Není nachos jako Načos!

Zima už dávno nemá svou nadvládu nad počasím. Teploty stoupají, sluníčko svítí čím dál častěji, a tak se příroda začíná měnit. Obvyklá místa se zelenají a rozkvétají. Co je ale tohle? Narcisy v pařezu?

Není nachos jako Načos!

Další různě rozkvétají na travnatých ostrůvcích u parkoviště, ve stráni u kostela, na sídlišti, u zastávky, před školou… A nejen narcisy, ale i krokusy a tulipány. Jakoby se s nimi roztrhl pytel! Aha, za to může Načos!

Někteří z vás si asi teď představují roztržený pytel s nachos, ale v dnešním článku nebudeme vábit chuťové buňky, naopak ty čichové a zrakové.

NAČOS je zkratka pro NÁš Čakovický Okrašlovací Spolek. To si takhle jedna paní (Míša Kubernatová z Čakovic) usmyslela, že celé sousedství je sice krásně zelené, ale bez květin, a že je to velká škoda. Spolu s kamarády začala různě vysazovat barevné květiny po okolí a dnes již fungují jako oficiální spolek, který nabírá i nové členy.

Nápad se zrodil na jaře v roce 2015 a od té doby se okolí nejen Čakovic, ale i Miškovic a Třeboradic krásně rozkvétá v průběhu celého roku. Jak o sobě sami říkají: „Máme rádi květiny a veškeré další rostliny a rádi bychom ve svém volném čase osazovali, okrašlovali a také uklízeli Čakovice, Miškovice a Třeboradice**. Jsme parta starousedlíků i novousedlíků a jde nám o stejnou krásnou věc - zvelebovat naše okolí**. Načos funguje jako klasický spolek dobrovolníků. Ve svém volném čase, bez nároku na honorář, sázíme kytky a jinak zlepšujeme své okolí. S městskou částí jsme domluveni, že můžeme okrašlovat obecní pozemky (po předchozí domluvě samozřejmě). Financujeme si vše zatím sami z vlastních kapes nebo případně z darů.“

Z doslechu od různých sousedů vím, že se nápad všem líbí a těší se, kde se zase nově objeví barevné kvítky**. V loňském roce vysazovali nejen květiny, ale i bylinky. Letos spolek dokonce instaloval i krmítka pro ptáky – do parku a k rybníkům**. Podle mě je to celé skvělý nápad a záslužná práce. Žijeme sice v Praze, ale přesto díky NAČOS máme možnost ukazovat dětem jednotlivé kytičky, které se učí pojmenovávat. Stejně tak pozorujeme, jací ptáci se zrovna přiletěli podívat na nová krmítka.

A co vy? Také máte v sousedství podobné nadšence pro zkrášlování okolí? Jestli zatím ne, třeba někoho z vás inspirují :)

(Fotografie: )


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.