Drážďany – tip na novoroční výlet

Většina tuzemců má saskou metropoli spojenou zejména s nákupy. Na nejznámější obchodní ulici Prager Strasse se zejména v 90. letech téměř nemluvilo jinak, než česky, zejména proto, že v Čechách chyběla celá řada zboží a značek. A kdo nenakupoval v Regensburku, nakupoval v Drážďanech. Později vznikla Altmarkt Galerie a velký shopping park za městem – Elbepark. Ale to už bylo v době, kdy podobná centra vyrůstala i u nás a stejné značky nabízely stejné věci. Kouzlo pomalu mizelo. Dnes se jezdí nakupovat také, ale spíše je poptávka po levnějších a kvalitnějších variantách toho samého zboží nebo po značkách, které u nás zastoupeny nejsou.

Drážďany – tip na novoroční výlet

Drážďany však nejsou jenom nákupy. Kdo se nespokojí s pobíháním po Prager Strasse a postoupí dál do nitra města, najde v něm spoustu zajímavých akcí, výstav a krásných památek. Zejména v zimním a vánočním období je město událostmi přímo nabité a nabízí celou řadu příležitostí se pobavit, potěšit a dozvědět se něco zajímavého. Tradiční drážďanský vánoční trh Striezelmarkt, jehož zlatým hřebem jsou slavnosti drážďanské štoly a který vrcholí na Štědrý den, letos už nestihnete. Každopádně důvodů, proč se do Drážďan podívat i po Novém roce, je celá řada.

Například až do 25. února se v koncertním prostoru Wieser Hirsch koná velký zimní trh s ručně vyráběnými výrobky. Až do 7. ledna vystupuje pod mostem Marienbrücke drážďanský vánoční cirkus. Na Striezelmarktu se do 13. ledna budou konat satirická kabaretní vystoupení v rámci takzvaného Striezelmarktwirtschaftu 2017. Pro děti je určitě zajímavé zimní městečko Winterzauber na náměstí Altmarkt (19. 1. - 4. 3.), kde najdou zážitkový svět s kluzištěm, zimní skluzavkou a spoustu dobrot k občerstvení. Příznivcům sportu by neměl ujít Světový pohár v lyžařském sprintu, na kterém budou nejlepší světoví lyžaři bojovat o body do Světového poháru a to přímo na břehu Labe, v krásných drážďanských kulisách (13. 1. - 14. 1.). Milovníci umění naproti tomu mohou zavítat 26. 1. na 13. ples v Semperoper. Ze zajímavých výstav, které přesahují do nového roku, stojí za to uvést Barokní umění ze slonoviny na rezidenčním zámku Drážďany (do 21. 1.) nebo Putování s medvídkem po říši hraček v Městském muzeu (do 4. 3.).

(Frauenkirche)

Přestože byly Drážďany při bombardování v roce 1945 zle poničeny, zdobí je dnes celá řada opravených nebo znovuvystavených památek. Třeba na prohlídku kostela Frauenkirche (česky Kostel naší Paní Marie nebo Mariánský kostel) se stojí denně fronty a to byl znovu vysvěcen už v roce 2005, poté, co ho od základu podruhé vystavěli. Tento barokní kostel původně vznikl v letech 1726-1734 pod vedením George Bähra. Objekt je považován za nejvýznamnější barokní protestantskou církevní stavbu v Německu.

(Semperoper)

Semperova opera byla postavena ve stylu italské vrcholné renesance podle návrhu Gottfrieda Sempera. Budova opery byla na tomto místě stavěna celkem třikrát. První operní dům byl postaven v letech 1838–41 podle návrhu Gottfrieda Sempera, ale byl v roce 1869 zničen požárem. Výstavba nové opery proběhla v letech 1871-78 pod vedením Gottfriedova syna Manfreda Sempera. Při bombardování Drážďan v únoru 1945 byla opera téměř úplně zničena. Kvůli zachování dochovaných částí pro pozdější rekonstrukci bylo v letech 1952-56 obnoveno vnější zdivo. Vlastní rekonstrukce proběhla až v roce 1977-85. Znovuotevření Semperovy opery se uskutečnilo dne 13. února 1985 uvedením opery Carla Marii von Webera "Čarostřelec".

(Zwinger)

Ve Zwingeru je prezentována Sbírka porcelánu a Matematicko-fyzikální salón. V přilehlé galerijní budově zvané Semperbau se nachází i světově proslulá Obrazárna Staří mistři. Zwinger patří mezi nejproslulejší stavby německého baroka. Se svými pavilóny a galeriemi, Korunní branou, fontánou s nymfami zvanou Nymphenbad a v neposlední řadě i se zahradou na nádvoří je oázou pro každého návštěvníka Drážďan. Nádvoří původně otevřené k Labi v polovině 19. století uzavřel architekt Gottfried Semper stavbou obrazárny. Tato stavba nazvaná podle svého stavitele Semperbau (Semperova budova) byla otevřena v roce 1855 a patří mezi nejvýznamnější německé muzeální projekty 19. století. Zwinger i se Semperovou galerijní budovou vyhořely během bombardování 13. února 1945 a byly obnoveny až v 50. a 60. letech 20. století.

(Dresden Hbf)

Jak je patrné, Drážďany toho nabízejí skutečně dost. Vše korunováno příjemnou a přátelskou atmosférou, zvláště pokud se nebudete stydět a pozdravíte a poděkujete německy. Takže „glückliche Reise nach Dresden“, dálnice teď vede až tam. A stále oblíbenější je také pohodlná jízda vlakem.

(foto:redakce; zdroj www.drazdany.info)


Mohlo by vás zajímat

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Když jsme mladí a zdraví a nastěhujeme se do krásného bytu ve třetím patře bez výtahu, nenapadne nás, že jednou může nastat situace, kdy se ocitneme v pasti, odříznuti od zbytku světa. Schody se stávají nečekaným problémem.

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.