Reklama

Kde (a jak) chci bydlet? Část 1.

, 14. 5. 2012

Přestalo vám vyhovovat vaše stávající bydlení a zvažujete koupi bytu či domu?

Pokud jste se rozhodli pro nový byt či rodinný dům, začnete se nejspíš porozhlížet po rezidenčních developerských projektech, které současný trh nabízí. A nyní je opravdu z čeho vybírat - na trhu je množství bytů a rodinných domů již dokončených či v různých fázích výstavby. Mnoho zajímavých projektů je také ve stadiu příprav. Čím větší množství si jich prohlédnete – ať už na webu, nebo v reálu, tím častěji si kladete otázku: Který z nich je ten pravý?

Je velmi těžké zobecnit, jaký byt je nejlepší. Každý člověk či rodina má odlišné požadavky a preferuje jiný životní styl a, a proto se budou zásadním způsobem lišit i představy o ideálním bydlení. Je také pochopitelné, že jiné nároky na bydlení máme dnes a něco jiného nám bude vyhovovat za pět, deset let. Ovšem vzhledem k tomu, že bydliště většinou neměníme s příchodem každé nové životní situace, je při výběru nového domova třeba myslet dopředu. Je-li to samozřejmě alespoň trochu v našich možnostech, zejména finančních.

Následující řádky vycházejí z dlouholetých zkušeností tvůrců portálu www.kdechcibydlet.cz s českým rezidenčním trhem. Prostřednictvím nich se vám pokusíme nastínit několik základních otázek, které byste si rozhodně neměli při výběru nového domova zapomenout položit. Napsané se zdají být logické a jednoduché, prostě žádná věda. Ale přesvědčili jsme se, že ne vždy nás napadnou v tom správném okamžiku. Nebo nám v danou chvíli přijdou podružné a mávneme nad nimi rukou. Což se nám pak může nepěkně vymstít.

Místo je důležité

Je zcela logické, že rodiny s malými dětmi preferují bydlení co nejblíže k přírodě, například na okraji města či v zelenější části městské aglomerace. Motivovány jsou vidinou dlouhých procházek s kočárkem, spokojeně se batolícími potomky, skotačícími předškoláky… Ovšem ti, kteří přemýšlejí o budoucnosti svých dětí - a i o své vlastní, už dnes vědí, že čas utíká jako voda a bezproblémová dopravní dostupnost mateřské školky, škol základních i uměleckých či sportovního zařízení musí při výběru místa hrát významnou roli. Přijde totiž okamžik, kdy potomkům už nebude stačit zahrádka u domu či hřiště, kam dojdou pěšky. A vozit je pravidelně autem do školy nebo na každou mimoškolní aktivitu zvládá opravdu jen málokdo. Jak časově, tak finančně.

Vycházíte-li zadobře s rodiči, tedy s babičkami a dědy svých dětí, za zvážení jistě stojí i snadná dosažitelnost obou domácností. Nejlépe prostředky hromadné dopravy. Sice se říká, že bezpečná vzdálenost od tchyně je 50 kilometrů, ale ne každá tchyně odpovídá tomuto zavedenému stereotypu. A jak se její náruč hodí, když dítě onemocní a rodič má v práci uzávěrku. O výhodnosti tohoto řešení mluví i někteří developeři, kteří zaznamenali případy, kdy si prarodiče pořídili bydlení v tom samém rezidenčním komplexu jako jejich děti s vnoučaty. Některé projekty jsou takto už koncipovány.

Svobodní či bezdětní mladí manželé budou nejspíš naopak toužit po „živějším“ centru. Po místě, odkud se bez problémů dostanou za kulturou, sportem i zábavou. A když ujede poslední noční spoj, cena taxíku je nezruinuje. Plánují-li děti, může pro ně být zajímavé bydlení v rozsáhlém rezidenčním komplexu, nebo v projektu, který je budován postupně, v etapách. Nejprve si zde koupí menší byt a až přijde ten správný čas, a lokalita vyhovuje i nové životní situaci, vymění ho za větší na tom samém místě.

Páry, jejichž děti již vylétly z hnízda, se pak v zásadě dělí na městské typy a ty, kteří hned po odchodu na zasloužený odpočinek z města „utečou“. Anebo ve městě zůstávají pouze přes zimu a na léto si vyhledají malý letní byt či domek v městečku, kde je na dosah nejenom příroda, ale i základní občanská vybavenost (včetně zdravotnických zařízení).

Máme pro vás připravené pokračování tohoto tématu, již příští týden.