Změna dodavatele energií? Co byste o ní měli vědět.

Elektřina i plyn patří mezi komodity, které jsou stejně kvalitní, bez ohledu na to, kdo je jejich dodavatelem. A zima již klepe na dveře, tak proč platit za topení zbytečně více? Na nejčastější dotazy týkající se změny dodavatele energií odpovídá Jan Sýkora, ředitel prodeje a marketingu MND a.s., Moravské naftové doly, které jsou partnerem portálu Sousedé.cz.

Změna dodavatele energií? Co byste o ní měli vědět.

1. Co zahrnuje proces změny dodavatele?

Každý z nás si může svobodně zvolit svého dodavatele energií a ze samotného procesu změny nemusí mít vůbec obavy. Ten totiž probíhá jen na papíře, nemění se vám plynoměr ani elektroměr a celý proces změny vyřídí nový dodavatel na základě plné moci za vás. Každému bych doporučoval začít nejdříve tím, že si na některém nezávislém online srovnávači cen energií spočítá, kolik by změnou dodavatele mohl ušetřit. Například na webu kalkulator.cz.

2. Jakou část ceny plynu a elektřiny mohu změnou dodavatele ovlivnit?

U plynu můžete změnou dodavatele ušetřit výrazně více než u elektřiny, protože obchodní část ceny plynu tvoří kolem 70 % celkové ceny. Ale i u elektřiny se vám vyplatí o změně dodavatele uvažovat, protože tak můžete ovlivnit cca 40 % celkové ceny.

3. Kolik tedy mohu přechodem s plynem k MND ročně ušetřit?

To je samozřejmě individuální. Závisí to na výši spotřeby každé domácnosti a na tom, jakého dodavatele si vyberete. Pokud máte rodinný dům, ve kterém plynem topíte, tak můžete přechodem k MND ušetřit průměrně 5 000 Kč.

4. Jaké dokumenty budu ke změně dodavatele potřebovat?

Je dobré mít po ruce poslední fakturu za energie a případně také aktuální smlouvu či dodatek se stávajícím dodavatelem, kde naleznete všechny potřebné údaje ke změně dodavatele. Pro kalkulaci úspory vám ale postačí vědět, jakou máte výši měsíčních záloh.

5. Mohu přejít k novému dodavateli kdykoliv?

Pokud máte nyní sjednanou smlouvu na dobu neurčitou, odstoupit můžete prakticky kdykoliv, a to s tříměsíční výpovědní lhůtou. Ta začne běžet od následujícího měsíce potom, co tak učiníte. V případě smlouvy na dobu určitou je potřeba zjistit, kdy vám její platnost končí a včas ji vypovědět. S tím vám rádi v MND pomůžeme. U nás mají zákazníci smlouvy jen na dobu neurčitou, protože věříme, že pro lepší cenu není potřeba nikoho smluvně uvazovat. Přechodem k MND tak nic neriskují a budou u nás jen tak dlouho, jak budou skutečně chtít.


Mohlo by vás zajímat

Kamerový systém v domě SVJ/BD

Kamerový systém v domě SVJ/BD

Kamerový systém, resp. monitoring osob v domě i v přilehlých místech, je prostředek, který povětšinou zasahuje do základních lidských práv, a to konkrétně na soukromý a rodinný život. Provozování kamerového systému z hlediska zákona o ochraně osobních údajů se v aplikační praxi Úřadu pro ochranu osobních údajů neustále vyvíjí i s ohledem na judikaturu Nejvyššího správního soudu. Úřad dosud vyžadoval souhlas každého člena SVJ nebo BD s instalací takového kamerového systému. Nyní však vydal stanovisko č. 1/2016, které v plném znění uveřejňujeme.

Jak mají vypadat a co mají obsahovat zápisy ze schůzí SVJ a BD

Jak mají vypadat a co mají obsahovat zápisy ze schůzí SVJ a BD

Máte na starosti důležitou funkci ve vašem společenství vlastníků jednotek nebo bytovém družstvu? Nebo potřebujete z nějakého důvodu nahlédnout do zápisu ze schůzí, či jednání orgánu SVJ, ať už výboru, kontrolní komise nebo představenstva SVJ? Následující řádky vám prozradí, co vše musí obsahovat tyto zápisy a jak do nich nahlédnout.