Víte, jak postupovat, když na autě najdete škrábanec?

Nechali jste auto na parkovišti a po příchodu k němu jste objevili škrábanec? V takové situaci budete určitě hledat viníka, který může být dávno v nedohlednu. Bohužel se to ale stává poměrně často. Jak v takové situaci postupovat?

Víte, jak postupovat, když na autě najdete škrábanec?

Ať už je to malý škrábanec, proláklina, nebo uražené boční zrcátko, na parkovištích k takovým nehodám bohužel dochází poměrně často. A to zejména na těch, kde je auto na autě. Je ale potřeba si uvědomit, že ať jde o jakoukoliv škodu na autě, je nutné k ní přistupovat jako ke každé jiné nehodě. Sepište záznam o nehodě a škodu vyřeší buď vaše havarijní pojištění, nebo povinné ručení viníka.

Na začátek sepište záznam o nehodě

Pokud znáte viníka, sepište s ním záznam o nehodě. V případě, že škoda je menší než 100 000 Kč a nikdo nebyl zraněn, nemusíte volat policii. Záznam o nehodě obsahuje všechny potřebné údaje jak o účastnících, tak o škodě a průběhu nehody. Když viníka znáte, škodu vám zaplatí z jeho povinného ručení. Pokud ho neznáte, hodí se vám mít havarijní pojištění, které si s podobnými případy hravě poradí.

Vyplněný záznam o nehodě pak podepíší všichni účastníci. Jestli s něčím nesouhlasíte, například s průběhem nehody, rozhodně nic nepodepisujte a buď přivolejte policii, nebo sepište vlastní záznam o nehodě.

Vše nahlaste pojišťovně

Po vyřízení všech nutných dokumentů určitě nezapomeňte všechno i nafotit. Než pojedete do servisu, nahlaste pojišťovně pojistnou událost a pošlete jí všechny fotografie a dokumenty. Když znáte viníka, tak není nutné kontaktovat svou pojišťovnu, tato povinnost je právě na viníkovi. Vám pak stačí počkat, než se vám z pojišťovny ozvou. Vždy ale doporučujeme, abyste raději dali vědět i své pojišťovně.

Neznáte viníka – co teď?

Jestli neznáte viníka a nenašli jste ani za oknem auta třeba papírek s informacemi od viníka, řešení škody bude trochu komplikovanější. K nehodě můžete přivolat policii, která má možnost prozkoumat kamerové záznamy. Je však možné, že ani oni nenajdou viníka. V takovém případě je nejlepší vše řešit přes své havarijní pojištění. Všechny škody zdokumentujte, nafoťte a informace pošlete pojišťovně.

Nezapomínejte, že jestli máte sjednanou spoluúčast, například ve výši 5 000 Kč, a škoda bude sahat jen do této výše, pojišťovna vám nepomůže a všechny náklady na opravy si zaplatíte sami.

Zdroj: Pxhere.com


Mohlo by vás zajímat

Apostille a superlegalizace: Klíčové procesy pro mezinárodní kupce nemovitostí

Apostille a superlegalizace: Klíčové procesy pro mezinárodní kupce nemovitostí

Pokud plánujete nákup nemovitosti v zahraničí, čeká vás podobně jako v případě pořízení nemovitosti u nás proces složený z několika kroků. U koupě domu či bytu v zahraničí musíte ale navíc počítat s překladem a ověřením pravosti důležitých listin, přičemž může být potřebný soudní překlad, apostila nebo superlegalizace. Co si pod těmito pojmy představit?

Home office a jeho dopad na sousedské vztahy

Home office a jeho dopad na sousedské vztahy

Popularita home office neboli práce na dálku rok od roku roste. Z průzkumu Hospodářské komory ČR, který proběhl v minulém roce, ostatně vyplynulo, že home office alespoň několik dnů v měsíci umožňuje 93 % zaměstnavatelů. Jaký vliv má home office na sousedské a rodinné vztahy a jak na problematiku práce z domova nahlíží zákon?