Bereme si hypotéku (1)

Dnešním článkem zahajujeme seriál o všem, co nás potká, když se řekne hypotéka.

Bereme si hypotéku (1)

Akční nabídky hypotečních úvěrů od různých bank se mezi sebou překřikují a přesvědčují spotřebitele, že není nic jednoduššího, než si půjčit nějakých pár milionů. I když jsou hypotéky dnes dostupnější a podmínky pro jejich získání stále příznivé, je třeba si uvědomit, že vzít si úvěr na bydlení je závažný krok s dlouhodobým dopadem na náš život. Nejčastějším důvodem pro hypotéku je pořízení vlastního bydlení nebo rekonstrukce stávajícího. Další poměrně častou motivací k zadlužení je investiční záměr, kdy si pořizujeme nemovitost k pronájmu nebo jako zajištění na stáří. Statistická data nám k tomu nahrávají. Vlastnické bydlení vychází v porovnání s nájemním stále lépe, i když v některých městech (jako třeba v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Plzni a Praze) už se blížíme k vyrovnání cenových hladin a nájem bude oproti koupi bytu výhodnější v případě, že se o 2% zvýší úrokové sazby.

Co nás tedy před rozhodnutím o hypotéce čeká?

I když bychom rádi, aby nás jako první zajímalo, jaký si vybrat pěkný domek u lesa či slunný byt s terasou na nábřeží, skutečnost je jiná. V první řadě řešíme peníze. A otázky kolem nich. Kolik na pořízení vlastního bydlení máme a kolik si budeme muset půjčit? Jakou výši splátky jsme schopni bezpečně platit, a to v horizontu desítek let? Počítejme s tím, že nám různí lidé budou radit různé věci. Zazní například optimistické vize profesního růstu a pravidelné valorizace mezd, které nás dozajista čekají a s jejichž pomocí bude splácení hypotéky stále větší hračka. Nebo příběhy o inflaci, která náš dluh zlevní natolik, že jeho splátku v měsíčním rozpočtu ani nepocítíme. Populární je také pohádka o výhodnosti hypotéky do věku 70 let, která má tak nízkou splátku, že o ní ani nebudeme vědět. Tady je dobré poptat se nějakých padesátníků v rodině a okolí, jak se jim v tomto věku shání práce a jakou cítí životní jistotu.

(foto: )

Chceme-li klidně spát, počítejme při zvažování výše hypotéky velmi střízlivě s co největším ohledem na životní situace, které nás mohou potkat. Výpadek příjmu, narození dětí, nemoc. Nejčastější potíže vyšponovaného rodinného rozpočtu, které způsobuje přehnaná výše úvěru, však bývají o mnoho prozaičtější. Zjistíme, že dům, který se zdál v dobrém stavu, potřebuje výraznější opravu a náš panelákový nábytek se do něj prostě nehodí. Nebo že po pěti letech trávení dovolené na milované zahradě a výletech po okolí, bychom přece jen raději jeli aspoň jednou k moři. Že potřebujeme nové auto. Že syn chce studovat v zahraničí. Že babičce musíme zaplatit pečovatelku. A že takových „že“ přijde celá řada, si můžeme být jisti. Bezpečná splátka hypotéky a případných dalších půjček se proto pohybuje na 40% našeho celkového měsíčního příjmu. Chceme-li však po dobu splácení hypotéky skutečně žít a ne přežívat, volíme konzervativnější poměr, zhruba do 30%.

Hypotéka? Ano, s rozumem.

Úvěr na bydlení je skutečně ještě pořád celkem rozumné zadlužení, protože se za něj pořizuje předmět trvalé hodnoty. Pokud tedy zrovna nekoupíme předražený developerský projekt v bývalé průmyslové oblasti nebo na polích za městem, kde se na jednom místě staví novodobé sídliště se stovkami dalších bytů, máme i slušnou šanci, že cena nemovitosti v čase poroste a naše investice se skutečně zhodnotí.

Přes všechna tato pozitiva je skutečně dobré si podpis úvěrové smlouvy dobře promyslet a zodpovědně zvážit všechny okolnosti. A trochu se podívat dál, než jen na rok nebo dva. Nesmíme taky zapomínat, že po vypršení lhůty naší fixace, budou sazby mnohem vyšší a splátka dozajista naroste.

(foto: )


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.