Jak koupit nemovitost v dnešní době, když jsem vždy až několikátý zájemce v řadě?

Mnoho klientů, kteří dnes kupují nemovitost, se s tím určitě setkali. Zavolají na nabídku realitní kanceláře a makléř jim oznámí, že před nimi volala řada dalších a o danou nemovitost je velký zájem.

Jak koupit nemovitost v dnešní době, když jsem vždy až několikátý zájemce v řadě?

V lepším případě bude výběr kupujícího realizován na základě předložené nejvyšší cenové nabídky. V tom horším případě, se vy jako zájemce na prohlídku dostavíte a zjistíte, že makléř dal dle dohody s majitelem nemovitosti přednost zájemci, který byl první v pořadí.

Jak tedy v dnešní době vlastně koupit nemovitost?

V první řadě je třeba si uvědomit, v jaké situaci se dnes trh nachází. Poptávka dramaticky převyšuje nabídku a to prakticky ve všech segmentech nemovitostí. Zájem je o byty, domy i pozemky. Samostatnou kapitolou a fenoménem dnešní doby jsou pak rekreační objekty.

Ceny nemovitostí pochopitelně díky malé nabídce rostou. Pokud chtějí zájemci výhodně koupit, zřejmě budou mít smůlu. Proč? Protože slovo „výhodně“ si většina z nich představuje jako cenové zvýhodnění, třeba v porovnání s obdobnými nemovitostmi v daném místě. Na druhé straně je však majitel, který levněji prodat nepotřebuje. Ví, že v pomyslné řadě za vámi, budou další zájemci, kteří si rádi připlatí, aby nemovitost získali.

Kupující tak musí ze svých úvah slovo „výhodně“ vypustit a musí se soustředit primárně na pojem koupit.

Tak jako klient, který nás nedávno oslovil se žádostí o radu. Má hotovost, rok jezdil po různých prohlídkách a vždy mu nemovitost utekla. Nebo se setkal s aukcí, kde se cena nemovitosti licituje. Poradili jsme mu, aby respektoval současnou situaci a fakta. Pokud máte hotovost, nabídněte rychlý způsob nákupu. Nezdržujte proces zbytečným rozmýšlením, nepožadujte slevu, jděte hned do rezervace a informujte majitele nebo realitního makléře, že jste připraveni maximálně urychlit celý proces nákupu. Tak, aby majitel získal finanční prostředky v řádech příštích několika týdnů.

No a ono to opravdu vyšlo, klient změnil strategii a šel tvrdě a přímočaře za koupí. Dnes již nemovitost vlastní, a i když nekoupil „výhodně“, tedy na úkor finančních prostředků majitele, jeho pomyslnou výhodou je, že vůbec koupil. Oproti tomu jsou dnes v databázích realitních kanceláří tisíce klientů, kteří marně nemovitost shání a koupit nemohou.

Nakonec je třeba si v kontextu ukazatelů trhu říct; opravdu je nevýhodné koupit za plnou, neboli nabídkovou cenu? V době, kdy nemovitosti za poslední tři roky vzrostly v průměru o 50 % a i letos se očekává růst na úrovni 5 až 10%? Určitě ano.

Nabídku nemovitostí naleznete zde

Zdroj foto: Pixabay


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.