Jak jsme chovali užitečné zvíře…

Dnes si již málokdo dovede představit chovat v činžovním domě na Národní třídě číslo 318 prase jako v legendární povídce dvojice Šimek-Grossman. Od těch dob se chovatelské záliby velmi změnily. Psů i koček ve městech přibývá a stále častěji se v domácnostech objevují želvičky jako suvenýr z dovolené, exotičtí papoušci a mnohdy i nebezpeční hadi, o množství křečků, morčátek ani nemluvě.

Jak jsme chovali užitečné zvíře…

Jenže tito kamarádi s námi obvykle sdílí byt v bytovém domě a měli bychom být ohleduplní k sousedům, kterým naše záliba mnohdy může znepříjemnit život. Není nic zábavnějšího, než projít se v nových lodičkách u výtahu čerstvým kočičím exkrementem, poslouchat psí vytí opuštěného štěněte dlouho do noci či snášet nekonečné vřískání užvaněného papouška. A co když se nějaké takové zvířátko vydá k sousedům na návštěvu? Potkat hada v koupelně po ránu? Nic moc. Najít mrtvého křečka v rozkladu při předvánočním úklidu? Není co závidět!

Pokud bydlíme v domě, kde je bytové družstvo či společenství vlastníků, řeší pravidla užívání bytů a chování ve společných částech domu tzv. domovní řád, který je od roku 2014 s příchodem NOZ povinnou součástí každých stanov SVJ. A právě stanovy a domovní řád dávají možnost stanovit si nějaká pravidla. Znečistí pes chodbu? Musíte to po něm uklidit. Neučiníte tak? Můžete dostat od vedení SVJ pokutu, pokud ji máte ve stanovách za porušení pravidel schválenou. Nelíbí se vám, že soused chová 4 psy a co chvíli jezdí výtahem nahoru a dolů, aby je vyvenčil? Setkali jsme se i s takovým ustanovením v pravidlech pro rozúčtování, kdy se náklady na užívání výtahu rozpočítávají právě dle počtu psů.

Do stanov se dá vložit dnes prakticky cokoliv, vždy by ale základem každého slušného soužití v rámci SVJ či BD mělo být staré dobré pravidlo: Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého.

Prodiskutovat návrhy Stanov a domovního řádu bývá někdy složité a na dlouhé lokte, usnadnit to mohou moderní komunikační on-line nástroje, jedním z nich je náš portál www.sousede.cz, který můžete kromě jiného využít třeba i k tomu, najít mezi sousedy nějaké ochotné dítko, které právě Vašeho pejska přes poledne vyvenčí.


Mohlo by vás zajímat

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Když jsme mladí a zdraví a nastěhujeme se do krásného bytu ve třetím patře bez výtahu, nenapadne nás, že jednou může nastat situace, kdy se ocitneme v pasti, odříznuti od zbytku světa. Schody se stávají nečekaným problémem.

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.