jak má správné vyúčtování SVJ vypadat a jakých chyb se vyvarovat?

Schvalujete účetní uzávěrku? Jak zkontrolovat všechny náležitosti do 5 minut

Schvalujete účetní uzávěrku? Jak zkontrolovat všechny náležitosti do 5 minut

Období účetních závěrek je za námi a každý výbor SVJ, který nechce riskovat pokuty, zařadí na program nejbližšího shromáždění SVJ bod: Schválení účetní závěrky. Chystáte se i letos zvednout ruku PRO, aniž byste tušili, zda je v pořádku? Připravili jsme krátký přehled pro členy sdružení vlastníků jednotek.