Víte, jak postupovat, když na autě najdete škrábanec?

Nechali jste auto na parkovišti a po příchodu k němu jste objevili škrábanec? V takové situaci budete určitě hledat viníka, který může být dávno v nedohlednu. Bohužel se to ale stává poměrně často. Jak v takové situaci postupovat?

Víte, jak postupovat, když na autě najdete škrábanec?

Ať už je to malý škrábanec, proláklina, nebo uražené boční zrcátko, na parkovištích k takovým nehodám bohužel dochází poměrně často. A to zejména na těch, kde je auto na autě. Je ale potřeba si uvědomit, že ať jde o jakoukoliv škodu na autě, je nutné k ní přistupovat jako ke každé jiné nehodě. Sepište záznam o nehodě a škodu vyřeší buď vaše havarijní pojištění, nebo povinné ručení viníka.

Na začátek sepište záznam o nehodě

Pokud znáte viníka, sepište s ním záznam o nehodě. V případě, že škoda je menší než 100 000 Kč a nikdo nebyl zraněn, nemusíte volat policii. Záznam o nehodě obsahuje všechny potřebné údaje jak o účastnících, tak o škodě a průběhu nehody. Když viníka znáte, škodu vám zaplatí z jeho povinného ručení. Pokud ho neznáte, hodí se vám mít havarijní pojištění, které si s podobnými případy hravě poradí.

Vyplněný záznam o nehodě pak podepíší všichni účastníci. Jestli s něčím nesouhlasíte, například s průběhem nehody, rozhodně nic nepodepisujte a buď přivolejte policii, nebo sepište vlastní záznam o nehodě.

Vše nahlaste pojišťovně

Po vyřízení všech nutných dokumentů určitě nezapomeňte všechno i nafotit. Než pojedete do servisu, nahlaste pojišťovně pojistnou událost a pošlete jí všechny fotografie a dokumenty. Když znáte viníka, tak není nutné kontaktovat svou pojišťovnu, tato povinnost je právě na viníkovi. Vám pak stačí počkat, než se vám z pojišťovny ozvou. Vždy ale doporučujeme, abyste raději dali vědět i své pojišťovně.

Neznáte viníka – co teď?

Jestli neznáte viníka a nenašli jste ani za oknem auta třeba papírek s informacemi od viníka, řešení škody bude trochu komplikovanější. K nehodě můžete přivolat policii, která má možnost prozkoumat kamerové záznamy. Je však možné, že ani oni nenajdou viníka. V takovém případě je nejlepší vše řešit přes své havarijní pojištění. Všechny škody zdokumentujte, nafoťte a informace pošlete pojišťovně.

Nezapomínejte, že jestli máte sjednanou spoluúčast, například ve výši 5 000 Kč, a škoda bude sahat jen do této výše, pojišťovna vám nepomůže a všechny náklady na opravy si zaplatíte sami.

Zdroj: Pxhere.com


Mohlo by vás zajímat

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Když jsme mladí a zdraví a nastěhujeme se do krásného bytu ve třetím patře bez výtahu, nenapadne nás, že jednou může nastat situace, kdy se ocitneme v pasti, odříznuti od zbytku světa. Schody se stávají nečekaným problémem.

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.