Mazané triky energetických šmejdů, jak je rozpoznat a nenaletět

Určitě už jste se potkali s pojmem „energošmejd“. Jak ale energošmejdy rozpoznat a nenaletět na jejich vychytralé triky?

Mazané triky energetických šmejdů, jak je rozpoznat a nenaletět

Kdo je to energošmejd?

Říká se „Důvěřuj, ale prověřuj“. Češi však v posledních letech raději preventivně nevěří nikomu, tedy alespoň co se oblasti energetiky týče. Není se čemu divit, když český trh ovládla „krutovláda“ podnikatelů a pochybných firem, které slibují velké úspory na energiích a pod touto záminkou na Vás takzvaně „ušijí boudu“. Svým přístupem a taktikou si právem vysloužili přezdívku „energošmejdi“.

Spoustu lidí už to bohužel zná z vlastní zkušenosti. Jednou Vám někdo volá, podruhé zvoní u Vašich dveří a tvrdí, že umí zázraky s Vaší cenou za energie. Záminky jsou různé, vždy ale potřebují podepsat smlouvu IHNED, nebo stačí, abyste obchodníkovi po telefonu řekli 3x slůvko ANO, a hned se můžete těšit z právě odsouhlaseného obchodu a nové smlouvy na odběr energií, která provází poplatky a sankce za rušení Vaší původní smlouvy. Argumenty Vás nezachrání, tito ostřílení obchodníci jsou připraveni na vše a vědí moc dobře, jak udělat byznys! Možná by bylo lepší prostě přestat zvedat telefony a otevírat dveře, dokud poslanci neschválí novelu zákona o ochraně proti energetickým šmejdům. Naneštěstí pro nás všechny, tato novela zatím schválena není a s největší pravděpodobností ani letos nebude.

Jak poznat podvodné praktiky energošmejdů?

Mnohem lepší řešení je znát taktiku a postupy pro rozpoznání této obchodnické „kulišárny“ a být na takové obchodníky připraven. Pojďme si tedy říct, jak rozpoznat tyto podvodné praktiky:

  • PLNÁ MOC Obchodník Vám řekne, že stačí podepsat plnou moc a oni za Vás vše vyřídí, sami udělají výběrové řízení a sami za Vás podepíšou novou smlouvu u jiného, mnohdy dražšího dodavatele. To, že je dražší, se samozřejmě dozvíte až poté, co je smlouva uzavřena. V rámci odstoupení od původního dodavatele často musíte platit sankce.

  • VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ Tyto firmy často říkají, že dodavatele vyberou s tou nejlepší cenou prostřednictvím aukce, ale často nemají žádný aukční systém, ve kterém by mohli dodavatele vybírat. Dodavatele tedy jednoduše vyberou podle toho, jakou provizi za Vás firma dostane. Výběr dodavatelů není transparentní, zákazník neví, z jakých dodavatelů se vybírá, ani jaké podmínky bude mít budoucí smlouva.

  • ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY Při podpisu plné moci udělujete plnou důvěru cizí osobě, která za Vás podepíše smlouvu s předem smluveným, dražším dodavatelem energie, a to až na 5 let. Od smlouvy není možné odstoupit bez toho, aniž byste platili astronomickou pokutu.

  • AUTOMATICKÉ PRODLUŽOVÁNÍ SMLUV Společnost za Vás podepíše smlouvu na dobu neurčitou případně na dobu určitou s automatickou prolongací. Opakovaně vás tedy bez vašeho vědomí zařazují do dalších výběrových řízení a uzavírají další smlouvy. Zákazník pak ztrácí povědomí o jeho smlouvách. Výpovědní doba přihlášky je většinou dost dlouhá, takže než zákazník stihne vypovědět, má uzavřenou smlouvu novou.

Poctivé firmy stále existují

Lidé už raději zaujali negativní postoj, odmítají všechno a platí raději vysoké ceny za energie u stávajících dodavatelů, než aby je někdo podvedl. Když však dokážeme rozpoznat podvodné praktiky a víme, jak daná firma nebo obchodník pracuje, máme velkou výhodu a můžeme ušetřit tisíce, někdy až desetitisíce korun ročně.

Před tím, než obchodníka odsoudíte nebo mu naopak kývnete na spolupráci, zeptejte se na webové stránky, na majitele, na proces a postupy, dejte si trochu času a najděte si reference a informace na internetu, aby Vás touha ušetřit nestála spoustu peněz a sil navíc. Věřte nebo ne, ale stále existují firmy, které Vám skutečně rády pomohou ušetřit spoustu peněz za dodávky energií. Společnost e-aukční portál s.r.o. si zakládá na dobrém jméně a spokojenosti zákazníků. Vědí, že jen férové podnikání je udržitelné. Proto nastavili transparentní proces, ve kterém není prostor pro podvádění a do aukce vybírají jen prověřené dodavatele s dlouholetou historií. Jako zákazník vidíte celý průběh aukce, víte, s jakými dodavateli se jedná, na konci máte k dispozici analýzu a poradenství od zkušených obchodníků, ale konečné rozhodnutí a podpis smlouvy je jen na Vás. E-AP mají dlouholetou zkušenost, sledují a analyzují ceny na trhu a mohou Vám tak úsporu garantovat.

Přečtěte si také:

Novela energetického zákona: Stop energetickým šmejdům

Zdroj foto: Pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Jak to bude s bydlením v roce 2023

Události posledních let se začínají výrazně propisovat do chování spotřebitelů. Totéž platí i pro trh s nemovitostmi, který se po velice turbulentním období začíná s rokem 2023 pomalu usazovat. Jak se vyvíjí poptávka po bytech, domech a pozemcích? Kam směřuje trh s nemovitostmi a jak to bude s hypotékami?

S NEXT REALITY získáte odhad ceny nemovitosti zdarma, aniž byste zadávali kontakt

S NEXT REALITY získáte odhad ceny nemovitosti zdarma, aniž byste zadávali kontakt

Kdy nejvýhodněji prodat svůj byt, dům nebo pozemek? Říká se, že vhodný čas je jaro, kdy se kromě přírody probouzí také zájemci o koupi nemovitosti. Aktivní poptávající znamenají vyšší konkurenční prostředí, a to pro prodej nemovitostí znamená zrychlení. Také se říká, že ceny nemovitostí letí v (post)covidovém období nahoru a že se vyplatí počkat si na skutečně výhodnou nabídku.