Karta sociálních systémů

Karta bude mít identifikační, autorizační a v některých případech i platební funkci.Nahrazuje také současné papírové průkazy TP, ZTP a ZTP/P.

Karta sociálních systémů

Karta sociálních systémů je určena občanům čerpajícím sociální nebo zdravotní dávky. Jde o novinku, kterou zavádí tzv. sociální reforma (psali jsme zde), konkrétně nový § 4b v zákoně č. 73/2011 Sb., o Úřadu práce ČR. Karta bude mít identifikační, autorizační a v některých případech i platební funkci. Nahrazuje také současné papírové průkazy TP, ZTP a ZTP/P. Vzor karty a další podrobnosti jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 424/2011 Sb.

Karty sociálních systémů bude vydávat Úřad práce ČR a prioritně budou sloužit k identifikaci osob právě na tomto úřadu. Budou obsahovat jméno a příjmení, číslo karty, rodné číslo, podpis a fotografii. Pro zdravotně postižené osoby bude karta plnit i funkci průkazky TP, ZTP a ZTP/P a bude tedy obsahovat i označení stupně mimořádných výhod.

Kartou se bude občan prokazovat při vyřizování veškeré agendy na úřadech práce. Karta může sloužit i jako platební, tato funkce bude využívána především u osob, které čerpají dávky pomoci v hmotné nouzi, a současně u nich existuje riziko zneužití. Úřad pak bude moci povolit výběr dávky v bankomatech nebo funkce karty omezit pouze na nákup zboží v obchodě, případně pouze na nákup sociálních služeb. Ke každé dávce bude standardně jeden výběr z bankomatu a jeden převod zdarma. Zdarma bude také vedení celého účtu, nákupy u obchodníků i kontrola zůstatku na účtu.

Autorizační funkce pak umožní kontrolovat z domova prostřednictvím internetu např. přehled o čerpaných sociálních dávkách. Karta bude fungovat v běžné síti bankomatů. Obchodníci se do systému mohou zapojit se svými terminály, musí je ale autorizovat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Autorizaci neobdrží např. bary nebo herny.

Karty budou chráněny jako běžné bankovní karty. Podobný systém je dnes využíván v mnoha zemích nejen v EU.


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.