Jednoduché triky, jak zrenovovat starou koupelnu i bez větších zásahů

Potřebuje vaše koupelna změnu? Není nutné se hned pouštět do rozsáhlé rekonstrukce. I malé úpravy mohou být vidět. Pojďte se inspirovat, co koupelně prospěje.

Jednoduché triky, jak zrenovovat starou koupelnu i bez větších zásahů

Nejste spokojeni se vzhledem své koupelny, ale do rekonstrukce se nechcete nebo nemůžete pustit? Pokud bydlíte v pronajatém bytě, je vcelku pochopitelné, že se nehrnete do větších úprav. Přesto není nutné snižovat své estetické standardy. Máme pro vás hned několik tipů, jak dát koupelně novou tvář i bez větších zásahů a investic. Vše potřebné pak najdete u nás v sekci Nábytek.

Umakart přetřete nebo přelepte

Má váš byt ještě zastaralou koupelnu z umakartu? I s tím se dá pracovat bez nutnosti bourání. První variantou, jak zatočit s neatraktivním vzhledem umakartového jádra, je výmalba. Umakart nejprve odmastěte, a pak mechanicky zdrsněte brusným papírem. Nezapomeňte ošetřit spáry přípravkem proti plísním a případné nedokonalosti vyplnit voděodolným silikonem. Koupelnu vymalujte ve světlých barvách, které prostor opticky zvětšují. Druhou finančně nenáročnou možností je použití tapet. I u těch je důležité povrch nejprve důkladně vyčistit. Skvělou volbou jsou samolepicí omyvatelné tapety, které seženete v celé řadě dekorů. Opět je ale lepší držet se světlých barev.

Nové umyvadlo nemusí být drahé

První, čeho si při vstupu do koupelny všimnete vy i vaše návštěvy, je právě umyvadlo. Nevypadá už příliš vábně? Pořízení nového umyvadla či jen nové vodovodní baterie překvapivě není drahé. Staré otlučené umyvadlo můžete vyměnit za nové bílé keramické – moc hezké kousky se dají koupit i do 2000 korun. Za obyčejnou nerezovou baterii pak zaplatíte okolo 500 korun, zajímavější designové baterie jsou o něco dražší, ale pořád dostupné.

Zrcadlo zvětší prostor

Působí koupelna zbytečně tmavě a ponuře? Nejjednodušší způsob, jak přirozeně prozářit a opticky zvětšit prostor, je zrcadlo. A vzhledem k tomu, že v koupelně probíhá nejen hygiena, ale i každodenní zkrášlování, je praktické nezanedbat jeho osvětlení. Ke koupelnovému zrcadlu ideálně volte světla ve studené bílé barvě, která nezkreslují. Správně zvolené zrcadlo může být i výrazným a jedinečným prvkem, který upoutá na první pohled.

![](/upload/_public/magazine/img/biano koupelna.jpg)

Úložný prostor i bez vrtání

Nestačí vám úložné prostory? Není potřeba hned sahat po vrtačce, v nabídce je nejen spousta poliček, háčků, držáků a košíčků, které na drží na stěně díky přísavkám. Přísavky jsou ideálním řešením i pro nerozhodné jedince – pokud by vám po aplikaci přišlo, že na druhou stěnu by se polička hodila přeci jen více, je přemístění hračkou. Další snadnou variantou jsou háčky. Můžete je pověsit z vnější i vnitřní strany sprchového koutu nebo na tyč se sprchovým závěsem. Drobnosti jako hřeben či odličovací tampóny pověste na háček k umyvadlu, aby byly po ruce. Župany a ručníky si mohou najít místo na háčcích na dveřích.

Maličkosti, které udělají rozdíl

Abyste se ve své koupelně cítili dobře, zkuste sladit doplňky do jedné barvy. Ručníky, osušky, župany a třeba i předložky před vanu ve stejném barevném tónu budou působit mnohem více harmonicky, než kdyby byl každý kus jinak barevný. Ve stejném provedení můžete zvolit i nový koupelnový závěs, nebo naopak pořiďte kontrastní, který koupelnu rozzáří. U všech doplňků ale respektujte barevný podklad, který vám koupelna nabízí – pokud je základ barevný sám o sobě, jsou neutrální barvy doplňků sázkou na jistotu. A kdyby vám obklady v koupelně naopak přišly moc fádní, sáhněte po samolepicích dekorativních nálepkách na dlaždičky. Výběr dekorů je široký, na své si přijdou jak dospělí, tak i děti. A když vás dekor omrzí, nic vám nebrání v tom, abyste je sloupli a vyměnili za nový.

Tip redakce: Nepřemýšleli jste nad tapetami do koupelny? Může to být přesně ten detail, který dá vaší koupelně nový život!


Mohlo by vás zajímat

Jak více ušetřit za energie? Odpovědí mohou být i okenní fólie

Jak více ušetřit za energie? Odpovědí mohou být i okenní fólie

Zdražování energií je realita dnešních dní a lidé hledají přirozeně způsob, jak za své bydlení ušetřit co nejvíce. Jednou z možností, jak snížit únik tepla, je instalace okenních fólií. Ty, díky svým termoizolačním schopnostem, přispívají ke snížení tepelné ztráty v bytových domech.

Jak určit potřebný výkon krbových kamen?

Jak určit potřebný výkon krbových kamen?

Ve svých vysněných myšlenkách už přesně víte, jak velká krbová kamna rozehřejí vaši domácnost i srdce? Sníte o jejich tvaru, barvě, velikosti i o tom, kam přesně je umístíte a v jakém stylu ozvláštní váš interiér?