Sousedé pomáhají: Podpora nevidomých rodičů při vzdělávání dětí

Jak naučím svoje dítě číst a psát, když nevidím? Tuto a spoustu dalších otázek si klade nevidomý rodič, když jeho dítě nastupuje do školy.

Sousedé pomáhají: Podpora nevidomých rodičů při vzdělávání dětí

Vzhledem ke svému zrakovému handicapu nemohou totiž nevidomí rodiče svým vidícím dětem pomoci se vším, co po nich škola vyžaduje. V tom jim pomáhají speciálně vyškolení asistenti Okamžiku. Ti pravidelně docházejí k zapojeným rodinám domů a podporují je v oblastech, kde je zrak nezbytný. A nejen to. Podporují děti i v jejich mimoškolních aktivitách, výtvarně spolu tvoří nebo hrají vzdělávací hry. Zároveň dobře rozumí potřebám nevidomých rodičů, spolupracují s nimi, aktivně je zapojují do školní přípravy jejich dětí a usnadňují jim komunikaci se školou.

„Program vznikl těsně před pandemií Covid-19, což se po prvotním šoku ukázalo být jako nejlepší načasování,“ říká koordinátorka projektu Mgr. Barbora Hrušková. „Díky spolupráci s asistenty zvládly rodiny i to nejtěžší období distanční výuky. Dnes už naštěstí děti do školy mohou chodit prezenčně, nicméně pomoc asistentů je pro rodiny neméně důležitá a užitečná. Společně se učí číst a psát, vypracovávají domácí úkoly, vyplňují různé pracovní listy, procvičují grafomotoriku, trénují logopedická cvičení, věnují se výtvarným činnostem, kontrolují notýsky a sešity, nakupují školní pomůcky a mnoho dalšího.“

V tomto školním roce využívá program devět rodin, což znamená zhruba 500 hodin odborné pomoci v rodinách ročně a další hodiny distanční pomoci od koordinátora projektu.

Nevidomá maminka Jana je se spolupráce se svou asistentkou nadšená: „Jednoznačně musím říct, že naše asistentka je naprosto super!!! Veškeré školní těžkosti snášíme přijatelně jen díky ní. Moc hezky s dcerou zachází. Děláme společně pěkné referáty. Umí si poradit, i když se dceři zrovna nedaří. Bez ní bychom to nejspíš ani nezvládli. Velmi děkuji za možnost takové spolupráce. Je užitečná a maximálně potřebná.“


Projekt je zaměřený na rodiny s dětmi od 4 do 15 let, kde jsou zejména oba nevidomí rodiče. Ty mohou zdarma využívat kontinuální individuální podporu od koordinátorky projektu a odborných asistentů, kteří jsou organizací Okamžik důkladně proškoleni a vedeni. Asistenti spolupracují se zapojenými rodinami a pomáhají jim při činnostech souvisejících s předškolní, školní i mimoškolní přípravou dětí, které rodiče kvůli svému zrakovému handicapu nemohou plně zajistit. Tím vyrovnávají podmínky dětí vůči jejich vrstevníkům s vidícími rodiči, posilují rodičovské kompetence, samostatnost a sebevědomí nevidomých rodičů a podporují soudržnost rodiny.

Pro další informace naskenujte QR kód. QRKOD

Podpořte i vy nevidomé rodiče při vzdělávání dětí.

______________________________________________________________________ CO VŠE MŮŽETE SE SOUSEDÉ.CZ ZÍSKAT:


Mohlo by vás zajímat

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.